روش کار با دستگاه اسپرسو ساز + ترفندهای کاربردی این ابزار

روش کار با دستگاه اسپرسو ساز + ترفندهای کاربردی این ابزار

قهوه به عنوان یکی از محبوب ترین نوشیدنی ها در جهان طرفداران بسیار زیادی دارد. برخی از افراد به خاطر علاقه خاصی که به این نوشیدنی دارند در طول روز، وقت و هزینه زیادی را برای تهیه قهوه از کافی شاپ ها صرف می کنند. اما راه بهتری نیز در پیش روی این افراد قرار دارد و آن هم تهیه قهوه با استفاده از دستگاه اسپرسوساز در منزل است.

داشتن اطلاعات کافی درباره روش کار با دستگاه اسپرسو ساز می تواند کمک بزرگی به آماده کردن یک فنجان قهوه خوش طعم در منزل کند. از این رو در این مقاله قصد داریم به ارائه نکات و ترفندهایی کاربردی جهت تهیه اسپرسو با این دستگاه بپردازیم. با ما همراه باشید.

گفتنی است که این مقاله یک چک لیست جامع و همه جانبه می باشد که شما عزیزان می توانید از آن به عنوان یک راهنما برای کار با دستگاه های اسپرسو ساز خانگی و صنعتی در برندهای مختلف (اعم از مارک های نوا، دلونگی، ساچی، اینوکس، زیگما، مباشی، برلین، بارنی، بیسمارک، تکنو، جمیلای، جیپاس، دسینی، دلمونتی، رویال، فوما ژاپن، کاراکال، گاستروبک، مایر، مکسی، هانوور، همیلتون، یونیک و …) در مواقع نیاز استفاده نمایید.

آشنایی با دستگاه اسپرسوساز

انواع مختلفی از دستگاه اسپرسوساز صنعتی و خانگی وجود دارد که هر کدام از ویژگی هایی برخوردارند. مدل های خانگی تقریبا از روش کار مشابهی برخوردارند و سیستم تهیه قهوه آنها آنچنان متفاوت از یکدیگر نیست. برای تهیه یک اسپرسوی خوش طعم اولین گام آشنایی کامل با دستگاه اسپرسوساز است.

اگر شما دستگاه خود را به خوبی بشناسید و از قابلیت ها و کارایی آن به خوبی مطلع باشید، می توانید بهترین قهوه را در منزل آماده کنید. علاوه بر این فراگیری نحوه کار صحیح و اصولی با این دستگاه می تواند به نگهداری و افزایش طول عمر آن نیز کمک کند.

دکمه های مختلفی بر روی یک دستگاه قهوه ساز خانگی وجود دارد که هر کدام از کاربرد مشخصی برخوردارند. برای تهیه اسپرسو باید کارایی هر کدام از این دکمه ها را بدانید و در زمان لازم و به طور صحیح از آنها استفاده کنید. شاید برخی از دکمه ها و قابلیت ها در مدل هایی از اسپرسوسازها وجود نداشته باشد اما به طور کلی موارد زیر در همه دستگاه های تهیه قهوه خانگی مشترک هستند:

 • POWER ( ON/OFF) : روشن و خاموش کردن دستگاه
 •  CLEAN ME : شستشوی خودکار دستگاه
 • PROGRAM : برنامه ریزی دستگاه
 • HOT WATER : آب داغ
 • STEAM : بخار
 • CUP : خروج قهوه
 • RED LIGHT : نشانگر غیر فعال بودن دستگاه ( چراغ قرمز نشان دهنده استندبای بودن یا همان آماده شدن دستگاه برای شروع کار است)
 • GREEN LIGHT : نشانگر فعال بودن دستگاه

آشنایی با دستگاه اسپرسوساز

راه اندازی اولیه دستگاه اسپرسوساز

پس از اینکه به خوبی با بخش ها و دکمه های مختلف دستگاه اسپرسو آشنا شدید، باید آن را براساس اصول تعیین شده نصب و راه اندازی کنید. ابتدا باید دستگاه را از جعبه خارج کرده و تمامی قطعات آن را بررسی کنید. یک اسپرسو ساز باید از مواردی همچون پورتافیلتر، بسکت، هد گروپ، فیلتر آب، مخزن آب، دفترچه راهنما و … برخوردار باشد.

پیش از شروع به کار دستگاه تمامی قطعات و بخش ها به جز کابل برق را شستشو داده یا با یک پارچه مناسب تمیز کنید. قطعات مخزن و فیلتر آب و پورتا فیلتر را در جای خود قرار دهید تا برای مرتبه اول بدون قهوه دستگاه را به کار بیندازید.

در مخزن آب ریخته و تنظیمات تهیه اسپرسو را انجام دهید. کلید پاور را بزنید تا دستگاه به حالت استندبای برود و سپس دکمه مخصوص عصاره گیری را فشار دهید. آب از مخزن وارد هد گروپ و پورتا فیلتر شده و از محل مخصوص کاپ خارج می شود. با این کار یک بار مسیر عبور آب برای تهیه قهوه و قسمت های داخلی دستگاه شستشو داده می شوند تا هیچ گونه آلودگی و ناخالصی وجود نداشته باشد.

به این نکته توجه کنید که تا روشن نشدن چراغ سبز دکمه مخصوص عملیات عصاره گیری را فشار ندهید. در ابتدای روشن کردن دستگاه، چراغ قرمز روشن می شود که نشان دهنده آماده شدن دستگاه و گرم کردن آب است. زمانی که آب به دمای مناسب تهیه اسپرسو برسد، چراغ سبز روشن می شود و شما اجازه خواهید داشت عملیات را آغاز کنید.

راه اندازی اولیه دستگاه اسپرسوساز

روش تهیه قهوه با دستگاه اسپرسوساز

با اینکه تهیه قهوه امری تخصصی محسوب می شود که نیاز به دانش، مهارت و تجربه دارد؛ اما باز هم شما می توانید با داشتن اطلاعات کافی و کمی تمرین یک اسپرسو خوش طعم در منزل با استفاده از دستگاه های خانگی آماده کنید. پیش از هر چیزی باید قهوه ای متناسب با نوع دستگاه خود و همچنین با توجه به سلیقه و ذائقه خود انتخاب کنید.

حتما موقع خرید قهوه به فروشنده بگویید که پودر قهوه یا همان قهوه آسیاب شده را برای دستگاه اسپرسوساز خانگی می خواهید. البته بهتر است که خودتان دانه قهوه را بگیرید و با استفاده از یک دستگاه آسیاب آن را در منزل تبدیل به پودر کنید. در این صورت قهوه خوش طعم تر و تازه تری خواهید داشت. اگر به دنبال کافئین و تلخی بیشتری هستید، پیشنهاد می کنیم از دانه قهوه روبوستا استفاده کنید. در غیر این صورت می توانید دانه عربیکا را انتخاب کرده و قهوه ای با طعم ترش و بسیار خوشمزه داشته باشید.

روش تهیه قهوه با دستگاه اسپرسوساز

مراحل تهیه اسپرسو با دستگاه قهوه ساز خانگی

مراحل تهیه اسپرسو با دستگاه قهوه ساز خانگی شامل موارد زیر می شود:

 •  دستگاه را روشن کنید تا آب گرم شده و به دمای مناسب برسد.
 •  پورتا فیلتر را از هد گروپ جدا کنید و از درست قرار گرفتن بسکت آن اطمینان حاصل نمایید. دقت داشته باشید که حتما پورتافیلتر را تمیز و خشک کنید.

پرتافیلتر در دستگاه اسپرسوساز چیست

پورتا فیلتر یا “Portafilter” یکی از ابزارهای اصلی در صنعت قهوه است که برای استخراج قهوه از قهوه سازهای اسپرسو استفاده می شود. این ابزار برای تمیز کردن قهوه ساز و استخراج قهوه با کیفیت استفاده می شود و توانایی جذب افزودنی های مختلف را دارد.

پورتا فیلتر دارای سه قسمت اصلی است: سر، بدنه و دسته. سر پورتا فیلتر شامل دو بخش است که یکی قسمت برای قرار دادن قهوه و دیگری قسمتی برای فشار دادن قهوه است. بدنه پرتافیلتر شامل یک فیلتر با قطر ۵۸ میلیمتر است که برای جداسازی قهوه از آب استفاده می شود. دسته پورتا فیلتر همچنین برای راحتیِ در دست گرفتن و استفاده از این ابزار طراحی شده است.

استفاده از پورتا فیلتر برای استخراج قهوه با کیفیت بسیار مهم است. این ابزار به کاربر امکان می دهد تا به راحتی میزان قهوه مورد نظر خود را از قهوه ساز استخراج کند و در عین حال مطمئن باشد که قهوه به درستی استخراج شده است. همچنین، استفاده از پورتا فیلتر به کاربر اجازه می دهد تا به راحتی میزان فشار قهوه را تنظیم کند و در نتیجه، قهوه با کیفیت و بدون ترشی و تلخی بسیار بهتری را به دست آورد.

با توجه به اینکه پورتا فیلتر ابزاری حیاتی در دنیای قهوه سازی است، همیشه بهتر است که از پورتا فیلتر با کیفیت و قابل اعتماد استفاده کنید تا بتوانید از قهوه ی خوشمزه و با کیفیتی لذت ببرید.

پرتافیلتر در دستگاه اسپرسوساز چیست

 • داخل پرتافیلتر به اندازه مشخص شده ( اسپرسو سینگل 7 تا 10 گرم و اسپرسو دبل 15 تا 20 گرم) پودر قهوه بریزید.
 • با استفاده از وسیله ای به نام لولر سطح قهوه درون پورتا فیلتر را صاف کنید. در صورت نداشتن این وسیله می توانید با استفاده از انگشتان دست یا جسمی مسطح و صاف پودر قهوه را از لبه های پورتا فیلتر تمیز کنید.
 • قهوه را تمپ کنید. برای اینکه آب به خوبی از میان ذرات قهوه آسیاب شده عبور کند و اسپرسو خوش طعمی تولید شود، باید پودر ریخته درون پورتا فیلتر را فشرده کنید. برای این کار باید از وسیله ای به نام تمپر استفاده شود و میزان نیروی مشخصی به پودر قهوه وارد گردد.
 • قبل از جایگذاری پورتا فیلتر درون هد گروپ، حتما هد گروپ را تمیز کنید. برای این کار دکمه مخصوص خروج آب را فشار دهید تا مقداری آب از این قسمت خارج شود و آن را پاکسازی کند.
 • پورتا فیلتر را از قسمت هد گروپ به بدنه دستگاه متصل کنید. توجه داشته باشید که پرتافیلتر باید به درستی در جای خود قرار بگیرد و به اصطلاح قفل شود.
 • فنجان مورد نظر خود را در زیر پورتا فیلتر یا همان محل خروج عصاره قهوه قرار دهید. با توجه به سینگل یا دبل بودن اسپرسو باید از فنجان با ظرفیت مناسب استفاده کنید.
 • دکمه آغاز عملیات عصاره گیری را فشار دهید تا آب از پودر قهوه عبور کند و اسپرسو تولید شده به داخل فنجان بریزد.
 • پس از اتمام عصاره گیری پورتا فیلتر را از جای خود خارج کرده و تفاله یا همان باقی مانده پودر قهوه را دور بریزید. سپس بسکت پورتا فیلتر را با استفاده از پارچه خشک و تمیز کنید و دوباره سر جای خود روی هد گروپ قرار دهید تا برای تهیه اسپرسو بعدی آماده باشد.

تنظیم دما و فشار دستگاه اسپرسوساز

پس از تهیه اسپرسو با دستگاه خانگی و نوشیدن آن شاید متوجه مواردی همچون سرد بودن، ترشی یا تلخی بیش از حد، نداشتن کرم (فوم) مناسب، رقیق یا غلیظ بودن قهوه شوید. این موارد به خاطر تنظیم نبودن دستگاه اتفاق می افتد که برای جلوگیری از آن باید فشار و دما را در بهترین حالت قرار دهید.

اگر طعم اسپرسوی شما تلخ است، قهوه اصطلاحا سوخته و می توانید با کاهش دمای دستگاه مشکل را برطرف کنید. البته امکان دارد این مشکل به خاطر نوع قهوه، نوع آسیاب، مقدار پودر قهوه، تمپ اشتباه و … باشد. در صورتی که طعم قهوه نزدیک به ترشی است می توانید دمای دستگاه را افزایش دهید تا آب داغ تری از میان ذرات قهوه عبور کند و عصاره گیری غلیظ تری اتفاق بیفتد.

در بسیاری از دستگاه های اسپرسوساز با فشردن همزمان دکمه های POWER و CUP می توانید آخرین تنظیمات اعمال شده را مشاهده کرده و دما را تغییر دهید. پس از انجام تنظیمات مجدد دستگاه به حالت استندبای برمی گردد برای تهیه یک فنجان دیگر قهوه آماده می شود.

تنظیم دما و فشار دستگاه اسپرسوساز

برای تنظیم فشار دستگاه باید دکمه های CUP1 و CUP2 را همزمان فشار داده و نگه دارید. با این کار اسپرسو با فشار کمتری خارج می شود. اگر این دکمه ها را رها کنید شاهد خروج قهوه با فشار بیشتری خواهید بود. بخش INFUSION-PRE مربوط به تنظیمات فشار دستگاه است و دارای سه حالت می باشد.

در حالت اول که پیش دم نام دارد، فشار آب کم بوده و به مرور افزایش می یابد. در حالت دوم فشار متناسب است و در وضعیت سوم حداکثر میزان فشار را خواهید داشت. پیشنهاد می کنیم همیشه وضعیت این بخش را در حالت میانی قرار دهید تا اسپرسوی مناسب و خوش طعمی حاصل شود.

نحوه کار با نازل بخار اسپروساز

برای استفاده از نازل بخار دستگاه اسپرسو ساز باید نکاتی را بدانید. معمولا از این بخش دستگاه جهت تهیه شیر فوم دار شده استفاده می شود. زمانی که قصد تهیه نوشیدنی های ترکیبی قهوه با شیر مانند موکا یا لته را دارید، باید مقدار مشخصی از شیر را بخار داده و فوم ایجاد کنید.

پیش از قرار دادن پیچر (ظرف مخصوص بخار دادن شیر) زیر نازل بخار، ابتدا نازل را باز کنید تا آب داغ جمع شده در آن خارج شود. سپس سر نازل را کج کنید و آن را پایین بیاورید تا وارد شیر شود. نازل نباید بیشتر از یک سانتی متر وارد شیر شود زیرا در این صورت فوم مناسبی ایجاد نمی گردد.

پس از وارد کردن نازل به درون شیر کمی پیچر را بچرخانید تا نازل به لبه داخلی یا همان دیواره داخلی آن نزدیک شود اما به آن نچسبد. سپس نازل را تا انتها باز کرده تا بخار وارد عمل شود و باعث داغ شدن و فوم گرفتن شیر گردد. این فرآیند باید تا زمانی که دمای شیر به 65 درجه سانتیگراد می رسد ادامه داشته باشد و سپس نازل بخار را ببندید.

نحوه کار با نازل بخار اسپروساز

یک روش کاربردی برای اینکه بدانید چه زمانی بخار را قطع کنید، این است که دست دیگر خود را روی جداره بیرونی ظرف حاوی شیر یا همان پیچر قرار دهید. به خاطر حرارت بالای بخار به مرور زمان این جداره داغ می شود. تا لحظه ای که دست شما تحمل دما یا همان داغی ظرف پیچر را دارد عمل فوم گیری را انجام دهید و به محض اینکه ظرف بیش از حد داغ شد و دست شما در آستانه سوختن بود، نازل بخار را ببندید.

این نکته را توجه داشته باشید که پس از تمام شدن فوم گیری شیر حتما با یک پارچه تمیز و خشک، نازل بخار را تمیز کنید. در غیر این صورت مقداری از شیر به آن چسبیده و خشک می شود و ممکن است در تهیه فوم شیر بعدی باعث کم شدن کیفیت فوم یا ایجاد طعم بد در آن شود.

حال که یاد گرفتید چگونه یک قهوه خوشمزه با دستگاه اسپرسوساز درست کنید؛ وقت آن رسیده است که دسر خود را با پختن یک کیک تکمیل کنید. دوره های آموزش کیک پزی دنیز شامل آموزش روش پخت انواع کیک های خانگی و مجلسی می باشد. همچنین ما در دوره آموزش کیک کافی شاپی به شما یاد می دهیم که چگونه انواع کیک های سرو شده در کافه ها را با بالاترین کیفیت و طعم تهیه کنید.

سخن پایانی

با اینکه دستگاه های قهوه ساز کافی شاپ ها کاملا پیشرفته هستند و اسپرسو توسط باریستا که آموزش دیده و با تجربه است تهیه می شود و طعمی بی نظیر دارد، اما خرید قهوه به صورت مرتب و مداوم از کافی شاپ از نظر اقتصادی برای علاقمندان به این نوشیدنی منطقی نیست.

از این رو می توان با دستگاه اسپرسوساز خانگی در هر زمان یک فنجان قهوه را آماده و در هزینه ها صرفه جویی کرد. اما این کار مستلزم آشنایی با نحوه کار این دستگاه است که شما می توانید با شرکت در دوره های آموزشگاه دنیز به طور جامع و کامل با روش کار با دستگاه اسپرسوساز آشنا شوید و مهارت های لازم را کسب کنید. امیدواریم با استفاده از مطالب ارائه شده بتوانید یک فنجان قهوه لذیذ و خوش طعم در منزل تهیه کنید و از نوشیدن آن لذت ببرید.

سوالات متداول درباره روش کار با دستگاه اسپرسو ساز

 1. کدام قهوه برای دستگاه اسپرسوساز مناسب است؟

پودر قهوه یا همان قهوه آسیاب شده ای که برای دستگاه اسپرسوساز تهیه می کنید نباید زیاد درشت یا ریز باشد. اندازه ذرات قهوه باید متناسب با نوع دستگاه شما باشد. شما می توانید از کسانی که قبلا دستگاه مدل شما را دارند سوالات لازم را بپرسید یا از فروشنده قهوه بخواهید به انتخاب خودش قهوه مناسب دستگاه شما را بدهد.

 1. پودر دانه روبوستا برای دستگاه اسپرسو بهتر است یا دانه عربیکا؟

از هر دو این دانه های قهوه می توان پودر لازم برای تهیه اسپرسو با دستگاه خانگی را استفاده کرد. تفاوت این دو دانه در طعم و مزه و مقدار کافئین است. قهوه روبوستا تلخی بیشتر و کافئین بالاتری دارد اما عربیکا از طعمی ترش و مقدار کافئین کمتری برخوردار است.

 1. انواع دستگاه اسپرسوساز کدامند؟

دستگاه های تهیه قهوه اسپرسو به چند دسته اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و دستی تقسیم می شوند که هر کدام از ویژگی هایی برخوردار بوده و نحوه عملکرد آنها با یکدیگر متفاوت است. مدل های نیمه اتوماتیک متداول ترین دستگاه مورد استفاده برای مصارف خانگی است.

 1. فشار دستگاه اسپرسوساز چگونه تنظیم می شود؟

برای تنظیم فشار این دستگاه باید در بخش INFUSION-PRE یکی از حالت های کم فشار، فشار متوسط و فشار بالا و نهایی را انتخاب کنید.

 1. از نازل بخار چه استفاده ای می شود؟

از این نازل برای تهیه شیر فوم دار شده جهت آماده کردن نوشیدنی های مانند لاته و موکا استفاده می شود. زمانی که می خواهید قهوه را با شیر ترکیب کنید یا نوشیدنی های دیگری مانند هات چاکلت یا کاپوچینو تهیه نمایید، باید از شیر داغ استفاده کنید. با استفاده از نازل بخار می توان شیر را به اندازه دلخواه داغ و فوم دار کرد.

5/5 - (7 امتیاز)

اولین دیدگاه را شما ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *