معرفی شغل باریستا و هر آنچه باید در مورد آن بدانید (بازار کار، درآمد، مزایا و معایب)

معرفی شغل باریستا و هر آنچه باید در مورد آن بدانید - بررسی بازار کار و درآمد و مزایا و معایب شغل باریستایی

امروزه کمتر کافی شاپ یا قهوه خانه را می توانید در سطح شهر پیدا کنید که بدون یک باریستای حرفه‌ای فعالیت داشته باشد. باریستا معرف یک کافه است و در حقیقت، خوب بودن یک کافه از روی باریستای آن مشخص می شود.

خوشبختانه، صنعت باریستا در ایران در حال گسترش است و این حرفه در بین جوانان محبوبیت زیادی پیدا کرده است. اما برای یک باریستای حرفه ای شدن چه مهارت هایی نیاز است؟ آیا شغل باریستا درآمد و آینده شغلی خوبی دارد؟ چگونه وارد حرفه باریستایی شویم؟ مزایا و معایب شغل باریستا باریستا چیست؟ وظایف و مسئولیت های شغل باریستا چیست؟ درآمد و حقوق حرفه باریستایی در ایران و سایر کشورها در سال 1403 چقدر است؟ برای شروع یادگیری و آموزش شغل باریستا باید از چه منابع و مراجعی استفاده کنیم؟

اینها سوالاتی است که ممکن است هنگام انتخاب شغل باریستا به ذهن شما خطور کند. به همین دلیل، ما در این مطلب از دنیز سعی کرده ایم شما را به صورت کامل با دنیای باریستا و هر آنچه که باید درباره آن بدانید آشنا کنیم. پس تا انتها همراه آموزشگاه دنیز باشید.

معرفی شغل باریستا و مهارت ها و توانایی های مورد نیاز آن

باریستا شخصی است که انواع قهوه در کافه بر پایه اسپرسو را تهیه و سرو می کند. در برخی از کشورها مانند ایالات متحده آمریکا و ایران، اصطلاح باریستا اغلب به کارکنان کافی شاپ که هم اسپرسو و هم نوشیدنی معمولی قهوه را تهیه می کنند، اطلاق می شود.

به طور کلی، واژه باریستا از نظر فنی به اشخاصی گفته می شود که روش کار با تجهیزات کافی شاپ (وسایل موجود در بار گرم و بار سرد کافه) را بلد است و در تهیه اسپرسو به طور حرفه ای آموزش دیده اند. اما ممکن است برای افرادی که  مهارت بالایی در تهیه شات های اسپرسو و نوشیدنی های اسپرسو مانند لاته و کاپوچینو  دارند، نیز استفاده شود.

با توجه به آنچه گفته شد، باریستا شغل آسانی نیست و نیاز به علم لازم خودش را دارد. یک باریستای ماهر به خوبی انواع دانه قهوه را می شناسد و می داند که برای تهیه یک شات اسپرسو به چه مقدار دما و فشار و چه مدت زمان نیاز است.

معرفی شغل باریستا و مهارت ها و توانایی های مورد نیاز آن

یک باریستای حرفه ای و با تجربه:

 • در تهیه قوه های گرم و سرد مهارت بسیار بالایی دارد.
 • روش عصاره گیری قهوه و دم آوری قهوه های نسل سوم و دمی را می داند.
 • انواع دانه های قهوه و روش های فراوری آنها را می شناسد.
 • می تواند انواع قهوه را بر اساس سلیقه مشتری با هم ترکیب کند.
 • با فرآیند رست و برشته کردن دانه های قهوه و روش استفاده از انواع دستگاه رست قهوه آشنایی دارد.
 • در کار کردن با فوم شیر برای سرو انواع نوشیدنی مانند لاته و … مهارت دارد.
 • روش های مختلف دم آوری قهوه و میزان درجه آسیاب مناسب برای آنها را می داند.
 • می تواند با دستگاه های صنعتی موجود در کافی شاپ ها مانند دستگاه اسپرسو و دستگاه گرایندر قهوه کار کند. یعنی به طور کامل بر نحوه کار با اسپرسو ساز و سایر تجهیزات موجود در کافی شاپ ها مسلط است.
 • به لاته آرت (طراحی روی قهوه) مسلط است و می تواند شکل ها و طرح های متنوعی را روی نوشیدنی های بر پایه قهوه طراحی کند.

آیا شغل باریستا برای شما مناسب است؟

در پاسخ به این سوال باید با مهارت های اجتماعی یک باریستا آشنا شوید تا بفهمید که آیا شغل باریستا برای شما مناسب است یا خیر.

یک باریستا در طی روز با مشتریان بسیاری سروکار دارد. محیط کافی شاپ نیز جایی است که اکثر افراد برای داشتن لحظات آرام و دلنشین انتخاب می کنند. بنابراین داشتن روحیه گرم و صمیمی و توانایی برقرار کردن ارتباط با مشتریان از ویژگی های شخصیتی مهم یک باریستا است.

نکته: شغل های دیگری نیز با حرفه باریستایی هم رده و هم موضوع در نظر گرفته می شوند که برخی از مهم ترین آن ها متصدی و مدیر کافی شاپ، بارتندر و ویتر هستند که ما در مقاله  ” فرق باریستا و بارتندر ” به طور کامل در مورد هر یک از این موقعیت های شغلی و تفاوت آن ها با یکدیگر توضیح داده ایم و مطالعه آن می تواند اطلاعات مفیدی در اختیار کسانی که به این دست مشاغل علاقه مند هستند قرار دهد.

علاوه بر این، کافه ها جزء محیط های نسبتا شلوغ به شمار می روند . طبیعتا سر و صدای زیادی در اکثر کافی شاپ ها است. یک باریستا باید بتواند در محیط های شلوغ کار کند و چندین کار را به طور همزمان انجام دهد.

آیا شغل باریستا برای شما مناسب است

شغل باریستا مانند بسیاری از مشاغل نیاز به آپدیت شدن دارد. یک باریستا در صورتی می تواند در کار خود پیشرفت کند و به درآمد بالا برسد که عملگرا و ریسک پذیر باشد و از یادگرفتن تجربه های جدید استقبال کند.

نظم، دیسیپلین و سرعت عمل بالا در حرفه باریستا اهمیت زیادی دارد. یک باریستا باید بر فعالیت پرسنل دیگر نظارت داشته باشد. بنابراین، روحیه رهبری و شخصیتی قاطع از دیگر  ویژگی های شخصیتی شغل باریستا می باشد.

با توجه به مطالبی که گفته شد، یک بارستا باید مردم دار و صبور باشد و ذوق هنری خوبی داشته باشد. اگر چنین ویژگی های شخصیتی در خود سراغ دارید، شک نکنید که شغل باریستا کاملا مناسب شما است و آینده شغلی درخشانی در انتظار شما خواهد بود.

بازار کار و میزان تقاضا برای شغل باریستا در ایران و خارج از کشور

شغل باریستا در ایران و خارج از کشور بازار کار دائمی و رو به رشدی دارد. طبق جدیدترین آمارهای جهانی بدست آمده؛ تنها در ایالات متحده آمریکا فرصت شغلی برای مشاغل مربوط به غذا و نوشیدنی از سال 2021 تا 2023 بیش از 9 درصد رشد داشته است که بالاتر از میانگین رشد تمام مشاغل می باشد.

همچنین، طی 3 سال گذشته در تهران بیش از 1500 مجوز فروش و سرو قهوه صادر شده است. این آمارها نشان می دهد بازار کار باریستا نه تنها پررونق است بلکه روز به روز بر میزان تقاضا برای باریستا در ایران و خارج از کشور افزوده می شود.

بازار کار و میزان تقاضا برای شغل باریستا در ایران و خارج از کشور

آیا شغل باریستا برای مهاجرت خوب است؟

باریستا جزء مشاغلی است که به صورت خدماتی و بر پایه مهارت است. گرفتن ویزای شغلی برای این گونه مشاغل بسیار راحت است. شغل باریستا همچنین، در تمامی کشورهای دنیا شناخته شده است و بازار شغلی مناسبی دارد. این مطلب را می توان از تعداد قابل توجه کافه ها در شهرهای مختلف کشورها متوجه شد.

علاوه بر این، در بیشتر کشورهای خارجی قهوه بخشی از روتین زندگی افراد است و کافه گردی یکی از تفریحات مدرن افراد در کشورهای مختلف می باشد. از این رو شاهد کافه های بسیاری در سطح شهرها هستیم. با توجه به این موارد می توان نتیجه گرفت که یک باریستا حرفه ای نه تنها می تواند به راحتی در خارج از کشور شغل پیدا کند، بلکه در صورت داشتن مهارت های لازم می تواند درآمد خوبی از این شغل داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بازار کار این شغل در سایر کشورها می توانید مقاله مهاجرت باریستا را مطالعه نمایید.

آیا شغل باریستا برای مهاجرت خوب است

آیا شغل باریستا اشباع شده است؟

شاید تعداد زیاد کافه های سطح شهر این تصور را در ذهن شما بوجود آورد که شغل باریستا اشباع شده است و یک باریستای تازه کار به سختی می تواند کار پیدا کند. اما اینگونه نیست. روز به روز به تعداد افراد قهوه خور در ایران اضافه می شود. این موضوع در بین جوانان بیشتر دیده می شود. بیشتر آنها ترجیح می دهند به جای نوشیدن چای، روز خود را با خوردن یک شات اسپرسو آغاز کنند.

به علاوه؛ یادگیری مهارت های مربوط به حرفه باریستایی، برای مثال طرز تهیه انواع دمنوش برای کافه و همچنین نوشیدنی های سرد و خنک، نحوه برقراری ارتباط موثر با مشتریان و ترغیب آن ها به استفاده مجدد از خدمات کافه، شرکت در دوره ها و ورکشاپ های تخصصی مانند آموزش رستری و برشته کاری قهوه، لته آرت و … می تواند باعث رشد و ترقی چشم گیر باریستاها و امکان درآمدزایی بیشتر برای آن ها شود.

از طرفی، کافه گردی به عنوان سبک جدیدی از تفریحات، طرفداران زیادی پیدا کرده است. بسیاری از افراد برای دورهمی ها و ملاقات های دوستانه خود کافی شاپ ها را انتخاب می کنند. برخی حتی قرارهای کاری خود را در کافی شاپ انجام می دهند. در واقع، کافه و کافی شاپ بخشی از سبک مدرن زندگی شده است. با این تفاصیل، برای یک باریستای کاربلد و ماهر همیشه کار پیدا می شود.

آموزش فست فود

آینده شغلی باریستایی در ایران و جهان

شغل باریستا به عنوان بخشی از صنعت غذا و نوشیدنی، تقریبا چشم انداز روشنی دارد. باریستا یک شغل زنده است و امکان پیشرفت زیادی در آن هست.

حرفه باریستا در واقع نقطه ورود به صنعت قهوه است. شما با یادگرفتن این حرفه نه تنها می توانید یک باریستای حرفه ای شوید، بلکه می توانید در سطوح بالاتر مانند مدیر یک کافه، مربی، تهیه کننده یا یکی از برشته کنندگان اصلی قهوه کار کنید. همچنین، در صورت داشتن سرمایه کافی می توانید کافه خود را داشته باشید یا یک مغازه مربوط به فروش قهوه باز کنید.

آینده شغلی باریستایی در ایران و جهان

درآمد روزانه و ماهانه شغل باریستا در ایران و خارج از کشور

درآمد باریستا با توجه به میزان تخصص و مهارتی که دارد، متفاوت است. البته موقعیت جغرافیایی کافی شاپ و مشتریان آن نیز نقش موثری در حقوق دریافتی باریستا دارند. بنابراین نمی توان رقم دقیقی برای درآمد یک باریستا تعریف کرد.

باریستا در ایران معمولا حقوق پایه وزارت کار را دریافت نمی کند. با این حال، متوسط درآمد یک باریستای تازه کار در شهر تهران که بالاترین درآمد را دارد، در صورتی که به صورت تمام وقت کار کند مبلغی در حدود 15 تا 30 میلیون تومان می باشد.

درآمد روزانه و ماهانه شغل باریستا در ایران و خارج از کشور

البته در خارج از کشور، اوضاع بهتر است. به عنوان مثال در کانادا میانگین درآمد شغل باریستا در سال 2023 معادل 16 دلار در ساعت است. باریستاهای حرفه ای در این کشور در حدود 35هزار دلار در سال درآمد دارند. در ترکیه نیز به ازای هر ساعت کار، به یک باریستا مبلغ 25 لیر پرداخت می کنند.

مزایا و نکات مثبت شغل باریستا

شغل باریستا جزء مشاغل پرطرفدار در بین جوانان است. مهم ترین مواردی که باعث محبوبیت این شغل شده اند، عبارتند از:

 • فرصت آشنایی با افراد جدید
 • امکان تقویت مهارت های اجتماعی
 • درآمد بالا و چندین برابر وزارت کار
 • امکان ارتقاء شغلی برای افراد ماهر
 • امکان مهاجرت از طریق ویزای کار
 • عدم نیاز به تحصیلات دانشگاهی
 • امکان فعالیت به صورت مستقل
 • بازار کار دائمی در ایران و خارج از کشور

مزایا و نکات مثبت شغل باریستا

معایب و سختی های شغل باریستا

شغل باریستا علی رغم ظاهر خوبش، معایب و سختی هایی نیز دارد. مشکلاتی که معمولا بیشتر باریستاها با آنها مواجه هستند، به شرح زیر می باشد:

 • شرایط محیطی نامناسب: محیط کافه ها اغلب شلوغ و پر سروصدا است. آلودگی صوتی، دمای نامناسب محیط کار و فضای کار محدود جزء عوامل ناخوشایندی هستند که ممکن است روی میزان کار و فعالیت جسمانی یک باریستا تاثیرگذار باشد.
 • ایستاده کار کردن به مدت زیاد: یک باریستا تقریبا در تمام طول روز بر روی پای خود ایستاده است.
 • خطرات مربوط به ایمنی: شغل باریستا مانند شغل هایی که مربوط به محیط آشپزخانه و پخت و پز هستند، دائما در معرض سوختگی، بریدگی و حتی گازگرفتگی قرار دارد.
 • استرس و فشار کاری: در برخی ساعت های روز و آخر هفته ها، حجم کار و تعداد سفارشات کافی شاپ بسیار زیاد می شود. این مسئله ممکن است فشار کاری زیادی را بر روی باریستا وارد می کند و ممکن است برای باریستاهای تازه وارد استرس زا باشد.

آموزش صبحانه کافی شاپ

چگونه باریستا شویم؟ نحوه ورود به شغل باریستایی

برای وارد شدن به بازار شغل باریستا چندین روش وجود دارد. شما می توانید از طریق کار کردن در کافه یکی از اقوام یا دوستان خود با اصول تهیه اسپرسو و مشتقات آن آشنا شوید. این شیوه یکی از روش های قدیمی و سنتی کسب مهارت های جدید است که این روزها متقاضیان کمی دارد زیرا در این روش فرد به صورت اصولی و جامع آموزش نمی بیند. همچنین وقت زیادی از وی گرفته می شود.

چگونه باریستا شویم - نحوه ورود به شغل باریستایی

شرکت در دوره های ” آموزش باریستا ” بهترین و سریع ترین روش برای ورود به حرفه باریستا است. با این روش شما در مدت زمان کوتاهی با تمام امکانات انواع دستگاه های اسپرسو ساز، انواع دانه های قهوه و روش های رست قهوه مختلف و…به صورت تئوری و عملی آشنا می شوید. همچنین، بعد از اتمام دوره می توانید در آزمون فنی حرفه ای کشور شرکت کنید و مدرک بین المللی و معتبر دریافت نمایید.

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم شما را با دنیای پر هیجان شغل باریستا بیشتر آشنا کنیم. از مهارت ها و توانایی های مورد نیاز یک باریستا گفتیم و آینده شغلی این حرفه را در ایران و جهان بررسی کردیم. امیدواریم این مطالب به شما در انتخاب شغل باریستا کمک کرده باشد تا بتوانید در کنار علاقه و استعداد، با درنظر گرفتن این نکات به یک باریستای حرفه‌ای تبدیل شوید. در پایان اگر قصد ورود به دنیای جذاب باریستا را داشتید، پیشنهاد می کنیم در دوره های آموزش باربیستا آموزشگاه دنیز شرکت کنید.

سوالات متداول درباره شغل باریستا

 1. باریستا به چه کسی می گویند؟

باریستا شخصی است که برای تهیه شات های اسپرسو و نوشیدنی های اسپرسو مانند لاته، کاپوچینو و … آموزش دیده است.

 1. آیا شغل باریستا برای مهاجرت مناسب است؟

بله، باریستا یک شغل خدماتی و بر پایه مهارت است که در تمام نقاط جهان تقاضا دارد.

 1. معتبرترین مدرک باریستا در ایران چیست؟

مدرک فنی حرفه ای باریستا معتبرترین مدرک باریستایی در ایران است. این مدرک قابل ترجمه می باشد و می توانید از آن به عنوان یک روزمه خوب برای مهاجرت استفاده کنید.

 1. آیا برای باریستا شدن مدرک خاصی نیاز است؟

برای باریستا شدن نیاز به مدرک خاصی نیست. شما می توانید از طریق کارآموزی این حرفه را آموزش ببینید. با این حال، اگر مدرک معتبر باریستایی داشته باشید، کارفرماها به شما بیشتر اعتماد می کنند و فرصت های شغلی بهتری در انتظار شما خواهد بود.

 1. در دوره آموزش باریستا چه مهارت هایی می آموزیم؟

اصلی ترین مهارت هایی که در دوره آموزش باریستا به افراد آموزش داده می شوند، عبارتند از: تهیه و سرو انواع قهوه، نوشیدنی های سرد، انواع دمنوش، قهوه های سرد ؛ خامه سازی و گارنیش ؛ کار با دستگاه های صنعتی کافی شاپ ؛ روش های عصاره گیری قهوه، مطالب مرتبط با فوم شیر ؛ اصول نگهداری از تجهیزات و بهداشت کافی شاپ

5/5 - (5 امتیاز)

اولین دیدگاه را شما ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *