انواع دانه قهوه کدام اند و چه کاربردی در تهیه نوشیدنی های قهوه دارند؟

انواع دانه قهوه کدام اند و چه کاربردی در تهیه نوشیدنی های قهوه دارند

قبل از خرید بسته بعدی قهوه خود، به خاطر داشته باشید که نوع دانه قهوه ای که خریداری می کنید، محل تهیه و نحوه برشته شدن آن بر طعم و عطر فنجان قهوه شما تأثیر می گذارد. می ‌توانید دانه‌ های قهوه را از سرتاسر دنیا تهیه کنید، اما طعم قهوه از هاوایی با دانه‌ های قهوه ‌ای که در برزیل یا اتیوپی برداشت می ‌شوند، متفاوت است.

اگر باریستا یا صاحب کافی شاپ هستید، لازم است با انواع دانه های قهوه آشنایی داشته باشید و بتوانید ضمن شناسایی طعم و مزه آن ها، برای تهیه هر نوشیدنی گرم و سرد بر پایه قهوه از نمونه مناسب آن استفاده نمایید. در این مقاله تمام این مطالب به طور مفصل توضیح داده شده است.

دانه قهوه چیست و منشا آن از کجاست؟

به گفته انجمن ملی قهوه ایالات متحده آمریکا، گیاه قهوه در بیش از 50 کشور در سراسر جهان رشد می کند. منشا قهوه یکی از موضوعاتی است که همیشه مورد بحث است. با این حال، گفته می شود که ریشه آن در در اواسط قرن 15 در آسیای خاورمیانه، به ویژه اتیوپی پیدا شد. طبق یک افسانه قدیمی، یک چوپان به نام کالدی متوجه شد که جویدن یک گیاه خاص، بز هایش را پر انرژی می کند و آن ها را در شب بیدار نگه می دارد. بنابراین، این نوشیدنی از سرزمین اتیوپی بود که به بهترین نوشیدنی جهان تبدیل شد.

لین دانه های محبوب، در طول قرون 16 تا 17 به کشورهای اروپایی معرفی شد. اگرچه، تا پایان قرن هفدهم، این نوشیدنی به دلیل نگرانی‌ های مذهبی، سیاسی و پزشکی با رد و تایید مواجه بود. بدین ترتیب تنها سرزمین های آفریقایی تولید کننده و صادر کننده این نوشیدنی های تازه معرفی شده، محسوب می شدند.

با شروع استعمار در قرن بیستم، ورود قهوه به کشور های جهان سوم گسترش یافت. در نهایت، با ظهور قهوه خانه ها در سراسر جهان، نوشیدن قهوه تبدیل به یک نیاز روزمره برای مردم عادی شد. بر اساس گزارش ها و آمار های جهانی، ارزش بازار قهوه در سراسر جهان 101.51 میلیارد پوند است و مقدار آن تا سال 2027 به 157.55 میلیارد پوند خواهد رسید.

دانه قهوه چیست و منشاء آن از کجاست

انواع دانه های پرکاربرد قهوه در دنیا کدام اند؟

دانه های قهوه را می توان به چهار نوع عربیکا، روبوستا، لیبریکا و اکسلسا طبقه بندی کرد. این ها چهار گونه اصلی دانه قهوه هستند که برای درست کردن انواع نوشیدنی های سرد و گرم بر پایه قهوه از آن ها استفاده می شود. رایج ترین انواع دانه های قهوه عربیکا و روبوستا هستند که 90 درصد از تولیدات جهانی قهوه را به خود اختصاص داده اند.

یک نوع دانه قهوه دیگر نیز وجود دارد که با نام دانه قهوه سبز شناخته می شود. این نمونه دانه قهوه، به طور محدود کاربرد داشته و طبق ذائقه افراد کمی می باشد. معمولاً برچسب هایی بر روی برند های قهوه وجود دارد که به شما می گوید از کدام دانه های قهوه برای تهیه محصولشان استفاده شده است. بنابراین می توان انواع دانه های قهوه را به صورت زیر طبقه بندی کرد.

انواع دانه های پرکاربرد قهوه در دنیا کدام اند

  1. عربیکا
  2. روبوستا
  3. اکسلسا
  4. لیبریکا
  5. دانه قهوه سبز

دانه قهوه عربیکا : محبوب ترین دانه

شاید محبوب ترین نوع دانه قهوه موجود در بازار، عربیکا باشد که نسبت به انواع دیگر دانه های قهوه، کیفیت بالاتری دارد. طعم شیرین قهوه هایی که از دانه عربیکا درست می شوند، طرفداران خاص خود را دارد. به خصوص افرادی که طعم تلخ قهوه را زیاد دوست ندارند، نوشیدن فنجان قهوه ای که از دانه های عربیکا درست شده است را بیشتر می پسندند. مقدار کافئین این نوع قهوه ها به نسبت کم است.

دانه های قهوه عربیکا حدود 60 درصد از بازار تجارت دانه های قهوه را در دست خود گرفته اند و شامل نمونه های بوربون، کاتورا، پاکامارا و تاپیکا می باشند. به طور کلی این دانه های قهوه در ارتفاعات بالا رشد می کنند که هر چه میزان بارش باران بیشتر باشد، کیفیت دانه عربیکا بهتر خواهد بود. این دانه ها به شکل بیضی بوده و ابعاد بزرگتری نسبت به دانه های روبوستا دارند.

این دانه های قهوه به دلیل روند کند آن ها، نسبت به دانه های دیگر قهوه قیمت بالا تری دارند. معمولا شرکت های ارائه دهنده قهوه، قهوه های عربیکا را به طور خالص یا با ترکیب با دانه های روبوستا به مشتریان عرضه می کنند. از عربیکا برای تهیه قهوه ترک، فرانسه و موکا استفاده می شود.

انواع دانه قهوه - دانه قهوه عربیکا - محبوب ترین دانه

دانه قهوه روبوستا : ارزان و پر کافئین

در حالی که عربیکا محبوب ترین دانه قهوه است، روبوستا یک نوع دانه قهوه ارزان تر و قوی تر است. حدود 40 درصد از بازار تولید قهوه به دانه های روبوستا اختصاص داده شده است. طعم دانه های روبوستا تلخ است و به همین علت، از آن برای تهیه قهوه های اسپرسو، دبل اسپرسو و در مخلوط های قهوه فوری استفاده می شوند. واضح است که قهوه هایی که از دانه های روبوستا تهیه می شوند، کافئین بیشتری دارند.

این دانه های قهوه را می توان در ارتفاعات کم به خوبی پرورش داد. این مورد موجب شده است تا کشور های متعددی بتوانند کشت این دانه های قهوه را شروع کرده و با صادر کردن آن به سود خوبی دست پیدا کنند. دانه های روبوستا بیشتر شبیه دایره بوده و گرد تر هستند. ویتنام به عنوان معروف ترین تامین کننده قهوه روبوستا شناخته شده است.

دانه قهوه اکسلسا : نوشیدنی با عطر میوه

اکسلسا را می تواند به نوعی یکی از نمونه های دانه قهوه لیبریکا معرفی کرد که دارای ویژگی های متفاوتی می باشد. یکی از تفاوت های اصلی اکسلسا با لیبریکا این است که دانه های لیبریکا دارای ساختار توپر و دایره ای می باشد، به طوری که اکسلسا به حالت کشیده و بیضی شبیه است.

رشد این دانه های قهوه خاص در جنوب شرقی آسیا می باشد و کشورهای این ناحیه صادر کننده اصلی دانه های اکسلسا محسوب می  شوند. فنجان های قهوه اکسلسا عطر و طعم میوه ای و گلی دارد که مورد پسند بسیاری از مردم است. دانه های اکسلسا به اندازه دانه های عربیکا و روبوستا رایج نیستند و یافتن آن ها در خارج از آسیا سخت است.

انواع دانه قهوه - دانه قهوه اکسلسا - نوشیدنی با عطر میوه

دانه قهوه لیبریکا : نوشیدنی با عطر چوب

یکی از طعم های جذاب قهوه از دانه های لیبریکا گرفته شده است. بسیاری از علاقه مندان به نوشیدنی های قهوه، طعم دانه های لیبریکا را به طعم و عطر چوب تشبیه می کنند. این دانه های قهوه در دهه 1890 میلادی در فیلیپین کشف شد. منشا پیدایش این نوع دانه ها محدوده آفریقای مرکزی و غربی می باشد و رفته رفته مردم در آسیای شرقی و آمریکای لاتین شروع به کشت و بهره برداری از دانه های قهوه لیبریکا کردند.

شما می توانید دانه های قهوه لیبریکا را طبق ذائقه خود در دو نوع لایت و دارک سفارش دهید. این نوع خاص از دانه های قهوه تنها 2 درصد از بازار خرید و فروش دانه های قهوه را شامل می شوند. شکل ظاهری این نوع دانه های قهوه به روبوستا نزدیک تر است و به آب و هوای گرم و مرطوب برای رشد نیاز دارد.

مشهور ترین قهوه لیبریکا در فیلیپین با عنوان “kapeng barako” (قهوه باراکو) شناخته می شود. این نوع قهوه که در فرهنگ فیلیپین به “میخ ماچو” معروف است، رنگ تیره ای داشته و با شکر سرو می شود. قهوه باراکو که یادگاری از نسل های قدیمی می باشد هنوز هم به طور گسترده در کافی شاپ های سراسر فیلیپین سرو می شود.

دانه قهوه سبز : دانه رُست نشده

یکی دیگر از نمونه های دانه قهوه که مردم عادی با آن آشنایی زیادی ندارند، دانه قهوه سبز است. برای استفاده از دانه های قهوه باید به خوبی بو داده شوند یا عمل رست شدن روی آن ها اعمال گردد تا قابل استفاده باشند.

انواع دانه قهوه - دانه قهوه سبز - دانه رُست نشده

دانه قهوه سبز می تواند هر نوع دانه قهوه ای باشد که بو داده نشده است. درصد بیشتر خریداران دانه قهوه سبز، مراکز فروش قهوه هستند که با تهیه دانه قهوه سبز و رست آن، دانه های با کیفیت عالی را در اختیار عموم علاقه مندان به نوشیدنی های قهوه قرار می دهند.

سخن پایانی

در این مطلب، نمونه های مختلف دانه های قهوه برای درست کردن انواع نوشیدنی های گرم و سرد بر پایه قهوه معرفی شدند. هم چنین در مورد منشا پیدایش و طعم و عطر آن ها اطلاعاتی در اختیار شما قرار داده شد. صاحبین کافی شاپ ها و باریستا ها با مطالعه این مقاله می توانند خدمات بهتری را ارائه دهند و رضایت مندی مشتری های خود را کسب کنند.

سوالات متداول درباره انواع دانه قهوه

  1. چند نوع دانه قهوه در سراسر دنیا وجود دارد؟ نام ببرید.

به طور کلی 5 نوع دانه قهوه عربیکا، روبوستا، لیبریکا، اکسلسا و دانه قهوه سبز وجود دارند.

  1. محبوب ترین دانه قهوه چیست و چه کاربردی دارد؟

عربیکا را می توان به عنوان محبوب ترین و پر طرفدار ترین دانه قهوه محسوب کرد که بیش از نیمی از بازار تجارت قهوه را در دست گرفته است.

  1. دانه قهوه لیبریکا چه طعم و مزه ای دارد؟

فنجان های قهوه ای که از دانه های لیبریکا تهیه شده اند، طعم ملایم تری نسبت به دانه های دیگر قهوه دارند و طعمی شبیه به چوب و دود دارند.

  1. برای تهیه اسپرسو و قهوه های فوری از کدام دانه قهوه استفاده می شود؟

دانه قهوه روبوستا برای تهیه قهوه اسپرسو، دبل اسپرسو و حتی قهوه های فوری مورد استفاده قرار می گیرد.

  1. کدام نوع قهوه بیشترین کافئین را دارد؟

از بین انواع دانه قهوه، روبوستا دارای محتوای کافئین بالا تری است که شما را بیدار نگه می دارد. بنابراین اگر به دنبال یک فنجان قوی برای رفع خستگی و خواب آلودگی خود هستید، قهوه ای که با دانه های روبوستا درست شده است، بنوشید.

5/5 - (16 امتیاز)

اولین دیدگاه را شما ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *