مدرک دریافتی بعد از دوره ها در آموزشگاه دنیز

مدرک اعطا شده در پایان دوره، یکی از مهم ترین معیار هایی است که هنر آموزان در انتخاب یک دوره / مجموعه آموزشی در نظر می گیرند. این مژده را به شما می دهیم که آموزشگاه دنیز در تهران دارای مجوز رسمی از سوی سازمان فنی و حرفه ای کشور می باشد؛ به همین دلیل تمامی هنر آموزان در صورت تمایل بعد از پایان دوره برای شرکت در آزمون های کتبی و عملی به سازمان فنی و حرفه ای کشور معرفی می شوند و می توانند با کسب نمره قبولی در آزمون ها، مدرک معتبر بین المللی از فنی و حرفه ای دریافت نمایند.

در ادامه این صفحه سعی کرده ایم تا به تمامی سوالات رایج هنرجویان در مورد شرایط و نحوه دریافت مدرک فنی و حرفه ای و کاربردهای این مدرک در هنگام استخدام شدن، مهاجرت کردن، اخذ جواز کسب و … پاسخ دهیم تا شما کاربران گرامی بتوانید بهترین تصمیم را در این خصوص بگیرید. اگر سوالی در مورد مدرک فنی و حرفه ای دارید که در این بخش به آن پرداخته نشده است؛ سوال خود را در قسمت دیدگاه ها برای ما بنویسید تا در اسرع وقت پاسخ سوال تان را دریافت نمایید.

ثبت نام کلاس های فنی و حرفه ای کیک و شیرینی و کافه داری در آموزشگاه دنیز
_

سوالات متداول هنرجویان درباره مدرک دریافتی بعد از دوره

بعد از اتمام دوره ها چه مدرکی به هنرجویان تعلق می گیرد؟

آموزشگاه دنیز دارای مجوز رسمی از سوی سازمان فنی و حرفه ای کشور بوده و تمامی هنرجویان بعد از اتمام دوره می توانند با قبولی در آزمون های مربوطه، مدرک معتبر بین المللی در رشته مورد نظر خود از سوی سازمان فنی و حرفه ای دریافت نمایند.

مراحل دریافت مدرک فنی و حرفه ای به چه صورت است؟

به طور خلاصه اگر بخواهیم بگوییم؛ مراحل دریافت مدرک فنی و حرفه ای به شرح زیر می باشد:

 • شرکت در دوره مورد نظر خود در آموزشگاه فنی و حرفه ای دنیز
 • قبولی در آزمون های داخلی آموزشگاه در پایان دوره (جهت تایید شدن برای معرفی به فنی و حرفه ای)
 • معرفی شدن به سازمان فنی و حرفه ای کشور از سوی آموزشگاه برای شرکت در آزمون ها
 • شرکت در آزمون کتبی (معمولا دارای 100 نمره می باشد و نمره بالای 50 به منزله قبولی در آزمون تلقی خواهد شد)
 • شرکت در آزمون عملی (به شرط قبولی در آزمون کتبی) که باید در این آزمون؛ چندین مورد از آن چه در دوره آموخته اید را به صورت عملی انجام دهید
 • دریافت مدرک فنی و حرفه ای در صورت قبولی در آزمون عملی دوره (حداقل یک هفته بعد از آزمون عملی طول می کشد)
آیا آموزشگاه دنیز منابع لازم برای قبولی در آزمون فنی و حرفه ای را در اختیار هنرجویان قرار می دهد؟

بله. ما در آموزشگاه دنیز تمامی منابع و مراجع درسی مورد نیاز برای قبولی در آزمون کتبی و عملی فنی و حرفه ای از جمله جزوه، نمونه سوال، کتاب و دیگر فایل های آموزشی را در اختیار هنرجویان قرار می دهیم. به علاوه؛ از آن جایی که کارآموزان تمرین های عملی متعددی را در حین دوره انجام می دهند؛ قبول شدن در آزمون فنی و حرفه ای عملی برای آن ها بسیار آسان خواهد بود.

آیا مدرک فنی و حرفه ای قابل ترجمه است و می توان در سایر کشور ها از آن استفاده کرد؟

بله. بعد از شرکت در هر کدام از دوره های این آموزشگاه که جزو رشته های رسمی فنی و حرفه ای هستند؛ شما هنرجویان محترم می توانید مدرک قابل ترجمه و بین المللی دریافت نمایید. در حال حاضر مدرک فنی و حرفه ای این قابلیت را دارد که در تمامی دارالترجمه های فعال در سراسر ایران به صورت رسمی (به تمام زبان های دنیا) ترجمه شده و مهر تایید از سوی وزارت دادگستری و وزارت امور خارجه دریافت نماید. شما عزیزان می توانید از مدرک فنی و حرفه ای که به صورت رسمی ترجمه و تایید شده است؛ به منظور مهاجرت کاری یا تحصیلی به دیگر کشور ها بهره ببرید.

میزان اعتبار مدرک فنی و حرفه ای در داخل و خارج از کشور چقدر است؟

خوشبختانه مدرک فنی و حرفه ای از معتبرترین گواهینامه هایی است که در پایان یک دوره می تواند به دانشجویان تعلق گیرد؛ چرا که این مدرک نه تنها در داخل از کشور مورد تایید ارگان ها و شرکت های دولتی و خصوصی می باشد؛ در سایر کشورها نیز معتبر بوده و دارای ارزش جهانی می باشد.

آیا مدرک فنی و حرفه ای بین المللی می باشد و در دیگر کشورها معتبر است؟

بله. مدرک فنی و حرفه ای یکی از معتبرترین گواهی نامه هایی است که علاقه مندان حوزه قنادی، آشپزی، کافی شاپ و رستوران در ایران می توانند با شرکت در آزمون های مربوطه آن را دریافت کنند و با ترجمه رسمی مدرک و دریافت تاییدیه از سوی وزارت دادگستری و وزارت امور خارجه آن را به یک مدرک بین المللی و معتبر در سطح جهانی تبدیل کنند.

مدرک فنی و حرفه ای در کدام کشورها معتبر است؟

مدرک فنی و حرفه ای در تمام دنیا و به خصوص در کشورهایی که در سازمان جهانی کار یا ILO عضویت دارند؛ معتبر بوده و دارای ارزش بالایی می باشد. هنرجویان می توانند بعد از دریافت مدرک فنی و حرفه ای خود در یکی از رشته های این آموزشگاه؛ این مدرک را به طور رسمی ترجمه کرده و از آن برای مهاجرت کاری یا تحصیلی و دریافت موقعیت های شغلی در کشورهای اروپایی و آمریکایی و سایر کشور های خارجی از جمله سوئد، کانادا، استرالیا و … استفاده نمایند.

آیا از مدرک فنی و حرفه ای برای استخدام شدن می توان استفاده کرد؟

بله. دریافت مدرک فنی و حرفه ای در رشته مورد نظر شما به منزله مهر تاییدی بر مهارت، دانش و تخصص شما بوده و تقریبا تمام ارگان ها و سازمان های دولتی و غیر دولتی ایران آن را به رسمیت می شناسند؛ لذا داشتن مدرک فنی و حرفه ای می تواند در یافتن شغل دلخواه شما و استخدام شدن در شرکت ها، قنادی ها، کافه ها و رستوران های بنام کشور بسیار موثر باشد.

آیا از مدرک فنی و حرفه ای برای مهاجرت کردن می توان استفاده کرد؟

بله. آن دسته از هنرجویانی که شرایط زیر را داشته باشند؛ می توانند از مدرک فنی و حرفه ای خود برای مهاجرت کردن به روش های تحصیلی / کاری / سرمایه گذاری و … استفاده نمایند.

 1. حداقل دارای تحصیلات فوق دیپلم باشند.
 2. در یکی از رشته های حوزه قنادی / آشپزی / کافی شاپ / رستوران / نانوایی و … در آموزشگاه دنیز فارغ التحصیل شده باشند.
 3. مدرک رسمی فنی و حرفه ای خود را در رشته ای که در آن شرکت کرده اند؛ دریافت نموده باشند.
 4. مدرک را به طور رسمی ترجمه نموده و تاییدیه آن را از سوی وزارت دادگستری و وزارت امور خارجه گرفته باشند.
 5. در رشته ای که مدرک فنی و حرفه ای آن را دریافت کرده اند؛ دارای حداقل سه سال سابقه کاری معتبر و قابل استناد باشند.
آیا برای دریافت مدرک فنی و حرفه ای باید کارت پایان خدمت یا مدرک تحصیلی خاصی داشته باشیم؟

خیر. برای دریافت مدرک فنی و حرفه ای در رشته های قنادی و آشپزی و … نیازی نیست آقایان کارت پایان خدمت داشته باشند. به علاوه؛ داشتن مدرک تحصیلی سیکل به بالا، برای اخذ مدرک فنی حرفه ای هم برای آقایان و هم برای خانوم ها کافی است.

آیا از مدرک فنی و حرفه ای برای تدریس در آموزشگاه می توان استفاده کرد؟

بله. چنان چه شما جزو افرادی هستید که دوست دارید مهارت های هنری و تخصصی خود را به دیگران منتقل کنید؛ دریافت مدرک فنی و حرفه ای در حوزه قنادی و آشپزی و … می تواند مسیر شما را برای استخدام شدن به عنوان مربی در آموزشگاه های هنری معتبر هموار کند؛ چرا که داشتن مدرک رسمی فنی و حرفه ای، تایید کننده مهارت و دانش شما در حوزه تخصصی تان بوده و به شما امکان تدریس در آموزشگاه های فنی و حرفه ای آزاد در سراسر کشور را می دهد.

آیا از مدرک فنی و حرفه ای برای دریافت وام خود اشتغالی می توان استفاده کرد؟

بله. آن دسته از هنرجویانی که تمایل به راه اندازی کسب و کار در زمینه قنادی و آشپزی و کافی شاپ داشته باشند؛ می توانند بعد از دریافت مدرک فنی و حرفه ای در رشته مرتبط به کسب و کار مورد علاقه خود؛ نسبت به دریافت وام خود اشتغالی از سوی ارگان های دولتی و خصوصی از قبیل کمیته امداد، بهزیستی، بنیاد شهید، صندوق کارآفرینی امید و بسیاری سازمان های دیگر بهره بگیرند.

آیا از مدرک فنی و حرفه ای برای اخذ پروانه کسب می توان استفاده کرد؟

بله. بسیاری از کسب و کارهایی که در حوزه قنادی، آشپزی، کافی شاپ، رستوران، نانوایی و … فعالیت دارند؛ نیازمند مهارت های فنی و هنری خاصی هستند و به همین دلیل است که داشتنِ مدرک فنی و حرفه ای مرتبط با آن کسب و کار، برای اخذ پروانه کسب (به منظور راه اندازی کسب و کار رسمی) ضروری است و بدون داشتن مدرک فنی و حرفه ای مرتبط افراد قادر به دریافتِ جوازِ کسب نخواهند بود.

آیا برای دریافت مدرک فنی و حرفه ای محدودیت سنی وجود دارد؟

خیر. تمامی خانوم ها یا آقایانی که 14 سال یا بیشتر داشته باشند؛ می توانند با شرکت در آزمون های رسمی؛ مدرک فنی و حرفه ای در رشته مورد علاقه خود دریافت نمایند.

آیا سرفصل های دوره طبق استاندارد های سازمان فنی و حرفه ای کشور تعیین شده اند؟

بله. تمامی دوره ها در آموزشگاه دنیز مطابق با استاندارد های سازمان فنی و حرفه ای کشور بوده و تمامی مباحث لازم برای شرکت در آزمون های فنی و حرفه ای و دریافت مدرک از سوی این سازمان به هنرجویان آموزش داده می شود.

آیا برای معرفی هنرجو به سازمان فنی و حرفه ای کشور هزینه ای باید بپردازیم؟

در حال حاضر (پاییز سال 1403) شما باید بعد از پایان یافتن دوره در آموزشگاه دنیز، مبلغی در حدود  250 هزار تومان  را جهت معرفی شدن به سازمان فنی و حرفه ای کشور و شرکت در آزمون های کتبی و عملی به آموزشگاه بپردازید.

آیا همه دوره هایی که در این آموزشگاه برگزار می شوند؛ مدرک فنی و حرفه ای دارند؟

تمامی دوره هایی که در سازمان فنی و حرفه ای کشور به عنوان رشته ای رسمی و مجاز و استاندارد تعریف شده باشند؛ دارای مدرک فنی و حرفه ای هستند. چنان چه دوره ای در سازمان فنی و حرفه ای کشور به طور استاندارد تعریف نشده باشد؛ از معرفی شما به سازمان فنی حرفه ای جهت شرکت در آزمون های مربوط به آن رشته معذور هستیم.

آیا همه کارآموزان برای شرکت در آزمون های رسمی و دریافت مدرک به سازمان فنی و حرفه ای کشور معرفی می شوند؟

بله. تمامی هنرجویان به شرطی که بتوانند در آزمون های مهارت سنجی داخلی آموزشگاه نمره قبولی کسب کنند؛ از سوی آکادمی دنیز برای شرکت در آزمون های رسمی و دریافت مدرک به سازمان فنی و حرفه ای کشور معرفی می شوند.

آزمون فنی و حرفه ای به چه صورت برگزار می شود؟ کتبی یا عملی؟

تقریبا در همه رشته ها؛ آزمون های رسمی فنی و حرفه ای دو مرحله ای هستند. مرحله اول آزمون کتبی بوده و سوالات آن تستی و چهار گزینه ای هستند. مرحله دوم آزمون عملی بوده و در قالب مصاحبه و انجام پروژه های عملی انجام می شود. در صورت قبولی در هر دو آزمون کتبی و عملی؛ مدرک رسمی و معتبر در رشته مورد نظر شما از سوی سازمان فنی و حرفه ای کشور به نام شما صادر می گردد.

آیا از مدرک فنی و حرفه ای می توانیم برای تاسیس آموزشگاه قنادی / آشپزی و ... استفاده کنیم؟

بله. برای تاسیس آموزشگاه نیز مانند راه اندازی هر نوع کسب و کار دیگری در حوزه قنادی / کافی شاپ / رستوران و … شما باید مدرک فنی و حرفه ای مرتبطی داشته باشید تا بتوانید جواز کسب لازم جهت تاسیس کسب و کار را اخذ کنید.

آیا می توانیم در دوره شرکت نکنیم و از طریق آموزشگاه دنیز فقط در آزمون فنی و حرفه ای شرکت کرده و مدرک بگیریم؟

بله. در حال حاضر در بر اساس قوانین وضع شده در آموزشگاه دنیز، آن دسته از هنرجویانی که فکر می کنند مهارت و دانش کافی برای شرکت در آزمون فنی و حرفه ای (بدون گذراندن دوره) را دارند؛ می توانند با پرداخت بخشی از شهریه دوره + هزینه معرفی شدن به سازمان فنی و حرفه ای؛ در آزمون های کتبی و عملی مربوط به رشته مورد نظر خود شرکت کرده و مدرک رسمی فنی و حرفه ای بگیرند.

چه مدت طول می کشد تا مدرک فنی و حرفه ای در دوره مورد نظر خود بگیریم؟

بعد از پایان یافتن دوره و معرفی شدن به سازمان فنی و حرفه ای و قبولی در آزمون های کتبی و عملی؛ حداقل یک هفته طول می کشد تا مدرک فنی و حرفه ای شما به طور رسمی صادر شود.

آیا بدون شرکت کردن در آزمون هم می توانیم مدرک فنی و حرفه ای بگیریم؟

خیر. برای دریافت مدرک فنی و حرفه ای باید حتما در آزمون های کتبی و عمله مربوطه شرکت کرده و نمره قبولی کسب نمایید.

در صورتی که در آزمون شرکت نکنیم؛ چه مدرکی به ما تعلق می گیرد؟

ما در آموزشگاه دنیز بعد از اتمام کلاس، یک مدرک مستند که اثبات کننده حضور شما در دوره بوده است؛ به شما هنرجویان محترم اعطا خواهیم کرد.

آیا میزان اعتبار مدرک بین المللی دریافت شده از سوی سازمان فنی و حرفه ای در همه کشور ها یکسان است؟

خیر. اعتبار مدرک دریافت شده از سوی سازمان فنی و حرفه ای در همه کشور های دنیا یکسان نیست؛ اما پاسخ دقیق این سوال را باید از متخصصان و وکلای فعال در امور مهاجرتی بپرسید.

آیا فقط داشتن مدرک فنی و حرفه ای برای دریافت جاب آفر / پیشنهاد شغلی از کشورهای خارجی کافی است؟

در اکثر موارد، تنها داشتن مدرک فنی و حرفه ای برای دریافت جاب آفر / پیشنهاد شغلی از کشورهای خارجی کافی نیست. شما هنرآموزان گرامی می توانید برای بالا بردن شانس دریافت جاب آفر / پیشنهاد شغلی، علاوه بر مدرک فنی حرفه ای در رشته مورد نظر خود، گواهینامه ایزو دریافت کرده؛ تجربه کاری موفق و قابل استناد در حوزه تخصص خود کسب کنید و رزومه شخصی خود را با ارائه توضیحات متنی و تصویری از سوابق کاری / نمونه کارهایِ خوب خود پر بار تر و جذاب تر کنید.

آیا افرادی که دیپلم ردی هستند یا ترک تحصیل کرده اند؛ می توانند از مدرک فنی و حرفه ای برای گرفتن دیپلم رسمی فنی آموزش و پرورش دریافت کنند؟

بله. آن دسته از هنر آموزانی که دیپلم ردی هستند یا ترک تحصیل کرده اند می توانند بعد از دریافت مدرک فنی و حرفه ای؛ دیپلم رسمی فنی آموزش و پرورش (دیپلم درسی) بگیرند.

آیا امکان دریافت مدرک فنی و حرفه ای برای افراد غیر ایرانی و اتباع وجود دارد؟

بله. شرط شرکت در آزمون فنی و حرفه ای برای افراد غیر ایرانی و اتباع داشتن کد آمایش معتبر می باشد.

1 دیدگاه

 • Avatar for پشتیبان پشتیبان گفت:

  شما هنرجویان گرامی می توانید در این بخش سوالات خود در مورد مدرک دریافتی بعد از دوره ها در آموزشگاه دنیز را در این بخش با ما در میان بگذارید. ما همواره سعی می کنیم تا در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخ سوالات شما کاربران را بدهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *