آموزش صفر تا صد لته آرت (انواع، تجهیزات + طرز تهیه در کافه و منزل)

آموزش صفر تا صد لته آرت - انواع و تجهیزات و طرز تهیه در کافه و منزل

یکی از مواردی که باعث تفاوت بین باریستاها می شود، هنر طراحی بر روی قهوه یا همان لته آرت است. همانطور که می دانید لته یکی از نوشیدنی های پرطرفدار بر پایه اسپرسو است که از ترکیب قهوه و شیر حاصل می شود. با اینکه کیفیت و طعم و مزه یک قهوه از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار است، اما نمی توان از نقش زیبایی ظاهری آن نیز در جذب مشتریان غافل شد.

از این رو باریستا با خلاقیت و هنر خود طرح های مختلفی را بر روی کافه لاته ایجاد می کند که حاصل مهارت، تمرین و تجربه زیادی است. اگر شما هم به دنبال کسب اطلاعات بیشتر درباره لته آرت هستید، پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مطلب از آموزشگاه دنیز همراه ما باشید.

لته آرت چیست؟ ارائه تعریف دقیق و تخصصی

لته یا لاته از معروفترین نوشیدنی های گرم بر پایه اسپرسو است که از ترکیب قهوه اسپرسو، شیر و فوم شیر تهیه می شود. برای تزئین و زیبایی این نوشیدنی از تکنیکی استفاده می شود که به آن لته آرت می گویند. در واقع لته آرت هنر طراحی بر روی قهوه با استفاده از فوم شیر است.

لته آرت چیست - ارائه تعریف دقیق و تخصصی

تاریخچه پیدایش لته آرت

لته در زبان ایتالیایی به معنای شیر است و همانطور که گفته شد کافه لته به قهوه ای است که با شیر ترکیب شده و دارای نقش و نگار است. این ترکیب به خودی خود یک نوع هنر محسوب می شود و انقلابی در دنیای نوشیدنی ها به وجود آورد. اما ظهور هنر طراحی بر روی قهوه اسپرسو با استفاده از شیر بخار داده شده، بیشتر از قبل نام این نوشیدنی را بر سر زبان ها انداخت و به طرفداران آن افزود.

با اینکه پیداش لاته از ایتالیا بود اما هنر طراحی بر روی آن از ایالات متحده آمریکا و در اواخر دهه 1980 و اوایل دهه 1990 شروع شد و به سرعت توانست در سراسر جهان گسترش پیدا کند. دیوید شومر اولین کسی بود که طرح و اشکال مختلف را بر روی کافه لته به تصویر کشید و پس از استقبال مشتریان، به صورت حرفه ای این هنر را ادامه و به دیگر باریستاها آموزش داد.

پس از به شهرت رسیدن این تکنیک در جهان، لوئیجی لوپی که از باریستاهای معروف ایتالیا بود، برای ارتقای این هنر با شومر همکاری ها مختلفی انجام داد که حاصل آن ابداع طرح های بسیار جذابی همچون گل لاله بود.

انواع لته آرت در کافی شاپ کدام اند؟

شاید شما هم در کافی شاپ ها نوشیدنی لته را با طرح ها و نقش های مختلف دیده اید و نوش جان کرده اید. انواع مختلفی از لته آرت وجود دارد که خلق آنها نیاز به تمرین و تجربه زیادی دارد. بسیاری از باریستاهای حرفه ای پس از کلی آزمون و خطا، این هنر را تجلی بخشیده و توانسته اند نقوش منحصر به فردی ایجاد کنند.

انواع لته آرت در کافی شاپ کدام اند

از مشهورترین انواع طراحی بر روی قهوه اسپرسو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • روزرتا ( Rosetta )
 • قلب ( Heart )
 • گل لاله ( Tulip )
 • قو ( Swan )
 • ستاره ( Star )
 • سه بعدی ( 3D )
 • چرخش قلب ( Heart Swirl )
 • چاپ ( Print )
 • عقرب ( Scorpion )

تجهیزات مورد نیاز برای تهیه لته آرت

برای نقش آفرینی روی قهوه با استفاده از فوم شیر نیاز به تجهیزات مختلفی است. اصلی ترین تجهیزات مربوط به تهیه قهوه اسپرسو و شیر بخار داده شده است که شامل دستگاه اسپرسوساز صنعتی یا خانگی، لولر، تمپر، پودر قهوه، پیچر شیر و فنجان مناسب اشاره کرد.

البته اگر می خواهید در منزل یک کافه لاته زیبا با طرحی جذاب تهیه کنید و دستگاه اسپرسوساز ندارید، می توانید از موکاپات استفاده کنید. با استفاده از موکاپات اسپرسو را آماده کرده و با کمک فرنچ پرس یا همزن دستی یا برقی، فم شیر را ایجاد کنید.

تجهیزات مورد نیاز برای تهیه لته آرت

طرز تهیه فوم شیر لته آرت

فرقی ندارد که می خواهید لته آرت را در کافی شاپ تهیه کنید یا در منزل؛ در گام اول شما باید روش تهیه یک شات اسپرسو با کیفیت را بدانید. برای عصاره گیری دانه های قهوه و تهیه اسپرسو در کافی شاپ نیاز به استفاده از دستگاه اسپرسوساز مخصوص است. اما در منزل می توان این کار را با استفاده از موکاپات انجام داد.

با اینکه کیفیت قهوه در لته آرت تاثیر بسزایی دارد اما کار اصلی شما برای تهیه این نوشیدنی زیبا، به هنر و مهارت تان جهت آماده کردن شیر قوام گرفته به همراه فومی مطلوب و اضافه کردن آن به اسپرسو بستگی دارد. از این رو تهیه فوم شیر یا همان شیر بخار داده شده اهمیت بسیار زیادی دارد.

 • روش تهیه فوم شیر لته آرت در کافی شاپ

اگر یک دستگاه اسپرسوساز صنعتی دارید باید از نازل بخار آن برای تهیه شیر فوم دار استفاده کنید. در مرحله اول باید درون پیچر یا همان ظرف مخصوص شیر که به آن پارچ شیر نیز گفته می شود، مقدار مناسبی از شیر پرچرب (30 میلی لیتر) بریزید. دقت داشته باشید که هر چقدر درصد چربی شیر بیشتر باشد، فوم بهتری حاصل می شود.

در گام بعدی باید نازل بخار یا همان استیم وند را داخل پیچر کنید به نحوی که نوک آن به اندازه 2 سانتی متر درون شیر قرار بگیرد. نکته ای که حائز اهمیت است، قرار دادن نوک نازل بخار در جای مناسبی از پیچر شیر است. یعنی با فرو کردن نازل درون پیچر در هر قسمتی نمی توان یک شیر فوم دار عالی بدست آورد.

شما باید پس از وارد کردن نازل داخل پیچر و مرکز آن، کمی پیچر را به سمت خود بکشید تا نوک نازل در قسمت بالایی ظرف قرار بگیرد. سپس به اندازه ای کم پیچر را خم کرده و بچرخانید تا نازل به نزدیک دیواره آن برسد.

دقت کنید که نوک نازل بخار نباید با جداره داخلی پیچر تماس داشته باشد و اندازه داخل رفتن آن نیز کمتر یا بیشتر از 2 سانتی متر نباشد. به عبارت ساده تر وضعیت قرار گرفتن نازل بخار درون پیچر باید یک زاویه 45 درجه ایجاد کند.

روش تهیه فوم شیر لته آرت در کافی شاپ

حال نوبت روشن کردن نازل و بخار دادن به داخل پیچر و شیر است. اگر نازل را در جای درستی گرفته باشید، شیر به صورت دورانی و مانند گرداب شروع به چرخش داخل پیچر می کند و صدای خاصی مانند صدای فیش فیش ( نه خیلی زیر و نه خیلی خفه ) شنیده می شود.

این فرآیند باید حدود 15 ثانیه انجام شود تا هم شیر به اندازه کافی گرم شده و هم فوم مناسب به وجود آید. گاهی اوقات ممکن است به خاطر فشار و اندازه بخار یا نوع شیر این مدت زمان متفاوت باشد. برای همین می توانید از تکنیکی دیگر استفاده کنید. بدین صورت که دست دیگر خود را به جداره بیرونی پیچر بچسبانید و زمانی که دیگر تحمل داغی و گرمای آن را نداشتید، نازل را ببندید و نوک آن را از داخل پیچر بیرون بیاورید.

در نهایت شما یک شیر بخار داده شده و فوم گرفته دارید که در واقع این شیر دارای حباب های بسیار ریزی است که به آن میکروفوم گفته می شود. اگر حباب ها درشت باشند نشانه این است که این فرآیند را به درستی انجام نداده اید. زیرا حباب ها یا همان فوم درشت دوام کمی دارد و نمی توان با استفاده از آن طرح و نقش بر روی اسپرسو ایجاد کرد.

 • طرز تهیه فوم شیر لته آرت در منزل

برای تهیه شیر فوم دار شده در منزل می توانید از تجهیزات و وسایل مختلفی استفاده کنید. ابتدا باید شیر را به دمای مناسب برسانید که می توانید برای این کار آن را درون ظرف مناسب ریخته و بر روی اجاق گاز یا درون مایکروفر قرار دهید.

سپس برای فوم دار کردن شیر باید از یک همزن دستی یا برقی یا باتری خور استفاده کنید که بهترین گزینه همزن برقی است. شیر را داخل پیچر بریزید و با همزن آن را هم بزنید تا به حالت پفکی درآمده و حباب های ریز مشاهده شوند.

اگر انواع همزن در دسترس نباشد می توانید با کمک فرنچ پرس نیز فوم مطلوبی از شیر دریافت کنید. البته باید بدانید که این فوم در مقایسه با فوم تهیه شده با دستگاه اسپرسوساز و نازل بخار آن، کیفیت و دوام کمتری دارد.

نحوه ایجاد طرح و نقش بر روی کافه لاته

برای طرح و نقش زدن روی قهوه اسپرسو یا همان زدن لته آرت می توان از دو روش استفاده کرد:

نحوه ایجاد طرح و نقش بر روی کافه لاته

 • ایجاد طرح و نقش روی قهوه هنگام اضافه کردن شیر

در اولین روش طرح مورد نظر هنگام اضافه کردن شیر و فوم آن به فنجان حاوی اسپرسو ایجاد می شود. برای این کار باید ریزش شیر روی قهوه که با نام پورینگ Pouring شناخته می شود، با دقت و مهارت صورت بگیرد. در واقع هنر اصلی باریستا در این مرحله مشخص می شود.

ابتدا باید یک سوم یا دو سوم شیر را با فاصله مناسب در حدود 5 الی 10 سانتی متر از درون پیچر به داخل فنجان و بر روی اسپرسو بریزید. این کار باید به آرامی صورت بگیرد تا همراه با شیر کمی هم فوم وارد شده و حبابی ایجاد نشود. می توانید با عقب و جلو کردن پیچر باعث شوید جریان شیر به نحوی وارد فنجان شود که ترکیب آن با اسپرسو رنگی یکسان و قهوه ای روشن به وجود آورد و باعث زیباتر شدن نوشیدنی شود.

سپس پیچر را به لبه فنجان نزدیک کنید و مابقی شیر و فوم را به آرامی بریزید. با انجام حرکات دست، سرعت ریزش شیر و فوم و … می توانید طرح مورد نظر را اجرا کنید. سرعت یا شدت کم و زیاد موجب می شود فوم و اسپرسو با یکدیگر ترکیب شوند و طرح ایجاد نشود. درواقع در هنگام لته آرت زدن باید سعی کنید با مهارت خود فوم شیر را به صورت یک نقش بر روی اسپرسو نگه دارید.

زمان این روش کم بوده و در نتیجه ماندگاری آن بالاتر است؛ یعنی فوم شیر دیرتر درون اسپرسو حل می شود و طرح دیرتر از بین می رود. البته این روش حرفه ای محسوب می شود و برای انجام آن باید به تجربه و مهارت زیادی دست پیدا کنید.

 • طرح زدن روی قهوه پس از اضافه کردن شیر

در روش دوم لته آرت زدن، ایجاد طرح و نقش پس از اضافه کردن شیر و فوم آن صورت می گیرد. درواقع تمام شیر و فوم به آرامی به فنجان حاوی اسپرسو ریخته شده و سپس با استفاده از ابزار مخصوصی به نام قلم آرت طرح مورد نظر را روی فوم ایجاد می کنید. چون زمانی زیادی برای طراحی روی قهوه با این روش صرف می شود، ماندگاری نقش کمتر می شود و به اصطلاح لاته آرت زودتر از بین می رود.

نکات مهم درباره لته آرت

برای این که بتوانید یک نوشیدنی کافه لاته خوش طعم و زیبا داشته باشید، باید نکاتی را رعایت کنید. اهمیت دادن به موارد زیر می تواند کیفیت کار شما را بالاتر ببرد:

نکات مهم درباره لته آرت

 1. از آنجایی که ممکن است کرم روی اسپرسو به سرعت از بین برود، باید شیر فوم دار شده را نیز با سرعت تهیه کنید. به همین منظور توصیه می شود تا زمانی که عصاره گیری قهوه در حال انجام است، شیر را بخار داده و فوم گیری را انجام دهید تا هر دو مواد اولیه (قهوه و شیر) همزمان آماده شوند.
 2. برای اینکه اسپرسو با کرم بیشتر و بهتری داشته باشید، بهتر است از مقداری دانه های روبوستا نیز استفاده کنید. ترکیب دانه های روبوستا و عربیکا می تواند یک اسپرسوی با کیفیت و خوش طعم به شما بدهد که برای تهیه کافه لاته گزینه ای ایده آل به شمار می رود.
 3. از شیر پرچرب استفاده کنید تا بتوانید فوم گیری راحت تر و با کیفیت تری داشته باشید.
 4. از تمرین کردن زیاد غافل نشوید تا بتوانید به مهارت کافی جهت طراحی انواع نقوش روی قهوه دست پیدا کنید.

در نهایت با رعایت نکاتی که در بالا ذکر شد و دنبال کردن دستورالعمل های آمده در این مقاله می توانید بهترین لته آرت را برای مهمان ها یا مشتریان خود تهیه کنید.

سخن پایانی

لته آرت اوج هنر و مهارت یک باریستا را نشان می دهد. بنابراین اگر می خواهید وارد حرفه کافی شاپ شوید و به عنوان یک باریستای موفق و حرفه ای به کسب درآمد و موفقیت بپردازید، شرکت در دوره های طراحی روی قهوه مجموعه آموزشی دنیز (دوره های کافی شاپ و باریستا) به شما این امکان را می دهد تا این هنر را به خوبی فرا بگیرید. امیدواریم مطالب ارائه شده مفید واقع شوند و بتوانید با کمک آنها زیبایی را به نوشیدنی های خود ببخشید.

سوالات متداول درباره لته آرت

 1. لاته آرت چیست؟

به هنر طراحی بر روی قهوه لاته آرت گفته می شود. این تکنیک شامل ریختن ماهرانه شیر و فوم آن روی اسپرسو است که باعث ایجاد طرح و نقش های مختلف جذابی می گردد.

 1. برای تهیه لته آرت از چه نوع قهوه ای باید استفاده کرد؟

شما می توانید برای تهیه اسپرسو مورد نیاز نوشیدنی کافه لاته از انواع دانه قهوه آسیاب شده مانند عربیکا و روبوستا یا ترکیب هردوی آنها استفاده کنید.

 1. چه نوع شیر برای لته آرت مناسب است؟

شیر پر چرب بهترین گزینه برای تهیه این نوشیدنی محسوب می شود زیرا قوام بیشتری داشته و فوم بهتری از آن حاصل می شود که کار طراحی را راحت تر و با کیفیت تر می کند.

 1. روش های زدن آرت روی قهوه کدامند؟

برای لاته آرت زدن روی اسپرسو می توان از دو روش استفاده کرد: طراحی هنگام اضافه کردن شیر و طراحی پس از اضافه کردن شیر

 1. انواع لته آرت کدامند؟

قلب، گل لاله، روزرتا، عقرب، سه بعدی، قو، ستاره و … از مهمترین و مشهورترین طرح هایی هستند که می توان با شیر فوم دار شده روی اسپرسو اجرا کرد.

5/5 - (10 امتیاز)

اولین دیدگاه را شما ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *