انواع دستگاه رست و برشته کاری قهوه و کاربرد و نحوه استفاده از آن ها

انواع دستگاه رست و برشته کاری قهوه و کاربرد و نحوه استفاده از آن ها

فرآیند رست و برشته کاری دانه های قهوه یکی از عوامل مهم در درست کردن یک فنجان کافه لاته و یا طرز تهیه اسپرسو و یا سایر نوشیدنی های بر پایه قهوه می باشد. امروزه مدل های مختلف دستگاه های رست قهوه در بازار موجود هستند که هر یک امکانات ویژه ای دارند. اگر می خواهید به عنوان یک باریستا حرفه ای فعالیت کنید، لازم است با مدل های مختلف دستگاه رست قهوه و نحوه استفاده از آن ها آشنا باشید.

هم چنین اگر در حال برنامه ریزی تاسیس و یا راه اندازی کافه هستید و می خواهید بدانید که کدام دستگاه برای شما مناسب است، با ما در این مقاله از آموزشگاه دنیز همراه باشید. ما انواع مدل های دستگاه رست قهوه را بر اساس نحوه عملکرد و ظرفیت آن ها دسته بندی کرده ایم.

دسته بندی انواع دستگاه های رست قهوه بر اساس نحوه عملکرد

مدل های مختلفی از دستگاه ها برای رست کردن انواع دانه قهوه در بازار موجود هستند که عملکرد متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند. به همین علت لازم است انواع دستگاه های رست قهوه را طبق نحوه عملکردشان دسته بندی کنیم. این دسته بندی شامل موارد زیر است:

دسته بندی انواع دستگاه های رست قهوه بر اساس نحوه عملکرد

 1. دستگاه رست قهوه گازی
 2. دستگاه رست قهوه هوای داغ
 3. دستگاه رست قهوه درام یا مخزنی
 4. دستگاه رست بستر متحرک یا فلوید بد Fluid Bed

لازم است توضیح دهیم؛ دستگاه ها و وسایلی که برای رست کردن و تفت دادن دانه های قهوه به کار می روند جزو تجهیزات بار گرم کافه هستند که ما در لینک داده شده به معرفی دیگر وسایل مورد نیاز برای بار گرم در کسب و کارهای فعال در صنعت قهوه پرداخته ایم.

دستگاه رست قهوه گازی

دستگاه رست قهوه گازی برای افراد مبتدی و استفاده در منزل برای رست کردن حجم کم قهوه مناسب است. این دستگاه شبیه به یک تابه می باشد و مجهز به یک سیستم برقی می باشد. کار با این دستگاه بسیار ساده بوده و تنها لازم است آن را روی اجاق گاز قرار دهید.

دستگاه رست و برشته کاری قهوه گازی

دستگاه رست قهوه هوای داغ

یکی دیگر از انواع دستگاه رست قهوه، دستگاه رست قهوه با هوای داغ است که همان طور که از نام آن مشخص است، حرارت هوای داغ موجب انتقال گرما به دانه های قهوه شده تا در نهایت برشته کاری دانه های قهوه انجام شود. این دستگاه که به نام (Air Roaster) نیز شناخته می شود، به دلیل تولید دود زیاد، برای رست ملایم قهوه مناسب نیست.

دستگاه رست و برشته کاری قهوه هوای داغ

با توجه به این که انتقال گرما برای رست قهوه از این روش از طریق دو فرایند فیزیکی همرفتی و جریان هوا انجام می شود، باید میزان سرعت و فشار هوا به طور مناسب به دانه های قهوه متتقل شود تا دانه های سبز قهوه از پوسته خود جدا شده و پس از انتقال به مخزن، کامل برشته شوند.

دستگاه رست قهوه درام یا مخزنی

دستگاه رست قهوه درام از یک مخزن استوانه ای شکل تشکیل شده است که با چرخش منظم خود موجب انتقال دانه های قهوه سبز به مخزن گرم دستگاه می شود. حرارت منتقل شده به دانه های قهوه می تواند از طریق گاز طبیعی، برق یا حتی چوب تامین شود. هم چنین دانه های قهوه پس از برشته شدن، به وسیله موتور دستگاه و مکش هوا، تخلیه شده و فن دستگاه موجب خروج دود به وجود آمده می شود.

میزان حرارت وارد شده به درام و میزان جریان هوای داغ باید با هم متناسب باشد. اگر حرارت درام بیشتر باشد، برشته کاری فقط در سطح دانه های قهوه انجام می شود و طعم قهوه به طور کامل آزاد نمی شود. درام در این دستگاه ها ممکن است از جنس آلومینیوم یا چدن باشد. به دلیل این که آلومینیوم هم زود سرد شده و هم گرم می شود، می تواند فرآیند برشته کاری دانه های قهوه را دچار مشکل کرده و حتی قسمت هایی از دانه های قهوه بسوزد.

در مقابل برای برشته کاری یکنواخت دانه های قهوه پیشنهاد می شود، از دستگاه هایی استفاده کنید که درام آن از جنس چدن باشد. به این دلیل که چدن می تواند مقدار گرمای بیشتری را در خود نگه داشته و به طور ملایم به دانه های قهوه برساند.

انواع دستگاه رست قهوه درام عبارتند از درام تک جداره، دارم دو جداره و درام سوراخ دار. در ادامه در مورد آن ها بیشتر توضیح خواهیم داد. اگر علاقه مند به یادگیری کار با انواع دستگاه های رست قهوه و برشته کاری دانه های قهوه هستید، می توانید در دوره آموزش رستری و برشته کاری قهوه ثبت نام کنید و زیر نظر اساتید حرفه ای، سرفصل ها را از مقدماتی تا پیشرفته یاد بگیرید.

دستگاه رست و برشته کاری قهوه درام یا مخزنی

 • درام تک جداره

وجود درام های یک جداره باعث می شود گرمای وارد شده به دستگاه در زمان کمتری ه دانه های قهوه منتقل شود. اگر درجه حرارت نسبت به میزان عادی بیشتر شود، ممکن است سطح دانه های قهوه بسوزد. اگر می خواهید برشته کاری قهوه کیفیت بیشتری داشته باشد، بهتر است درام های تک جداره با جنس چدن را انتخاب نمایید.

 • دارم  دو جداره

استفاده از دستگاه های رست قهوه درام که از دو جداره تشکیل شده اند، باعث می شود حرارت به طور یکنواخت بین دو قسمت داخلی و خارجی درام توزیع شده و برشته کاری به طور ملایم انجام شود.

 • درام سوراخ دار

دستگاه های رست قهوه با درام سوراخ دار برای انتقال حرارت به طور غیر مستقیم از طریق هوای داغ مناسب هستند. هم چنین این دستگاه نسبت به بقیه دستگاه های رست قهوه، انرژی کمتری مصرف کرده و با به وجود آوردن یک جریان هم رفتی باعث می شود که دانه های قهوه به طور ملایم برشته شوند.

آموزش فست فود

دستگاه رست بستر متحرک یا فلوید بد Fluid Bed

یکی دیگر از مدل های دیگر دستگاه رست قهوه، دستگاه فلوید بد می باشد که در آن دانه های قهوه به وسیله جریان هوای داغ به طور مداوم در حال جا به جا شدن و چرخیدن در مخزن دستگاه هستند. این دستگاه برای استفاده در منزل مناسب است و به دودکش یا فیلتر برای خروج دود نیاز ندارد. اما سر و صدای زیاد دستگاه یکی از معایب آن می باشد.

دستگاه رست قهوه بستر متحرک یا فلوید بد Fluid Bed

اگر به کار در کافی شاپ ها و کافه ها علاقه مند هستید؛ می توانید در دوره های تخصصی این رشته که توسط اساتید حاذق و باتجربه در این موسسه برگزار می شود؛ شرکت نمایید. یکی از مهم ترینِ این دوره ها؛ آموزش باریستا می باشد که طی آن شما با روش تهیه انواع نوشیدنی های گرم و سرد سرو شده در کافه ها و بسیاری سرفصل های اختصاصی دیگر آشنا خواهید شد.

انواع دستگاه رست قهوه بر اساس ظرفیت و اندازه

یکی دیگر از روش های دسته بندی انواع دستگاه رست قهوه، بر اساس ظرفیت و اندازه آن ها می باشد که در این قسمت به آن ها اشاره خواهیم کرد.

 1. دستگاه رست قهوه 2 کیلویی
 2. دستگاه رست قهوه 5 تا 15 کیلویی
 3. دستگاه رست قهوه 15 تا 30 کیلویی
 4. دستگاه رست قهوه 30 تا 60 کیلویی
 5. دستگاه رست قهوه 60 کیلویی

انواع دستگاه رست قهوه بر اساس ظرفیت و اندازه

دستگاه رست قهوه 2 کیلویی

دستگاه رست قهوه دو کیلویی به حداقل 1 متر مربع فصا نیاز دارد. خرید این دستگاه را به کافی شاپ هایی که می خواهند نسبت به میزان مصرف دانه های قهوه خود، برشته کاری را در بازه های زمانی کوتاه انجام دهند، پیشنهاد می کنیم. به طور مثال اگر شما روزانه میزان 10 کیلو گرم قهوه را رست می کنید، این دستگاه مناسب شما است.

آموزش کیک کافی شاپ

دستگاه رست قهوه 5 تا 15 کیلویی

به جرات می توان گفت که دستگاه رست قهوه 5 تا 15 کیلویی بهترین انتخاب برای کافی شاپ های تازه تاسیس است. شما با کمک این دستگاه می توانید به طور ماهیانه، 2 تن قهوه را برشته کنید. البته بهتر است برای جلوگیری از آسیب دیدن دستگاه، از حداکثر ظرفیت آن استفاده نکرده و سرویس های دوره ای را انجام دهید. برای خرید این دستگاه شما حداقل به یک فضای 4 متر مربعی نیاز دارید.

دستگاه رست و برشته کاری قهوه 5 تا 15 کیلویی

دستگاه رست قهوه 15 تا 30 کیلویی

اگر تامین کننده قهوه برای رستوران ها و کافی شاپ ها هستید، به یک دستگاه رست صنعتی قدرتمند نیاز دارید، دستگاه رست قهوه 15 تا 30 کیلویی، بهترین انتخاب برای شماست. قبل از خرید این دستگاه به آماده سازی یک فضای 10 متر مربعی فکر کنید.

دستگاه رست قهوه 30 تا 60 کیلویی

کسانی که در تجارت قهوه مشغول هستند، باید برشته کاری را در حجم زیاد انجام دهند. به همین دلیل به دستگاه های قدرتمندی نیاز دارند تا بتوانند حجم زیاد دانه های قهوه را با سرعت زیاد رست کند. دستگاه های رست قهوه 30 تا 60 کیلویی همراه با تجهیزاتی مانند دستگاه بالابر دان و دود سوز پوست گیر برای این کار مناسب هستند.

دستگاه رست و برشته کاری قهوه 30 تا 60 کیلویی

دستگاه رست قهوه 60 کیلویی

دستگاه رست قهوه 60 کیلویی قدرتمند ترین دستگاه های رست قهوه موجود در بازار است که برای کار با آن، باید اطلاعات کافی داشته باشید. معمولا کسانی که بازار مشتری های وسیعی دارند، با کمک یک تیم تخصصی از این دستگاه استفاده می کنند تا دانه های قهوه را در کوتاه ترین زمان در حجم بالا به مشتریان خود برسانند.

آموزش صبحانه کافی شاپ

انواع دستگاه های برشته کاری بر اساس روش رست قهوه

همان طور که در مقاله روش های رست قهوه به طور مفصل توضیح دادیم؛ متدهای مختلفی برای برشته کردن دانه های قهوه وجود دارد که برخی از مهم ترینِ این روش ها شامل رست لایت، مدیوم، مدیوم دارک و دارک می شوند که هر کدام دستگاه ها و تجهیزات خاص خودشان را لازم دارند که در ادامه به طور خلاصه در مورد آن ها بحث خواهیم کرد:

 • دستگاه رست لایت

برای رست لایت، که طعمی ظریف و اسیدی با تُن های میوه ای و گلی را به ارمغان می آورد، از رسترهای هوای داغ یا رسترهای درام با ظرفیت کم استفاده می شود. این دستگاه ها کنترل دقیق دما و زمان رست را فراهم می کنند که برای حفظ طعم های ظریف و اسیدی دانه های قهوه ضروری است.

 • تجهیزات رست مدیوم

در رست مدیوم، شاهد توازن بین طعم های اسیدی و تلخ هستیم. برای دستیابی به این تعادل، از رسترهای درام با ظرفیت متوسط یا رسترهای بستر سیال استفاده می شود. این دستگاه ها گرما را به طور یکنواخت به دانه ها منتقل می کنند و از رست ناهمگون و سوختن دانه ها جلوگیری می کنند.

انواع دستگاه های برشته کاری بر اساس روش رست قهوه

 • دستگاه رست مدیوم دارک

با افزایش زمان و دمای رست، به قلمرو رست مدیوم دارک قدم می گذاریم. در این روش، طعم های تلخ و کاراملی غالب می شوند و اسیدیته به طور قابل توجهی کاهش می یابد. رسترهای درام با ظرفیت بالا و رسترهای شعله مستقیم انتخاب های مناسبی برای این نوع رست هستند. این دستگاه ها حرارت بالایی را به دانه ها اعمال می کنند و به ایجاد طعم های عمیق و کاراملی کمک می کنند.

 • تجهیزات رست دارک

در رست دارک، دانه های قهوه تا حدی برشته می شوند که تقریباً سیاه رنگ می شوند. طعم قهوه در این روش بسیار تلخ، دودی و غلیظ است. برای رست دارک از رسترهای شعله مستقیم یا رسترهای درام با ظرفیت بالا استفاده می شود. این دستگاه ها حرارت شدید و طولانی مدتی را به دانه ها اعمال می کنند که برای دستیابی به طعم های دودی و کاراملی عمیق ضروری است.

دستگاه رست مناسب برای کافه و کافی شاپ

انتخاب دستگاه رست و برشته کاری مناسب برای ارائه قهوه باکیفیت به مشتریان و موفقیت در شغل باریستا و رستری و مشاغل مشابه آن ضروری است. اما اینکه کافه ها و کافی شاپ ها باید از دستگاه های یکسان استفاده کنند یا خیر، به عوامل مختلفی بستگی دارد.

دستگاه رست و برشته کاری مناسب برای کافه و کافی شاپ

 • حجم تولید: کافه های پرمشتری به دستگاه های بزرگتر با قابلیت های اتوماتیک برای پاسخگویی به تقاضا نیاز دارند. در مقابل، کافی شاپ های کوچک تر می توانند از دستگاه های کوچکتر با تنظیمات دقیق تر برای قهوه های تخصصی استفاده کنند.
 • نوع قهوه: هر نوع قهوه، پروفایل رست خاص خود را دارد. برای مثال، قهوه اسپرسو به رست تیره تر و قهوه دمی به رست روشن تر نیاز دارد. دستگاه های مختلف، سطوح مختلفی از کنترل دما، زمان و گردش هوا را ارائه می دهند که برای دستیابی به این پروفایل ها ضروری است.
 • سلیقه: در نهایت، انتخاب دستگاه به سلیقه صاحبان کافه و مشتریان بستگی دارد. برخی قهوه تیره تر و برخی قهوه روشن تر را ترجیح می دهند. کافه ها می توانند با نظرسنجی از مشتریان و آزمایش دستگاه های مختلف، دستگاهی را انتخاب کنند که قهوه مورد نظر آنها را به بهترین شکل ارائه دهد.

انتخاب نهایی به عوامل دیگری مانند هزینه، فضا و سهولت استفاده نیز بستگی دارد. بهترین دستگاه، دستگاهی است که قهوه ای باکیفیت و متناسب با سلیقه مشتریان تولید کند. ما در مقاله فرق کافه و کافی شاپ به سایر جنبه هایی که باید در انتخاب تجهیزات و وسایل مورد نیاز این کسب و کارها و تفاوت هایی که بین آن ها وجود دارد، پرداخته ایم.

نتیجه گیری

امروزه با پبشرفت تکنولوژی، مدل های متنوعی از دستگاه های رست قهوه برای مصارف خانگی و تجاری در بازار وجود دارد. این دستگاه ها به روش سنتی یا مدرن، دانه های قهوه را در مدت زمان کمی برشته کرده و برای درست کردن انواع نوشیدنی های قهوه آماده می کند. این دستگاه ها بر اساس نحوه کارکرد یا ظرفیت آن ها به مدل های گازی، دارم، هوای داغ، 5 کیلویی تا 60 کیلویی تقسیم بندی می شود.

برای یادگیری روش استفاده از دستگاه های تخصصی برشته کاری قهوه و دیگر تجهیزات کافی شاپ می توانید در دوره رستری آکادمی دنیز شرکت کنید. از دیگر دوره های مهم این آموزشگاه در حوزه صنعت قهوه و غذا، کلاس آموزش کافی شاپ و کافه داری می باشد که توانایی ها و مهارت های لازم برای راه اندازی کافه شخصی خودتان را در اختیارتان قرار می دهد. اطلاعات بیشتر در مورد این دوره را با کلیک کردن روی لینک به دست آورید.

سوالات متداول درباره دستگاه های رست قهوه

 1. کدام دستگاه رست قهوه برای کسانی که در زمینه تجارت قهوه فعالیت می کنند، مناسب است؟

با توجه به این که تاجران قهوه به دستگاه های رست قهوه با ظرفیت بالا احتیاج دارند، پیشنهاد می شود از دستگاه های رست قهوه 30 تا 60 کیلویی استفاده شود.

 1. افراد مبتدی و تازه کار بهتر است از کدام دستگاه رست قهوه استفاده کنند؟

برای رست کردن حجم کم قهوه در خانه توسط افراد مبتدی، دستگاه رست قهوه گازی بهترین گزینه است.

 1. انرژی مصرفی توسط کدام نوع از دستگاه های رست درام کمتر است؟

دستگاه های رست قهوه با درام سوراخ دار به دلیل ایجاد جریان همرفتی، نسبت به بقیه دستگاه ها انرژی کمتری مصرف می کنند.

5/5 - (15 امتیاز)

اولین دیدگاه را شما ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *