تجهیزات بار سرد در کافی شاپ و کافه و کاربرد هر کدام از آن ها

تجهیزات بار سرد در کافی شاپ و کافه و کاربرد هر کدام از آن ها

یکی از موارد مهم هنگام راه اندازی و تاسیس کافی شاپ، اطلاع از وسایل مورد نیاز برای شروع کار می باشد. با توجه به این که کافه ها انواع نوشیدنی های گرم و سرد را متناسب با فصل سرو می کنند، لازم است مدیریت کافه با انواع تجهیزات بار سرد و گرم کافی شاپ آشنا باشد.

در این مقاله از آموزشگاه دنیز یک لیست کامل از تجهیزات بار سرد کافی شاپ را جمع آوری کرده ایم تا مدیران کافی شاپ و بتوانند هنگام خرید از آن استفاده کنند. به علاوه بارتندر ها می توانند با کمک این لیست، با کاربرد هر یک از این تجهیزات کافی شاپ آشنا شوند.

تجهیزات بار سرد کافی شاپ و کافه برقی

برای داشتن یک بار سرد در کافی شاپ لازم است در قدم اول به دنبال خرید تجهیزات برقی مناسب باشید تا بتوانید با سرعت عمل بیشتری، سفارشات مشتری ها را آماده کنید. در این قسمت مهم ترین تجهیزات برقی بار سرد در کافی شاپ معرفی می شود. بدون شک؛ همان طور که در بخش قبلی ذکر شد؛ آشنایی با این وسایل همچنین برای تمام افرادی که می خواهند در شغل باریستا و بارتندر موفق شوند؛ ضروری و واجب است.

تجهیزات برقی مورد نیاز برای بار سرد در کافی شاپ

 1. دستگاه شربت سرد کن
 2. دستگاه همزن
 3. دستگاه مخلوط کن یا Blender
 4. دستگاه آبمیوه گیری
 5. یخ ساز
 6. یخ خرد کن
 7. شیکر یا میکسر

دستگاه شربت سرد کن

دستگاه شربت سرد کن یکی از تجهیزات مهمی است که باید در فرآیند راه اندازی کافی شاپ ها و کافه ها و آبمیوه فروشی های سطح شهر؛ نسبت به خریداری مدل مناسب آن اقدام شود. همان طور که از نام این دستگاه مشخص است، برای سرد نگه داشتن شربت ها و نوشیدنی ها مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از این دستگاه، می توان آبمیوه ها را در دمای مناسب نگهداری کرد.

دستگاه شربت سرد کن از تجهیزات برقی بار سرد در کافی شاپ

استفاده از این دستگاه باعث می شود مشتران در روز های گرم سال، نوشیدنی های خنک و تازه میل کنند. پیشنهاد می شود این دستگاه ها را در آغاز ساعت کاری روشن کنید تا هنگام شلوغی کافی شاپ خود با مشکل مواجه نشوید. یکی دیگر از مزایای دستگاه شربت سرد کن، حفظ کیفیت و طعم نوشیدنی ها است.

دستگاه همزن

همزن های برقی از تجهیزات کافی شاپ مهم در بار سرد محسوب می شوند. این دستگاه ها برای مخلوط کردن و هم زدن مواد مختلف مانند خامه، شیر، قهوه، شکلات و دیگر ترکیبات مورد استفاده قرار می گیرند. برای درست کردن نوشیدنی های محبوب کافه مانند میلک شیک ها و اسموتی ها بهتر است از همزن ها به جای دخالت دست استفاده گردد.

یکی از دلایل اصلی استفاده از همزن های برقی در کافی شاپ ها، سرعت و کارایی آن ها است. با استفاده از این دستگاه ها، می توان در زمان کوتاهی مواد را به طور یکنواخت مخلوط کرده و در زمان صرفه جویی کنید. علاوه بر این، استفاده از همزن های برقی باعث می شود مواد به طور کامل با هم ترمیب شده و طعم بهتری داشته باشند. هم چنین استفاده از انواع همزمان های برقی و حتی شارژی می تواند به حفظ و رعایت قوانین بهداشت کافی شاپ کمک کند.

دستگاه مخلوط کن یا Blender

مخلوط کن های برقی یا بلندر ها از تجهیزات بسیار کاربردی و ضروری در کافی شاپ ها به شمار می روند. برای آماده کردن انواع نوشیدنی های خنک مانند اسموتی ها به این تجهیزات قدرتمند نیاز داریم تا سرعت کار بارتندر ها افزایش یابد و مشتری ها بابت تاخیر در زمان آماده کردن نوشیدنی ها ناراضی نباشند. چرا که مخلوط کن ها می توانند در چند ثانیه، حتی مواد سفت و جامد را به صورت یکدست و نرم درآورند.

دستگاه مخلوط کن یا Blender جزو تجهیزات برقی بار سرد در کافی شاپ

یکی از دلایل اصلی استفاده از بلندر ها در کافی شاپ ها، تنوع بالای نوشیدنی هایی است که می توان با آن ها تهیه کرد. از میلک شیک های خامه ای و اسموتی های میوه ای گرفته تا فرآپه های یخی و نوشیدنی های میوه ای، همه این ها با کمک بلندر درست می شوند. اگر علاقه مند به یادگیری درست کردن انواع نوشیدنی های سرد کافه هستید، می توانید در دوره آموزش کافی شاپ آموزشگاه دنیز شرکت کرده و صفر تا صد مراحل درست کردن انواع آبمیوه ها، موکتل ها، میلک شیک ها و غیره را یاد بگیرید.

دستگاه آبمیوه گیری

نوشیدنی های طبیعی مانند آب پرتقال یکی از آیتم های منو سرد کافی شاپ هاست که همیشه طرفداران خودش را دارد. البته بسیاری از کافی شاپ ها با ترکیب میوه های مختلف فصل، طعم جدیدی را خلق می کنند که بین مشتریان کافی شاپ بسیار محبوب است. برای گرفتن آب میوه بهتر است از دستگاه های آبمیوه گیری برقی استفاده کنید تا سرعت عمل شما بالا برود.

با وجود این که آبمیوه گیری های دستی ممکن است کار شما راه بیاندازد، اما پیشنهاد می شود یک آبمیوه گیری با کیفیت را تهیه کنید تا بتوانید سال های سال از آن استفاده کنید.

دستگاه آبمیوه گیری از مهم ترین وسایل و لوازم برقی بار سرد کافه

یخ ساز

به جرات می توان گفت یکی از ضروری ترین تجهیزات بار سرد، یخ ساز می باشد. این دستگاه با تولید یخ های قالبی، حبه ای و یا پولکی شکل، به شما کمک می کند تا در هر لحظه، یخ های با کیفیت و بهداشتی را برای تهیه انواع نوشیدنی های خنک، شیک ها، انواع قهوه های سرد و آیس تی در اختیار داشته باشید.

به علاوه استفاده از یخ های قالبی در نوشیدنی ها موجب جلوه بهتر آن ها شده و برای مشتریان جذاب تر است. به علاوه با استفاده از دستگاه یخ ساز، دیگر نیازی به خرید و حمل یخ های قالبی بزرگ و پر دردسر نیست. این دستگاه به صورت اتوماتیک یخ تولید می کند و در زمان و هزینه شما صرفه جویی می کند. هم چنین یخ های تولید شده توسط دستگاه یخ ساز، با آب تصفیه شده و در شرایط کاملا بهداشتی تولید می شوند.

آموزش فست فود

یخ خرد کن

یخ خرد کن یا Ice Crasher یکی دیگر از لوازم مورد نیاز بار سرد کافی شاپ است که همان طور که از نام آن مشخص است، برای خرد کردن یخ در دو مدل دستی و برقی در بازار موجود است. بهترین مثال از کاربرد یخ خرد کن همان یخ در بهشت های نوستالژی است که با ترکیب آبمیوه و یخ پوره شده در طعم های مختلف تهیه می شود.

به علاوه بسیاری از نوشیدنی های دیگر کافه مانند مارگاریتا، فراپه و موکتل ها از یخ خرد شده استفاده می کند. داشتن یخ خرد کن در کافه می تواند سرعت عمل بارتندر ها و پرسنل کافه را تا حد زیادی بالا ببرد و به افزایش رضایت مشتریان و در نتیجه درآمد کافی شاپ بسیار کمک کند.

شیکر یا میکسر

شیکر یا میکسر ها همان مخلوط کن هایی هستند که در ابعاد کوچک تر برای درست کردن کوکتل یا آیس کافی ها کاربرد دارند. از آن جایی که تمیز کردن مخلوط کن ها کمی مشکل است، توصیه می شود یک شیکر کوچک بخرید تا هنگام ترکیب مواد در حجم کم و ساعات خلوت کافه به مشکلی بر نخورید.

شیکر یا میکسر از لوازم برقی بار سرد کافه

شیکر ها در انواع مختلفی در بازار موجود هستند که اغلب دارای صافی می باشند. شما می توانید نسبت به بودجه خود، یکی از آن ها را برای کافی شاپ خود خریداری کنید. شما خوانندگان محترم می توانید برای یادگیری روش کار کردن با انواع تجهیزات و وسایل مورد استفاده در بار سرد کافه ها در کلاس آموزش باریستا و بارتندر شرکت نمایید و این مهارت ارزشمند را نزد اساتید خبره و باتجربه بیاموزید.

ابزار های دستی بار سرد کافی شاپ و کافه

برای درست کردن انواع نوشیدنی های بار سرد کافی شاپ، شما به ابزار های دستی نیاز دارید تا بتوانید میوه ها را پوست بکنید و با بستنی ها مخلوط کرده و در نهایت سفارشات را به بهترین نحو تزئین نموده و سرو کنید. این ابزار های دستی بار سرد کافی شاپ شامل مواد زیر هستند و باید در زمان تخمین سرمایه و هزینه راه اندازی کافه به طور کامل در نظر گرفته شوند.

ابزار های دستی مورد نیاز برای بار سرد کافی شاپ

 1. مادلر
 2. ریمر
 3. زستر
 4. جیگر
 5. صافی شیکر یا استرینر
 6. شات ریز
 7. آسان ریز
 8. انبر یخ
 9. پوست کن
 10. درب باز کن
 11. اسکوپ بستنی
 12. قاشق بار (بار اسپون)

مادلر

مادلر، ابزاری ساده اما قدرتمند در دنیای بارتندری است که با ظاهری شبیه به گوشت ‌کوب یا هاونگ، نقشی اساسی در درست کردن نوشیدنی های سرد با طعم ‌های دلنشین و عطر بی‌ نظیر دارد. با استفاده از مادلر، بارتندر می ‌تواند به طور کامل عصاره و عطر میوه ‌ها و برگ ‌های معطر را استخراج کند. یکی از نمونه های کاربرد مادلر، در تهیه موهیتو می باشد.

برخلاف تصور اکثر مردم، کاربرد مادلر تنها به تهیه موهیتو ختم نمی‌ شود. این وسیله با له کردن میوه ‌ها و سبزیجات و خرد کردن یخ  باعث می شود تا انواع نوشیدنی های خنک مانند موکتل ها به راحتی درست شوند. هم چنین مادلر ها در جنس‌ های مختلف چوبی، استیل و ترکیبی از استیل و پلاستیک در بازار موجود هستند. انتخاب جنس مناسب به سلیقه شما و نوع استفاده‌ تان بستگی دارد.

ریمر

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که آبمیوه یا نوشیدنی های سردی که در کافی شاپ سفارش می دهید، همراه با تزئین خاصی در لبه لیوان برای شما آورده می شود. ریمر دستگاهی است که برای تزئین لبه لیوان با شکر، نمک، دانه های قهوه، پودر نارگیل و سایر مواد خوراکی استفاده می ‌شود.

ریمر جزو وسایل دستی بار سرد کافی شاپ و کافه

هم چنین ریمر با ایجاد تنوع در طعم لبه لیوان، طعمی خاص و فوق العاده به نوشیدنی‌های شما می ‌بخشد. تزئین و دیزاین حرفه ای سفارشات در کافی شاپ ها یکی از موارد اصلی در رونق کافی شاپ و کسب درآمد بالا می باشد. ما در دوره آموزش کافی شاپ دنیز، سرفصل های جامع و عملی در مورد نحوه تزئین کردن سفارشات و نوشیدنی های مختلف از جمله انواع قهوه ها، نوشیدنی های سرد و دمنوش برای کافه را به شرکت کنندگان آموزش می دهیم.

ریمر ها در جنس ‌های مختلف فلزی، پلاستیکی و چوبی موجود هستند. ریمر های فلزی بادوام‌ تر هستند، اما ممکن است زنگ بزنند. ریمر های پلاستیکی ارزان ‌تر هستند، اما ممکن است به راحتی شکسته شوند. اندازه ریمر را با توجه به اندازه لیوان ‌ها انتخاب کنید. به علاوه ریمر ها با تعداد محفظه‌ های مختلف موجود هستند. ریمره ای با تعداد محفظه ‌های بیشتر، تنوع بیشتری در طعم لبه لیوان به شما می‌ دهند و می تواند سرعت کار بارتندر ها را بیشتر کند.

زستر

زستر یا چاقو زست برای گرفتن پوست و تراشیدن میوه ها و مرکبات مورد استفاده قرار می گیرد. پوست های رنده شده میوه ها توسط زستر می توانند برای تزیین نوشیدنی های مختلف مانند کوکتل ها، موهیتو ها و فرآپه ها استفاده شوند و ظاهر جذابی را به نوشیدنی ها بدهد.

جیگر

در تهیه نوشیدنی‌های ترکیبی مانند کوکتل، حفظ تعادل طعم و عطر مواد اولیه، نقشی اساسی دارد. جیگر (Jigger)  با اندازه‌ گیری دقیق مواد، به شما کمک می ‌کند تا طعم و عطری عالی را در نوشیدنی ‌های خود ایجاد کنید و رضایت مشتریان خود را جلب کنید.

جیجر یا جیگر از لوازم دستی بار سرد کافی شاپ

در واقع جیگر یک پیمانه تخصصی است که برای کنترل هزینه و مواد مصرفی در کافی شاپ کاربرد دارد. با استفاده از جیگر، بارتندر می ‌تواند به طور دقیق مواد اولیه را اندازه ‌گیری کند و از هدر رفتن مواد اولیه جلوگیری کند. اگر قصد دارید شغل خود را در کافی شاپ شروع کنید و می خواهید با تفاوت شغل های مختلف بارتندری، باریستایی، ویتری و مدیریت کافی شاپ آشنا شوید، می توانید مقاله ” تفاوت باریستا و بارتندر ” را مطالعه کنید.

جیگر ها در جنس ‌های مختلف فلزی، پلاستیکی و شیشه ‌ای در بازار موجود هستند. انتخاب جنس مناسب به سلیقه شما و نوع استفاده ‌تان بستگی دارد. اما توجه داشته باشید که جیگر های شیشه‌ ای ظریف ‌تر هستند و نیاز به مراقبت بیشتری دارند.

صافی یا استرینر

همان طور که در قسمت قبل گفته شد ممکن است برخی از شیکر ها، دارای صافی نباشند. شما می توانید با تهیه صافی شیکر یا استرینر، نوشیدنی ای را که با شیکر درست کرده اید از صافی رد کرده و سپس در لیوان سرو کنید. وجود شیکر در کافی شاپ برای جدا کردن خرده های میوه و یخ از نوشیدنی ضروری می باشد. توصیه می شود جنس استیل صافی را تهیه کنید.

آموزش کیک کافی شاپ

شات ریز

شات ریز یک وسیله کوچک با طراحی خاص است که روی بطری های شیشه ای قرار می گیرد و از بیرون ریختن مایع داخل بطری به بیرون جلوگیری می کند. شات ریز ها معمولا از جنس استیل ساخته می شود و ظاهر زیبایی به بطری ها می دهد.

آسان ریز

آسان ریز یکی دیگر از ابزار مورد نیاز بارتندر ها می باشد که با عملکردی مشابه شات ریز، میزان ریزش سیروپ و سایر مایعات را کنترل کرده و به شما کمک می‌کند تا تعادلی بی ‌نظیر در طعم و عطر نوشیدنی‌ های خود به وجود بیاورید. این وسیله با نام آرام ریز نیز شناخته می شود.

آسان ریز از ابزار های دستی بار سرد کافی شاپ

انبر یخ

انبر یخ یک وسیله کاربردی برای برداشتن یخ است که به رعایت بهداشت توسط پرسنل کافه کمک می کند. با توجه به تنوع مدل های موجود در بازار، شما می توانید بسته به بودجه خود، یک انبر یخ را خریداری کنید.

پوست کن

با توجه به این که نوشیدنی های سرد کافی شاپ عمدتا از میوه های تازه فصل درست می شوند، بارتندر ها برای درست کردن انواع آبمیوه ها نیاز دارند از یک پوست کن قوی برای پوست کندن میوه ها و حتی گارنیش کردن نوشیدنی ها استفاده نمایند. استفاده از پوست کن از تلف شدن وقت شما برای پوست کندن میوه ها با چاقو های معمولی جلوگیری کند.

آموزش صبحانه کافی شاپ

درب باز کن

شاید تعجب کنید که چرا در کافی شاپ به درب باز کن نیازمند هستید، اما باید به این موضوع اشاره کنیم که برای باز کردن درب قوطی ها و شیشه های مواد اولیه مانند سیروپ ها به یک درب باز کن نیاز دارید.

اسکوپ بستنی

اسکوپ بستنی به عنوان یک پیمانه برای برداشتن بستنی و اضافه کردن آن به نوشیدنی ها و درست کردن شیک کاربرد دارد. این وسیله ها قیمت بالایی نداشته و در جنس های مختلف در بازار وجود دارد. اگر قصد راه اندازی کافی شاپ دارید و می خواهید بدانید که چگونه می توان هزینه های مختلف در کافی شاپ را مدیریت کرد، می توانید در دوره صفر تا صد کافی شاپ آموزشگاه دنیز ثبت نام کنید.

اسکوپ بستنی از وسایل مهم دستی در بار سرد کافه

قاشق بار (بار اسپون)

قاشق بار یا بار اسپون یک وسیله کاربردی در بار سرد کافی شاپ محسوب می شود که برای هم زدن نوشیدنی ها در لیوان های بلند کاربرد دارد. این قاشق ها به صورت پیچی بوده و می توان از آن برای درست کردن نوشیدنی های لایه ای نیز استفاده کرد. با توجه به تنوع مدل ها و اندازه های بار اسپون لازم است قبل از خرید به تناسب سایز آن ها با لیوان ها و جام های خود دقت کنید.

تجهیزات جانبی بار سرد در کافی شاپ

در کنار تجهیزات برقی بار سرد کافی شاپ و ابزار های دستی، چند وسیله جزئی وجود دارد که می تواند در مدیریت بهتر کافی شاپ و رعایت اصول کافه داری به شما کمک کند. این تجهیزات عبارنند از:

 1. مت بار سرد
 2. استند سیروپ
 3. پمپ سیروپ

مت بار سرد

مت بار ها یکی از ابزار های مورد نیاز در کافی شاپ ها می باشد که در واقع یک صفحه از جنس سیلیکون است که برای قرار دادن لیوان های شیشه ای، فنجان ها و غیره روی آن ها استفاده می شوند. استفاده از آن ها باعث می شود که لیوان های نوشیدنی از روی میز سر نخورند و نشکنند. هم چنین اگر سطح زیری لیوان شما خیس باشد، با گذاشتن آن روی مت بار، زودتر خشک می شود. مت بار ها را می توانید در اندازه و ابعاد مختلف از بازار تهیه کنید.

استند سیروپ

استند سیروپ یک محفظه ایستاده برای نگه داشتن سیروپ ها می باشد. شما می توانید با گذاشتن سیروپ ها و دیگر مواد اولیه خود در استند سیروپ، نظم بیشتری به میز کار خود بدهید و از افتادن و شکستن آن ها جلوگیری کنید.

تجهیزات جانبی لازم برای بار سرد در کافی شاپ مانند استند سیروپ

پمپ سیروپ

با توجه به این که سیروپ ها نقش اساسی در درست کردن انواع آیس کافی ها مانند آیس آمریکانو دارند، بهتر است برای اضافه کردن آن ها به نوشیدنی، پیم سیروپ تهیه کرده و آن ها را به شیشه سیروپ وصل کنید. حال که به پایان لیست وسایل مورد نیاز برای بار سرد در کافی شاپ ها رسیدیم؛ از شما دعوت می کنیم تا با مطالعه مقاله تجهیزات بار گرم کافه اطلاعات تخصصی خود در حوزه ابزارآلات مورد استفاده در صنعت قهوه و غذا را تکمیل تر نمایید.

تفاوت کافه و کافی شاپ از نظر تجهیزات بار سرد مورد نیاز

کافه و کافی شاپ، هر دو مکان هایی برای سرو نوشیدنی و غذا هستند، اما تفاوت های ظریفی بین آنها از نظر منوی نوشیدنی، فضای داخلی و تجهیزات مورد نیاز وجود دارد. یکی از این تفاوت ها، تجهیزات بار سرد مورد نیاز برای تهیه نوشیدنی های خنک است.

به طور کلی، کافه ها در بخش نوشیدنی های خود منوی ساده تری نسبت به کافی شاپ ها دارند و بر روی سرو قهوه، چای و نوشیدنی های سرد کلاسیک مانند آبمیوه، اسموتی و شیک تمرکز می کنند. برای تهیه این نوشیدنی ها، به تجهیزات بار سرد پایه مانند یخچال، یخساز، مخلوط کن، شیکر و صافی نیاز است.

تفاوت کافه و کافی شاپ از نظر تجهیزات بار سرد مورد نیاز

در مقابل، منوی کافی شاپ ها در بخش نوشیدنی های سرد خود دارای آیتم های متنوع تری می باشد که شامل کوکتل، موهیتو، اسپرسو سرد و نوشیدنی های تخصصی تر می شود. برای تهیه این نوشیدنی ها، به طیف وسیع تری از تجهیزات بار سرد مانند دستگاه شربت سرد کن، همزن، دستگاه آبمیوه گیری، یخ خرد کن، انواع شیکر و ابزارهای تخصصی تر مانند مادلر، ریمر، زستر و جیگر نیاز است.

علاوه بر این، کافی شاپ ها به دلیل سرو حجم بیشتر نوشیدنی های سرد، به تجهیزات با ظرفیت بالاتر و کارآمدتر نیاز دارند. در نهایت، انتخاب تجهیزات بار سرد مناسب برای کافه یا کافی شاپ به عوامل مختلفی مانند منوی نوشیدنی، حجم مشتریان و بودجه بستگی دارد. برای بررسی سایر تفاوت های موجود بین این دو کسب و کار می توانید مقاله فرق کافه و کافی شاپ را مطالعه نمایید.

سخن پایانی

در این مقاله تمامی تجهیزاتی که برای بخش بار سرد در یک کافی شاپ یا کافه نیاز دارید را با هم مرور کردیم. بدون شک افرادی که قصد دارید در آینده ای نزدیک کافه خودشان را راه اندازی نمایند و یا به عنوان باریستا و بار تندر مشغول به کار شوند باید با تمامی این وسایل و ابزارها آشنایی کامل داشته باشند و روش کار کردن با آن ها به شکل حرفه ای و اصولی را بلد باشند.

آموزشگاه دنیز با برگزاری دوره های تخصصی مربوط به کافه داری و باریستا و بارتندری و آموزش رستری گام بزرگی در راستای هدایت و آموزش این افراد بر می دارد. برای ثبت نام در دوره ها کافی است به صورت آنلاین، تلفنی و یا حضوری با ما در ارتباط باشید.

5/5 - (12 امتیاز)

اولین دیدگاه را شما ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *