سس براق یا آینه ای چیست و چه کاربردی دارد + آموزش طرز تهیه

سس براق یا آینه ای چیست و چه کاربردی دارد و آموزش طرز تهیه

در این مقاله از آموزشگاه دنیز با طرز تهیه سس براق یا آینه ای آشنا شده و نکات کلیدی را برای داشتن یک سس براق با کیفیت توضیح می دهیم. ممکن است شما هم کیک های تولد با روکش براق را در قنادی ها دیده باشید که ظاهر آینه ای و خیره کننده ای دارند. شیرینی پز ها و قناد های حرفه ای برای تزئین و روکش کیک ها از سس براق یا آینه ای استفاده می کنند.

بر خلاف تصور عموم مردم، دستورالعمل تهیه این سس محبوب سخت نمی باشد و شما با حداقل مواد و تجهیزات می توانید یک سس براق جذاب و حرفه ای را در خانه خود درست کنید و با روکش کیک های خود با آن، تحسین میهمانان در دورهمی های خانوادگی را برانگیزید.

اگر دوست دارید طرز تهیه انواع و اقسام سس های براق یا آینه ای (گلیز) از جمله طرز تهیه سس براق کهکشانی، ساده بدون گلوکز، بریلو و همچنین طرز تهیه سس براق شکلاتی و فرانسوی، سس براق و گلیز با پودر ژله و بسیاری تکنیک های کاربردی دیگر در زمینه کاور و تزیین کردن کیک را یاد بگیرید؛ می توانید در دوره آموزش کیک پزی  آموزشگاه فنی و حرفه ای دنیز شرکت فرمایید.

سس براق چیست و چه کاربردی در کیک پزی دارد؟

یکی از روش هایی که موجب تفاوت ظاهر کیک ها در قنادی ها شده است، استفاده از سس براق می باشد. این سس به عنوان ایده ای جدید برای روکش انواع کیک ها به خصوص کیک های تولد و عروسی محسوب می شود که ظاهر کیک را شیشه ای و شبیه آینه می کند. به همین دلیل سس براق با نام سس آینه ای نیز شناخته می شود. اصالت این سس به کشور فرانسه برمی گردد و در بین شیرینی پزان حرفه ای به نام گلیز معروف است.

سس براق چیست و چه کاربردی در کیک پزی دارد

این سس علاوه بر جذاب کردن ظاهر کیک و تاثیر مثبت روی مشتری، در رنگ های مختلف قابل تهیه است و طعمی عالی به کیک شما می دهد. این تزئین خوراکی کیک های تولد در طعم های شکلاتی و میوه ای درست می شوند و بسته به سلیقه و ذائقه مشتری روی سطح کیک استفاده می شود. خبر خوب این است که برای درست کردن سس براق نیازی به داشتن تجهیزات کیک پزی و لوازم شیرینی پزی حرفه ای ندارید و می توانید با مواد اولیه کم این سس را در خانه های خود درست کنید.

ما در آموزشگاه دنیز یک سرفصل تخصصی برای آموزش تزئین حرفه ای کیک در نظر گرفته و طرز تهیه سس براق را از صفر تا صد به طور عملی آموزش می دهیم. شما می توانید با شرکت در این دوره در کنار یادگیری طرز تهیه باتر کریم و سس مخملی، با دستورالعمل درست کردن سس براق آشنا شوید.

طرز تهیه سس براق

برای تهیه سس براق یا گلیز به مواد زیر نیاز دارید. مقدار مواد برای تهیه سس آینه ای برای کاور کردن یک کیک چهار نفره است. به نسبت سایز کیک می توانید مواد اولیه را کم و زیاد کنید.

 • پودر ژلاتین: 100 گرم
 • شکر: 300 گرم
 • گلوکز: 300 گرم
 • خامه صبحانه: 200 گرم
 • شکلات سفید: 300 گرم
 • آب: 150 گرم
 • رنگ خوراکی: به میزان لازم

بعد از این که مواد بالا را آماده کردید، می توانید تهیه سس براق را شروع کنید. مهم ترین جز در تهیه سس براق، ژلاتین است. انتخاب پودر ژلاتین یا ورق ژلاتین سلیقه ای است. ژلاتین خود را در یک ظرف بزرگ ریخته و آن را روی حرارت غیرمستقیم قرار دهید. می توانید ظرف فلزی حاوی ژلاتین را روی آب در حال جوش بگذارید تا به روش بن ماری ذوب شود. بعد از این که ژلاتین به طور کامل ذوب شد، ظرف را کنار گذاشته و اجازه دهید ظرف خنک شود. سپس سراغ مرحله بعد بروید.

یک ظرف فلزی دیگر را بردارید و شکر و گلوکز را در آن بریزید. سپس آب را به آن ها اضافه کنید و روی شعله گاز قرار دهید. مواد را به آرامی هم بزنید تا شکر کاملا ذوب شود. نیازی به جوشیدن کامل مواد نیست و هنگامی که حباب های ریز در اطراف ظرف تشکیل شد، شعله گاز را خاموش کرده و شکلات های خود را به ترکیب اضافه کنید و اجازه دهید تا کامل با هم مخلوط شوند.

طرز تهیه سس براق به روش حرفه ای

سپس خامه را به ظرف حاوی شکر و گلوکز اضافه کنید و چند قطره رنگ خوراکی بریزید. سپس مخلوط را با کمک گوشت کوب برقی یا همزن با سرعت متوسط هم بزنید. این کار را 2 تا 3 دقیقه انجام دهید تا مطمئن شوید که تمام مواد با هم ترکیب شده اند. ژلاتینی را که در مرحله اول درست کردید را به ظرف دوم اضافه کرده و هم بزنید. در این مرحله نیازی به همزن های برقی نیست و توصیه می شود این کار را آرام انجام دهید تا حبابی در مخلوط تشکیل نشود. سپس مخلوط آماده شده را از صافی عبور دهید. سس براق شما آماده است.

حال نوبت به این رسیده است که کیک خود را با گلیز کاور کنید. برای این که سس آینه ای به خوبی روی سطح کیک قرار بگیرد، باید خامه روی کیک کاملا یخ زده باشد. به همین دلیل قبل از پوشاندن سطح کیک با سس براق، کیک را حداقل به مدت دو ساعت در فریزر قرار دهید. بعد از این که سس را از فریزر بیرون آوردید، آن را روی یک پایه قرار داده و سس براق را روی آن بریزید و با لیسک کیک پزی، آن را صاف کنید. سپس کیک را برای چند ساعت درون یخچال قرار دهید تا روکش آینه ای خود را بگیرد.

اگر می خواهید سس براق با طعم شکلات داشته باشید، می توانید از پودر کاکائو یا شکلات تلخ به جای شکلات سفید استفاده کنید. هم چنین برای داشتن یک سس براق به رنگ جیگری یا عنابی می توانید شکلات شیری را با رنگ خوراکی قرمز ترکیب کنید. اگر دوست دارید سس شما ظاهر زیاد براقی نداشته باشد می توانید شکلات سفید را با رنگ زرد مخلوط کرده و سس براق کاراملی درست کنید.

نکات مهم در تهیه سس براق

برای داشتن یکی سس براق حرفه ای لازم است به چند نکته کلیدی توجه کنید. ما در دوره کیک پزی آموزشگاه دنیز طرز تهیه سس آیینه ای را به طور کامل آموزش داده و نکات تکمیلی را توضیح می دهیم. بنابراین با ثبت نام در این دوره، به شما کمک می کنیم بتوانید مانند یک قناد با تجربه، کیک های خود را با این سس جذاب تزئین کنید.

نکته اول این است که استفاده از پودر ژلاتین یا ژلاتین ورقه ای تفاوتی ندارد و سلیقه ای است. اما قنادان معتقدند که استفاده از ژلاتین ورقه ای موجب کیفیت بیشتر سس براق شما خواهد شد. نکته دیگر این است که ژلاتینی که در مرحله اول با روش بن ماری ذوب کردید، باید حداقل به مدت یک روز در یخچال نگه داشته شود و سپس برای درست کردن سس براق از آن استفاده کنید.

نکات مهم در تهیه سس براق

نکته دیگر این است که اگر خامه نداشتید، می توانید شیر عسلی را جایگزین کنید. وقتی تمام مراحل تهیه سس براق را انجام دادید و نوبت به عبور دادن آن از صافی شد، نباید هیچ گونه کفی روی آن وجود داشته باشد. اگر روی مواد کف مشاهده کردید، آن ها را با قاشق جدا کرده و دور بریزید.

شما می توانید برای داشتن یک کیک با ظاهر چند رنگ، سس را به چند قسمت تقسیم کرده و رنگ های خوراکی متنوعی را به این قسمت ها اضافه کنید و سپس سطح کیک را با آن ها کاور کنید. با قرار دادن این سس در یخچال می توانید آن را به مدت 2 هفته استفاده کنید.

یک نکته ظریف برای تزئین کیک های تولد با سس براق این است که این سس روی کیک های گرد بهتر جواب می دهد و بهتر است از کیک های مربعی یا مستطیلی با لبه های تیز برای تزئین با گلیز استفاده نکنید.

سخن پایانی

اگر می خواهید با حداقل مواد یک کیک با ظاهر شفاف و آینه ای درست کنید، می توانید با مطالعه این مقاله با سس براق یا گلیز آشنا شده و طرز تهیه آن را یاد بگیرید. اگر تا به حال کیک و شیرینی نپخته اید، نگران نباشید. با استفاده از این دستورالعمل ساده به راحتی می توانید در خانه خود سس آینه ای درست کنید.

ما در دوره آموزش کیک پزی دنیز روش های اصولی تزئین کیک را آموزش می دهیم و شما می توانید با شرکت در این دوره در کنار یاد گرفتن سس مخملی و باتر کریم برای دیزاین کیک و شیرینی های خود، به طور تخصصی دستورالعمل تهیه سس براق را یاد بگیرید و پس از پایان دوره به یک کیک پز حرفه ای تبدیل شده و کسب و کار خود را شروع کنید.

شرکت در دوره کیک پزی و همچنین دوره های کاربردی دیگر در این آموزشگاه از قبیل دوره های دسر، پخت نان، کیک کافه ای و دوره آموزش شیرینی پزی را به خانم های خانه دار و آقایان هنردوست که به حرفه قنادی علاقه دارند، پیشنهاد می کنیم. تمامی دوره ها در این موسسه به صورت حرفه ای و تخصصی برگزار گردیده و به شما روش هایی برای کسب درآمد از طریق مهارت های هنری و قنادی را آموزش می دهند.

سوالات متداول در مورد سس براق یا آینه ای

 1. سس براق در کیک پزی چه کاربردی دارد؟

کاربرد سس براق برای روکش کردن سطح کیک های تولد و خانگی می باشد که ظاهری جذاب و شفاف به کیک می دهد. این روش تزئین کیک به دلیل سادگی بسیار محبوب است.

 1. درست کردن سس براق چقدر طول می کشد؟

شما برای درست کردن سس براق باید یک روز قبل، ژلاتین خود را آماده کنید و تهیه سس فقط 20 الی 30 دقیقه طول می کشد.

 1. مدت زمان نگهداری سس آینه ای چقدر است؟

شما می توانید باقی مانده سس آینه ای را به مدت 2 هفته در یخچال نگهداری کنید.

 1. آیا می توان سس براق را در رنگ های مختلف درست کرد؟

بله. با استفاده از رنگ های خوراکی متنوع و شکلات سفید یا تلخ می توانید سس براق را در رنگ های مختلف درست کنید.

 1. مواد اولیه مورد نیاز برای تهیه سس آینه ای چیست؟

شما برای تهیه سس آینه ای به ژلاتین، آب، گلوکز، شکر، خامه، شکلات و رنگ خوراکی نیاز دارید.

5/5 - (21 امتیاز)

اولین دیدگاه را شما ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *