انواع قهوه در منوی کافی شاپ + مواد اولیه و طرز تهیه (راهنمای جامع)

راهنمای جامع انواع قهوه در منوی کافی شاپ و مواد اولیه و طرز تهیه

در این مقاله از آموزشگاه دنیز قصد داریم به معرفی و بررسی انواع قهوه که در کافی شاپ ها ارائه می شوند، بپردازیم. با ما همراه باشید. حتما برای شما هم پیش آمده که موقع سفارش نوشیدنی در کافی شاپ با برخی اسامی ناآشنا در منو مواجه شده اید.

آشنایی با انواع قهوه در منوی کافی شاپ به شما کمک می کند انتخاب راحت تری داشته باشید. هر چقدر اطلاعات بیشتری در این زمینه داشته باشید، می توانید نوشیدنی مناسب تری با توجه به ذائقه و سلیقه خود سفارش دهید.

همچنین اگر عاشق قهوه هستید و به حرفه باریستایی علاقه دارید یا در فکر راه اندازی کافی شاپ شخصی خود هستید؛ آشنایی با انواع قهوه ها و تفاوت آن ها با یکدیگر یکی از اولین قدم هایی است که باید برای ورود به این حوزه انجام دهید.

لازم به توضیح است که این مقاله یک راهنمای جامع و کاربردی می باشد و افراد علاقه مند به شناخت و تهیه انواع قهوه در منزل و همچنین باریستاها و بارتندرها و ویترهای کافه می توانند از آن به عنوان یک مرجع معتبر بهره ببرند. از جمله موادی که در این مقاله به آن ها خواهیم پرداخت؛ عبارت اند از:

 • طرز تهیه انواع مدل های قهوه در کافی شاپ
 • لیست مواد اولیه مورد استفاده در انواع نوشیدنی قهوه کافی شاپ ها
 • معرفی بهترین نوع قهوه ها که باید حتما در یک کافی شاپ مدرن و محبوب سرو شوند

انواع دانه قهوه

پیش از معرفی انواع قهوه در منوی کافی شاپ، بد نیست اطلاعاتی درباره انواع دانه قهوه داشته باشید. گونه های مختلفی از دانه قهوه در جهان موجود است که دو نوع عربیکا و روبوستا بیشترین مصرف را دارند. قهوه عربیکا که خواستگاه آن کشورهای اتیوپی، سودان و یمن است، کافئین کمتری دارد و عطر و طعم آن فوق العاده است.

این قهوه تلخی کمتری نسبت به روبوستا دارد و طعم آن به ترشی نزدیک تر است. روبوستا قهوه ای با کافئین بالا، طعم و مزه تلخ تر و غلیظ تر است که از دانه گیاه کانفورا تهیه می شود. این دانه قهوه نسبت به عربیکا قیمت کمتری دارد و به خاطر مقدار کافئین بیشتر محبوبیت زیادی دارد.

انواع نوشیدنی های قهوه

با استفاده از دانه قهوه می توان نوشیدنی های مختلفی درست کرد. این دانه به روش های مختلفی رست و آسیاب می شود که هر کدام برای تهیه یک نوع نوشیدنی مناسب است. اندازه رست کردن یا همان تفت دادن و آسیاب کردن قهوه تاثیر زیادی بر روی طعم آن دارد.

انواع نوشیدنی های قهوه

هر چقدر دانه قهوه بیشتر تفت و‌ آسیاب شود، بر تلخی آن افزوده می شود. گاهی اوقات قهوه با مواد دیگری همچون شکلات، شیر، خامه و … ترکیب می شود که نامگذاری مخصوصی برای آنها انجام شده است.

اسپرسو

برخی از افراد تصور می کنند اسپرسو نام نوعی از دانه قهوه است اما باید بدانید که این نوشیدنی به خاطر مخترع دستگاه تهیه قهوه به این نام شناخته می شود. کلمه اسپرسو در زبان ایتالیایی به معنی سریع است که از نحوه آماده سازی قهوه برگرفته است.

این قهوه که خواستگاه آن کشور ایتالیا است، با عبور دادن بخار آب داغ با فشار زیاد از میان ذرات آسیاب شده قهوه تهیه می شود. اسپرسو محبوب ترین نوشیدنی بر پایه قهوه است که با استفاده از آن بسیاری از نوشیدنی های دیگر در منوی کافی شاپ آماده می شوند. این قهوه کیفیت بالا، عطر و طعم قوی و عالی، رنگ تیره، مزه ای تلخ و کف (کرم) غلیظ و کرمی رنگی دارد.

برای تهیه قهوه اسپرسو معمولا از دانه های عربیکا استفاده می شود اما برخی افراد که مقدار کافئین بیشتر و طعم تلخ تر را می پسندند، می توانند از دانه قهوه روبوستا یا ترکیب عربکیا و روبوستا نیز برای تهیه اسپرسو استفاده کنند. بهترین نوع رست دانه قهوه برای تهیه اسپرسو، 75% است؛ یعنی دانه قهوه باید به اندازه 75 درصد تفت داده شود و رنگ آن به تیرگی تغییر کند.

موکا

موکا یکی از نوشیدنی های خاص و بسیار پرطرفدار بر پایه قهوه است که خواستگاه آن منطقه حبشه و یمن باستان می باشد. این نوشیدنی که نام آن از بندر موخه یا موخا گرفته شده است، کافئین، چربی و تلخی کمتری نسبت به اسپرسو دارد.

زیرا در ترکیبات آن از شکلات و شیر استفاده می شود. در واقع موکا با استفاده یک شات قهوه اسپرسو، مقداری شکلات یا سس شکلات و شیر فوم داده شده تهیه می گردد. در برخی از دستورها مقداری خامه نیز در آخر کار به موکا اضافه می شود که البته کاملا به سلیقه مشتری بستگی دارد.

موکا از انواع قهوه پرطرفدار در کافی شاپ

آمریکانو

این نوع قهوه در زمان جنگ جهانی توسط سربازان آمریکایی مورد استفاده قرار می گرفت؛ به همین خاطر به این اسم نامگذاری شده است. قهوه آمریکانو ترکیبی از اسپرسو و آب جوش است که حجم زیاد و غلظت کمی دارد. برای تهیه آمریکانو یک شات اسپرسو داخل یک فنجان بزرگ یا لیوان ریخته شده و سپس بر روی آن مقدار مشخصی آب جوش اضافه می شود.

اوله

در زبان فرانسوی به شیر لوله گفته می شود و به همین خاطر قهوه ای که از ترکیب اسپرسو و شیر درست می شود، کافه اوله می گویند. این نوع قهوه معمولا با کف یا همان فوم شیر تزئین می شود و در فنجان سرو می گردد.

لاته

در تهیه لاته که یکی دیگر از انواع قهوه در منوی کافی شاپ است، از قهوه به همراه شیر استفاده می شود. برای تهیه این نوشیدنی خوشمزه اسپرسو را با مقدار مشخصی شیر بخار داده شده ترکیب می کنند و بر روی آن فوم یا کف شیر اضافه می شود.

در برخی موارد این فوم شیر را به صورت طرح های زیبا روی قهوه لته درمی آورند که به این تکنیک لته آرت می گویند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این تکنیک مقاله آموزش لته آرت را مطالعه فرمایید.

کافه لاته از انواع نوشیدنی های قهوه

ماکیاتو

ماکیاتو نوع دیگری از نوشیدنی بر پایه قهوه است که اولین بار در ایتالیا ابداع شد. این نوع قهوه از ترکیب یک شات اسپرسو به همراه مقدار بسیار کمی شیر تهیه می شود. ماکیاتو در زبان ایتالیایی به معنای لکه دار است و به همین خاطر که شیر باعث لکه دار شدن قهوه اسپرسو می شود، به این نوشیدنی ماکیاتو می گویند.

لاته ماکیاتو

این قهوه که در لیوانی بلند و شفاف سرو می شود، ترکیبی از قهوه و شیر است. اما با این تفاوت که مقدار شیر آن نسبت به ماکیاتو بیشتر است. در واقع لاته ماکیاتو است همان قهوه لاته است با مقدار متفاوتی از شیر و کف شیر.

فلت وایت

اگر روش تهیه قهوه آمریکانو را برعکس انجام دهید، یک قهوه فلت وایت خواهید داشت. در زمان تهیه فلت وایت ابتدا آب جوش در لیوان یا فنجان ریخته شده و سپس قهوه اسپرسو به آن اضافه می شود. با این کار قهوه و آب کمتر با یکدیگر ترکیب می شوند و کرم یا همان فوم قهوه بالا می ماند و ظاهر زیباتری دارد. بد نیست بدانید که در برخی از کافی شاپ ها برای تهیه فلت وایت به جای آب جوش از شیر داغ استفاده می شود.

فلت وایت از قهوه های مهم در منوی کافی شاپ

قهوه ترک

قهوه ترک یکی دیگر از انواع قهوه است که همانطور از نامش پیداست، خواستگاه آن کشور ترکیه است. تفاوت این قهوه با سایر قهوه ها در نوع رست کردن دانه ها و میزان آسیاب کردن آنها است. قهوه ترک مقدار کمی تفت داده می شود و آسیاب آن درشت تر است. به همین علت کافئین و چربی آن بالاتر از اسپرسو بوده و طعم و مزه آن متفاوت می باشد.

طرز تهیه این قهوه نیز با سایر انواع قهوه فرق دارد و با استفاده از از دستگاه نیست. برای آماده کردن قهوه ترک قوری های خاصی به نام جذوه یا ایبریک به کار گرفته می شوند که قهوه به همراه آب و مقداری شکر در صورت دلخواه در آنها ترکیب شده و به صورت مستقیم بر روی حرارت یا همان شعله گاز یا آتش قرار می گیرد تا به جوش آید.

قهوه ترک از معروف ترین انواع قهوه در کافی شاپ

لانگو

اگر زمان عصاره گیری قهوه بیشتر شود، قهوه تلخ تری حاصل می گردد. از آنجایی که مقدار آب بیشتری نیز در تهیه این قهوه استفاده می شود، مدت زمانی که این آب از دانه های آسیاب شده قهوه عبور کنند طولانی تر خواهد شد. این قهوه لانگو نام دارد که مدت زمان عصاره گیری آن بیشتر از اسپرسو است. لانگو در زبان ایتالیایی به معنی طولانی است و به همین خاطر نام این قهوه را لانگو گذاشته اند. زیرا فرآیند تهیه آن مدت زمان بیشتری نیاز دارد.

قهوه کوبانو

اگر زمان عصاره گیری قهوه را کمتر کنید، نوشیدنی کوبانو خواهید داشت. این نوع قهوه برعکس لانگو عصاره گیری کوتاه تری دارد. یعنی مقدار پودر قهوه ثابت است اما مقدار آب و زمان تهیه آن کمتر از اسپرسو می باشد. در این صورت قهوه ای غلیظ و با مقدار کافئین بالا حاصل می شود.

دمی (کمکس)

قهوه دمی یا کمکس یکی دیگر از انواع قهوه در منوی کافی شاپ است که روش تهیه آن با سایر انواع قهوه تفاوت دارد. این قهوه دارای آسیاب درشت تر بوده و با استفاده از یک وسیله خاص به نام کمکس آماده می شود.

در واقع برای تهیه قهوه دمی از نیروی جاذبه استفاده می شود. یعنی پودر قهوه داخل یک فیلتر یا صافی قرار گرفته و آب جوش به آرامی از آن عبور می کند. به همین علت این قهوه چربی کمتر و طعمی بهتر دارد.

فوری

برای تهیه قهوه فوری نیازی به استفاده از دستگاه های مخصوص یا قهوه جوش ها نیست. این قهوه را می توان بلافاصله پس از ترکیب با آب جوش با شیر داغ مصرف کرد. قهوه فوری توسط کارخانه های مخصوصی فرآوری می شود که نمونه هایی از آن مانند کافی میکس ها و نسکافه ها را حتما دیده یا استفاده کرده اید.

قهوه فوری از نوشیدنی های مهم در کافی شاپ

دوپیو

قهوه دوپیو در واقع همان قهوه اسپرسو است اما مقدار قهوه استفاده شده برای تهیه آن بیشتر می باشد. اگر مقدار پودر قهوه مورد استفاده برای تهیه یک شات اسپرسو دبل را دوبرابر کنید، قهوه دوپیو حاصل می شود. این نوشیدنی ایتالیایی مقدار کافئین بسیار زیاد و طعمی بسیار تلخ تر از سایر انواع قهوه در منوی کافی شاپ دارد.

گالائو

این نوشیدنی که خواستگاه آن کشور پرتغال است، شباهت زیادی با لاته و کاپوچینو دارد. برای تهیه قهوه گالائو از مقدار شیر و فوم شیر بیشتری استفاده می شود. یعنی یک شات اسپرسو به همراه مقدار شیر بخار داده شده بیشتری نسبت به کاپوچینو و لاته ترکیب می شود.

ریسترتو

اگر نیاز به کافئین بیشتری دارید و طعم تلخ تر قهوه را می پسندید، باید به سراغ نوشیدن قهوه ریسترتو بروید. این قهوه در واقع همان اسپرسو است اما با این تفاوت که مقدار حجم آن کمتر است. در تهیه ریسترتو از حجم آب نصف در مقایسه با اسپرسو استفاده می شود. مقدار پودر قهوه در هر دو نوشیدنی یکسان است اما مقدار آب کمتر می باشد، به همین خاطر غلظت بالا می رود.

ریسترتو از انواع قهوه با کافئین بالا در کافی شاپ

کن پانا

این قهوه به همراه خامه سرو می شود. اگر بر روی یک شات اسپرسو مقداری خامه اضافه شود، قهوه کن پانا حاصل می گردد. برخی از کافی شاپ ها با توجه به درخواست مشتری این قهوه را با دو شات اسپرسو تهیه می کنند.

آفوگاتو

آفوگاتو در واقع یک نوشیدنی محسوب نمی شود اما در لیست انواع قهوه در منوی کافی شاپ ها دیده می شود. آفوگاتو که معنی آن در زبان ایتالیایی غرق شده می باشد، ترکیبی از بستنی وانیلی با قهوه اسپرسو است.

قهوه کورتادو

در قهوه کورتادو مقدار اسپرسو و شیر یکسان است. کورتادو کلمه ای اسپانیایی به معنای رقیق کردن است. در این قهوه هم اندازه اسپرسو شیر جوشیده شده اضافه می شود که باعث کم کردن میزان اسیدیته قهوه می گردد. این قهوه طرفداران بسیاری در کشورهای مختلف به ویژه اسپانیا، پرتغال، کوبا، ونزوئلا و … دارد.

دیکف

برای کسانی که می خواهند یک نوشیدنی قهوه بدون کافئین میل کنند، دیکف گزینه ای ایده آل محسوب می شود. دانه قهوه به خودی خود دارای مقداری کافئین است اما می توان در زمان رست کردن کافئین را حذف کرد.

رد آی

برای آن دسته از افرادی که نیاز به کافئین بیشتری دارند تا بتوانند انرژی بالاتری از نوشیدن قهوه کسب کنند، رد آی توصیه می شود. قهوه رد آی از دیگر انواع قهوه در منوی کافی شاپ است که از ترکیب یک شات اسپرسو دمی با یک شات اسپرسو سینگل تهیه می شود.

رد آی از نوشیدنی های بر پایه اسپرسو در کافی شاپ

آیریش

این نوشیدنی که خواستگاه آن کشور ایرلند است، از ترکیب قهوه، شکر و نوشیدنی های الکلی حاصل می شود. آیریش کافی به علت ممنوع بودن مصرف نوشیدنی های الکلی در ایران، در کافی شاپ های کشور ارائه نمی شود.

قهوه کلد برو

کلد برو نوعی نوشیدنی قهوه سرد است که برای اولین بار در کشور کوبا تهیه شد. این قهوه روش دم کردن متفاوتی دارد که در آن از آب سرد استفاده می شود. برای تهیه قهوه کلد برو نیاز به زمان زیادی است؛ زیرا آب سرد باید به آرامی و به صورت قطره قطره بر روی پودر قهوه ریخته و به آن نفوذ کند تا عصاره گیری انجام شود. کلد برو به خاطر نحوه آماده سازی، عصاره ای قوی تر با عطر و طعم بهتر و خواص بیشتری نسبت به سایر انواع قهوه دارد.

آیس کافی

برای تهیه آیس کافی از یک شات اسپرسو به همراه چند تکه یخ استفاده می شود. این نوشیدنی برای علاقمندان به قهوه که می خواهند در روزهای گرم سال، انرژی خوبی بدست بیاورند گزینه ای عالی محسوب می شود.

آیس آمریکانو

آیس آمریکانو از نظر مقدار قهوه و آب به آمریکانو شباهت دارد. تنها تفاوت این دو نوشیدنی در دمای آب است. یعنی آیس آمریکانو از یک شات اسپرسو به همراه مقدار مشخصی آب سرد استفاده می شود. برخی از افراد این نوشیدنی را به همراه تکه هایی از یخ میل می کنند.

آیس لاته

برای تهیه آیس لاته نیز از شیر سرد استفاده می شود. معمولا برای فوم دادن شیر یا همان کف دار کردن آن از دستگاه فوم سرد یا بخار سرد استفاده می شود. اگر این دستگاه در دسترس نباشد می توان از فرنچ پرس یا همزن های برقی و دستی نیز برای فوم دار کردن شیر استفاده کرد.

نتیجه گیری

قهوه به عنوان یکی از محبوب ترین نوشیدنی های دنیا انواع مختلفی دارد. عوامل مختلفی باعث تنوع قهوه می شوند که می توان به کشور و منطقه، نوع سلیقه افراد، مقدار آب، مواد ترکیب شده مانند شیر، شکلات، خامه و …، مدت زمان عصاره گیری، درصد تفت و آسیاب و … اشاره کرد. اگر به دنبال بهترین نوشیدنی قهوه مطابق با میل و سلیقه خود هستید، مطالب ارائه شده در این مقاله به شما کمک می کنند.

سوالات متداول درباره انواع قهوه در منوی کافی شاپ 

 1. تفاوت لاته با موکا چیست؟

در تهیه لاته از قهوه اسپرسو و شیر بخار داده شده و کف یا همان فوم شیر استفاده می شود. اما در موکا علاوه بر این مواد مقداری شکلات یا سس شکلات نیز به کار می رود.

 1. روش تهیه قهوه ترک چگونه است؟

برای آماده سازی قهوه ترک از قوری های مخصوصی استفاده می شود. پودر قهوه به همراه مقداری آب و شکر درون این قوری ها ریخته شده و بر روی حرارت قرار می گیرد تا به جوش آید.

 1. کدام نوع قهوه کافئین بیشتری دارد؟

به طور کلی دانه قهوه روبوستا مقدار کافئین بیشتری نسبت به دانه قهوه عربیکا دارد. از این رو اگر هر نوشیدنی قهوه مانند اسپرسو، آمریکانو و … با استفاده از مقدار بیشتری از روبوستا تهیه شود، کافئین آن بالاتر می رود. همچنین نوع رست و درصد آن و مقدار آب و زمان عصاره گیری نیز در بالا رفتن کافئین تاثیر دارد. از اصلی ترین انواع قهوه با کافئین بالا می توان به اسپرسو، ریسترتو، لانگو و … اشاره کرد.

 1. چند نوع نوشیدنی با استفاده قهوه می توان تهیه کرد؟

نوشیدنی های مختلفی را با استفاده از دانه قهوه آسیاب شده یا همان پودر قهوه می توان آماده کرد. این نوشیدنی ها در نوع دانه قهوه، مقدار آب، مقدار شیر، زمان عصاره گیری و موارد دیگری با یکدیگر تفاوت دارند. از مهمترین نوشیدنی های بر پایه قهوه می توان اسپرسو، ماکیاتو، لاته، موکا، کاپوچینو، ریسترتو، لانگو، کن پانا، کورتادو، دوپیو، آمریکانو، کوبانو، گالائو، فلت وایت و … را نام برد.

 1. قهوه فوری چگونه تولید می شود؟

برای تهیه قهوه فوری از ترکیب چندین نوع پودر قهوه به همراه مواد نگهدارنده و سایر مواد مورد نیاز استفاده می شود. این قهوه در کارخانه فرآوری شده و به صورت بسته بندی های مختلف عرضه می گردد. برای تهیه قهوه فوری فقط نیاز به مقداری آب جوش می باشد. قهوه فوری پس از ترکیب با آب در مدت زمان بسیار کوتاهی آماده نوشیدن می شود.

5/5 - (9 امتیاز)

2 دیدگاه ها

 • Avatar for پشتیبان علی گفت:

  دمتون گرم مرسی از اطلاعاتی ک ب ما میدین

  • Avatar for پشتیبان پشتیبان گفت:

   ممنون از دیدگاه مثبت شما. پیشنهاد می شود بقیه مقالات سایت را هم مطالعه کنید و یا برای یادگیری جامع روش تدریس نوشیدنی های کافی شاپی سرد و گرم در دوره باریستا و کافه داری دنیز شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *