اصول و قوانین بهداشت در کافی شاپ + چک لیست نظافت کافه

اصول و قوانین بهداشت در کافی شاپ - چک لیست نظافت کافه

با گسترش پیدا کردن فرهنگ مصرف قهوه و نوشیدنی های گرم و سرد در جوامع مختلف، راه اندازی کافه یا کافی شاپ می تواند یک فرصت بسیار جذاب و سودآور برای کسانی باشند که روحیه کارآفرینی داشته و دوست دارند کسب و کار شخصی خودشان را تاسیس نمایند. اما همان طور که می دانید، رعایت اصول و قوانین برای راه اندازی کافی شاپ ضروری است؛ چرا که این کار موجب حفظ سلامت مشتریان و جلب اعتماد آن ها شده و در نهایت موفقیت و محبوبیت کافه را به دنبال خواهد داشت. ما در این مقاله قصد داریم مهم ترین اصول و قوانین بهداشت در کافی شاپ را با هم بررسی کنیم؛ پس با ما همراه باشید.

ما در دوره آموزش کافی شاپ آموزشگاه فنی و حرفه ای دنیز به طور کامل شما را با ضوابط و قوانین اماکن کافی شاپ و روش دریافت مجوز بهداشت برای راه اندازی کافه، مهم ترین قوانین بهداشت برای کافه ها، تخلف های بهداشتی که ممکن است باعث باطل شدن جواز کسب و ثبت شکایت از کافی شاپ شوند و اصول پاکیزگی کافه به طور کامل آشنا خواهیم کرد.

آن چه در این مقاله یاد می گیرید

شستشوی دست ها

یکی از ابتدایی ترین و در عین حال مهم ترین اصول و قوانین بهداشت در کافی شاپ، شستشوی منظم و دقیق دست ها است. کارکنان کافه از ویترها گرفته که مسئول سرو آیتم های منو به مشتریان هستند تا آشپزها و افرادی که در شغل باریستا در حال کار هستند و مسئولیت تهیه نوشیدنی های قهوه و دمنوش ها را بر عهده دارند؛ باید قبل از هر گونه تماس با غذا یا نوشیدنی، دست های خود را به صورت کامل با آب و صابون بشویند.

 استفاده از مواد ضد عفونی کننده

استفاده مداوم از مواد ضد عفونی کننده بر روی سطوح کافی شاپ، ابزارها و تجهیزات، به ویژه در مناطقی که به غذاها و نوشیدنی ها نزدیک هستند، به خصوص در زمان شیوع بیماری های واگیردار و خطرناک، ضروری بوده و به هیچ عنوان نباید از این موضوع غافل شد.

مدیریت ضایعات و زباله ها

یکی دیگر از اصول و قوانین بهداشت در کافی شاپ مدیریت ضایعات و زباله ها است. بدین معنی که باید اطمینان حاصل شود دستگاه های دفع ضایعات و زباله ها در کافی شاپ به درستی عمل می کنند و مواد غذایی باقی مانده به طور منظم و به درستی دور ریخته می شوند.

اصول و قوانین بهداشت در کافی شاپ - مدیریت ضایعات و زباله ها

حفظ درجه حرارت مناسب

باید از این امر اطمینان حاصل کنید که غذاها و نوشیدنی ها در دمای مناسب نگهداری می شوند. در صورت نیاز، باید از دستگاه های حرارتی یا سرمایشی برای حفظ درجه حرارت مناسب استفاده کنید.

 استفاده از ظروف تمیز و بهداشتی

از ظروف و مواد اولیه تمیز و بهداشتی برای تهیه و سرو غذاها و نوشیدنی ها استفاده کنید. بطری ها، لیوان ها و سایر وسایلی که برای تهیه و سرو نوشیدنی ها و دسرها غذا زیاد از آن ها استفاده می کنید، برای مثال پیچر، آسان ریز، تجهیزات کیک پزی ، سینی فر و … ؛ باید به طور منظم و با استفاده از روش های بهداشتی شسته و ضد عفونی شوند.

آموزش صبحانه کافی شاپ

 ضدعفونی کردن ابزارها و تجهیزات

ابزارها و تجهیزات مورد استفاده در کافی شاپ از جمله دستگاه های آسیاب قهوه، اسپرسو و قهوه ساز، قاشق ها، چنگال ها، کتری ها، قوری ها و سایر وسایلی که در تهیه، تزیین و سرو غذا و نوشیدنی و کیک و دسر مورد استفاده قرار می گیرند مانند فر، غذا ساز، میکسر، وردنه، ماسوره، همزن، کاردک، انواع قالب کیک و … ؛ باید به طور دوره ای ضدعفونی شوند.

 رعایت تمیزی فضا

باید از این موضوع اطمینان حاصل شود که همه بخش های کافی شاپ از جمله محل نگهداری غذا و نوشیدنی، آشپزخانه، سالن و فضای داخلی کافه، میز و صندلی ها، سرویس های بهداشتی و … همگی تمیز باشند و اصول بهداشتی در آن ها رعایت می شود.

اصول و قوانین بهداشت در کافی شاپ - رعایت تمیزی فضا

مدیریت بهداشت شخصی کارکنان

کارکنان کافی شاپ باید به اندازه کافی نظافت و بهداشت فردی را رعایت نمایند؛ به خصوص آن دسته از کارمندان که مسئولیت تهیه و سرو غذا / نوشیدنی را بر عهده دارند؛ بیماری واگیردار و خطرناکی نداشته باشند. به علاوه؛ ضروری است که تمامی کارمندان کافه لباس های فرم مخصوصی داشته باشند که در هنگام کار آن ها را به تن کنند و این یونیفرم ها به صورت منظم باید شسته شود تا از جمع شدن آلودگی ها و ویروس های احتمالی روی آن ها پیشگیری شود.

یکی از مهم ترین کارمندان کافه که باید بهداشت را به طور بسیار ویژه ای رعایت کنند، باریستا ها، بارتندر ها و ویتر ها هستند که به طور مستقیم در روند تهیه، تزیین و سرو غذا و نوشیدنی دخیل هستند. ما در دوره آموزش باریستا به شکلی اصولی به شما یاد می دهیم که به عنوان یک متصدی کافی شاپ (باریستا من) چه اصول بهداشتی و نظافتی را در زمان آماده کردن نوشیدنی های سرد و گرم کافه باید رعایت کنید.

انتخاب مواد خام با کیفیت

مواد خام استفاده شده در کافی شاپ، باید با استانداردهای بهداشتی سازگاری داشته و از کیفیت بالایی برخوردار باشند. برای مثال، انواع دانه قهوه ، شیر، شکر، میوه ها و سایر مواد اصلی استفاده شده در غذاها و نوشیدنی ها همگی باید تازه باشند و از نظر بهداشتی به شکل صحیح قبل از استفاده از سلامت و تمیزی و کیفیت آن ها اطمینان حاصل شود.

مدیریت بهداشت غذا

کافی شاپ باید تمامی دستورالعمل های بهداشتی مربوط به ذخیره و آماده سازی غذا را به طور دقیق رعایت کند. دم کردن / حرارت دادن به قهوه و چای و مواد غذایی به شکل درست، آماده سازی مواد خام / اولیه به روش بهداشتی و استاندارد، نگهداری مواد غذایی در دمای مناسب و استفاده از ابزارها و تجهیزات بهداشتی همگی جزو دستورالعمل های بهداشتی مربوط به ذخیره و آماده سازی غذا هستند که باید در همه کافه ها و کافی شاپ ها به طور دقیق رعایت شوند.

رعایت بهداشت در سرو غذا و نوشیدنی

پرسنل کافی شاپ باید در هنگام سرو غذا و نوشیدنی ها برای مثال فنجان هایی که از آن ها برای سرو کردن انواع قهوه در کافی شاپ استفاده می شود، به مواردی مانند استفاده از ظروف و لیوان های تمیز، استفاده از کارد و چنگال و دستکش در صورت نیاز و عدم استفاده از دست ها برای چیدن غذاها در ظرف، عدم استفاده از ظروف شکسته یا آسیب دیده و رعایت اصول بهداشتی دقت کافی داشته باشند.

استفاده از آب تمیز

آب مورد استفاده در کافی شاپ باید کاملا تازه و تمیز و فاقد هر گونه ذرات آلوده باشد. اگر آب لوله کشی شده در شهر شما به اندازه کافی کیفیت و خلوص ندارد؛ بهتر است آب را قبل به کارگیری آن برای تهیه نوشیدنی و غذا در کافی شاپ، با استفاده از روش های مناسب تصفیه کنید.

رعایت بهداشت در تهویه مطبوع

تهویه مطبوع مناسب در کافی شاپ یکی از اصول بهداشتی و سلامتی بسیار مهم است. باید از این امر اطمینان حاصل شود که هوا تمیز و تازه است و دستگاه های تهویه مطبوع و همچنین تجهیزات سرمایشی و گرمایشی کافه به درستی کار می کنند.

اصول و قوانین بهداشت در تهویه مطبوع کافی شاپ

رعایت بهداشت در فضای آشپزخانه

فضای آشپزخانه باید به طور دوره ای تمیز شود و شرایط بهداشتی مناسبی داشته باشد. سطوح، دستگاه ها، دستگیره ها و سایر قسمت های آشپزخانه باید به طور منظم و به روش های بهداشتی شسته و ضد عفونی شوند.

رعایت بهداشت توسط پرسنل مسئول تهیه سرو غذا

کارکنانی که مستقیماً در تهیه و سرو غذا و نوشیدنی ها و دسرها درگیر هستند؛ از جمله افراد مشغول در شغل شیرینی پزی و کیک پزی، باریستایی و بارتندری، ویترها و گارسون ها، آشپزها و … همگی باید دستورالعمل های بهداشتی مربوط به بهداشت شخصی، لباس و استفاده از لوازم بهداشتی را به طور کامل رعایت کنند. همچنین، بهتر است برای کارمندان تازه کار که سابقه کار در کافه ندارند؛ آموزش های در خصوص رعایت اصول و قوانین بهداشتی کافه در نظر گرفته شود.

آموزش فست فود

رعایت بهداشت در ظروف و لوازم سرو غذا

ظروف و لوازم مورد استفاده برای سرو غذا و نوشیدنی در کافی شاپ باید به طور دوره ای شسته و ضدعفونی شوند. توصیه می شود در صورت امکان از ظروف یکبار مصرف برای سرو غذا و نوشیدنی های کافه استفاده کنید تا خطر انتقال عفونت کاهش یابد.

رعایت بهداشت در تجهیزات و دستگاه ها

تجهیزات کافی شاپ و دستگاه های مورد استفاده در آن باید به طور منظم تمیز شده و کیفیت عملکرد آن ها مورد بررسی قرار گیرد. عیب یابی و تعمیرات تجهیزات و دستگاه های کافی شاپی به صورت دوره ای نیز از اصول بهداشتی مهم است؛ زیرا با این کار از تجمع رسوبات و آلودگی ها پیشگیری شده و قطعات زنگ زده و فرسوده در این وسایل شناسایی و جایگزین می شوند. برای مثال:

 • وسایل و تجهیزات بار گرم کافه از جمله دستگاه اسپرسو ساز و آسیاب قهوه، شیر جوش، لولر، ناک باکس ، انواع دستگاه رست قهوه و … در معرض حرارت و تماس مستقیم با دانه های قهوه، شیر و آب هستند. عدم نظافت اصولی این تجهیزات می تواند منجر به تجمع رسوبات، باکتری ها و قارچ ها شود که نه تنها طعم نوشیدنی ها را تحت تاثیر قرار می دهد، بلکه می تواند سلامتی مشتریان را نیز به خطر اندازد.
 • ابزارها و تجهیزات بار سرد کافه مثل یخچال، فریزر، مخلوط کن، آبمیوه گیری، یخ ساز و … نیز در معرض آلودگی های مختلف از جمله ذرات غذا، باکتری ها و قارچ ها هستند. عدم نظافت این تجهیزات می تواند منجر به فاسد شدن مواد غذایی، رشد میکروب ها و ایجاد طعم نامطبوع در نوشیدنی ها شود.

رعایت بهداشت در تجهیزات و دستگاه ها در کافه و کافی شاپ

رعایت بهداشت در مدیریت پسماندها

مدیریت صحیح ضایعات و پسماندها در کافی شاپ بسیار مهم است. باید ظروف مناسبی برای جمع آوری پسماندها تهیه شده و این ظرف ها باید در نقاط مناسب در داخل یا خارج از کافه قرار گیرند و مرتباً خالی شوند. به علاوه، پسماندهای غذایی باید به طور صحیح دور ریخته شده و تماس آن ها با سطوح دیگر جلوگیری به عمل آید.

اصول بهداشتی در فرآیند رست قهوه در کافه و کافی شاپ

رست قهوه، فرآیندی ظریف و پیچیده است که بر طعم، عطر و کیفیت نهایی قهوه تاثیر بسزایی می گذارد. در کنار مهارت و تخصص باریستا و بهره گیری از روش های رست قهوه استاندارد، رعایت نکات بهداشتی در این فرآیند از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که عدم رعایت بهداشت می تواند منجر به آلودگی دانه های قهوه، رشد میکروارگانیسم ها و به خطر افتادن سلامت مصرف کنندگان شود. در این بخش، به بررسی اصول بهداشتی در فرآیند رست قهوه در کافه ها و کافی شاپ ها می پردازیم.

بهداشت در مراحل قبل از رست

 • انتخاب دانه های قهوه: دانه های قهوه باید از منابع معتبر و باکیفیت تهیه شوند. دانه های آلوده یا فاسد می توانند طعم قهوه را تحت تاثیر قرار داده و منجر به رشد میکروارگانیسم ها شوند.
 • نگهداری دانه های قهوه: انواع دانه قهوه باید در شرایط مناسب، خنک، خشک و دور از نور مستقیم خورشید نگهداری شوند. رطوبت و گرما می توانند باعث رشد کپک و قارچ شوند.
 • پاکیزگی تجهیزات: تمام تجهیزات مورد استفاده در فرآیند رست قهوه، از جمله رست کن، آسیاب و ظروف، باید به طور مرتب تمیز و ضدعفونی شوند. باقی مانده قهوه و روغن ها می توانند به محل رشد میکروب ها تبدیل شوند.

اصول بهداشتی در فرآیند رست و برشته کاری قهوه در کافه و کافی شاپ

بهداشت در حین رست کردن

 • کنترل دما: دمای رست باید به طور دقیق کنترل شود تا از رست بیش از حد یا کم قهوه جلوگیری شود. رست بیش از حد می تواند باعث ایجاد طعم تلخ و دودی در قهوه شود، در حالی که رست کم قهوه طعمی ضعیف و اسیدی خواهد داشت.
 • تهویه مناسب: محل رست قهوه و قرارگیری انواع دستگاه رست قهوه باید تهویه مناسب داشته باشد تا دود و گازهای حاصل از فرآیند رست به بیرون تخلیه شوند. تنفس این دودها می تواند برای سلامتی مضر باشد.
 • جلوگیری از آلودگی متقاطع: باید از تماس دانه های قهوه خام با دانه های رست شده یا سایر مواد غذایی خام جلوگیری شود. این امر برای جلوگیری از انتقال آلودگی به قهوه نهایی ضروری است.

بهداشت بعد از رست کردن

 • سرد کردن سریع: دانه های قهوه رست شده باید به سرعت خنک شوند تا از ادامه فرآیند رست و تلخ شدن قهوه جلوگیری شود.
 • بسته بندی مناسب: قهوه رست شده باید در ظروف دربسته و در شرایط مناسب نگهداری شود تا از فاسد شدن و جذب رطوبت جلوگیری شود.
 • تاریخ انقضا: قهوه رست شده دارای تاریخ انقضا است که باید بر روی بسته بندی آن درج شود. مصرف قهوه پس از تاریخ انقضا می تواند طعم آن را تحت تاثیر قرار داده و سلامتی را به خطر اندازد.

با رعایت این اصول بهداشتی می توان از تولید قهوه ای باکیفیت و عاری از آلودگی اطمینان حاصل کرد و سلامت مصرف کنندگان را حفظ نمود. ما در دوره آموزش رستری به طور کامل در خصوص نکات ایمنی و بهداشت که باید در زمان تفت دادن و برشته کردن دانه های قهوه به آن ها توجه کنید؛ برای شما توضیح خواهیم داد.

مجوزها و پروانه ها

همه کافه ها و کافی شاپ هایی که مشغول فعالیت هستند؛ باید قبلا مجوزهای بهداشتی معتبری از سازمان ها و مراجع ذیصلاح دریافت کرده باشند. به علاوه؛ رعایت نکردن استانداردهای بهداشتی، تمدید این مجوزها و پروانه ها را با مشکل مواجه می کند.

بیشتر بخوانید: مجوز کافی شاپ بانوان + مزایا و معایب این نوع کافی شاپ

مواردی که در بالا ذکر کردیم؛ فقط بخشی از اصول و قوانین بهداشت در یک کافی شاپ هستند. به علاوه؛ قوانین و مقررات بهداشتی در هر کشور و شهر ممکن است متفاوت باشند، بنابراین مهم است که هر کافی شاپی، قوانین بهداشتی مربوط به همان منطقه را رعایت کند و با مراجع مربوطه در ارتباط باشد تا از استانداردهای بهداشتی بهینه و به روز برای کافه ها اطلاع پیدا کند.

آموزش کیک کافی شاپ

چک لیست نظافت هفتگی کافی شاپ

برای حفظ بهداشت و سلامت کافی شاپ، باید نظافت و تمیز کاری به صورت منظم انجام گیرد. شما می توانید در روزهای آخر هفته با استفاده از چک لیست نظافت هفتگی که در ادامه برای تان آورده ایم از تمیز بودن کافه در هفته جدید اطمینان حاصل کنید.

 1. تمیز کردن و ضدعفونی کردن میزها، صندلی ها و سایر تجهیزات و وسایل در فضای غذاخوری
 2. تمیز کردن و ضدعفونی کردن سطوح آشپزخانه و سایر مناطق تهیه و نگهداری و سرو غذا
 3. تمیز کردن و ضدعفونی کردن ظروف و وسایل آشپزخانه
 4. تمیز کردن و ضدعفونی کردن یخچال و فریزر
 5. تمیز کردن و ضدعفونی کردن سینک ظرفشویی
 6. تمیز کردن و ضدعفونی کردن کفپوش / کف کافه
 7. تمیز کردن و ضدعفونی کردن دیوارها
 8. تمیز کردن و ضدعفونی کردن سقف

چک لیست نظافت هفتگی کافی شاپ

چک لیست نظافت ماهانه کافی شاپ

علاوه بر نظافت هفتگی، باید به صورت ماهانه نیز نظافت کلی کافی شاپ را انجام دهید. چک لیست زیر می تواند به شما کمک کند تا نظافت ماهانه کافی شاپ خود را به نحو احسن انجام دهید:

 1. تمیز کردن و ضدعفونی کردن تجهیزات و وسایل بزرگ مانند دستگاه اسپرسوساز و قهوه ساز
 2. تمیز کردن و ضدعفونی کردن هود آشپزخانه
 3. تمیز کردن و ضدعفونی کردن منوی کافی شاپ (منوهای کاغذی و تابلو / تجهیزات نشان دهنده منو)
 4. تمیز کردن و ضدعفونی کردن دستگاه های تهویه مطبوع
 5. تمیز کردن و ضدعفونی کردن پنجره ها و پرده ها
 6. تمیز کردن و ضدعفونی کردن مبلمان و صندلی هایی که بیرون از کافه قرار دارند (برای کافه هایی که فضای باز هم دارند)

چک لیست نظافت سالانه کافی شاپ

برای حفظ بهداشت و سلامت کافی شاپ، باید به صورت سالانه نیز نظافت کلی آن را انجام دهید. چک لیست زیر می تواند به شما کمک کند تا نظافت سالانه کافی شاپ خود را به صورت حرفه ای و دقیق انجام دهید:

چک لیست نظافت سالانه کافی شاپ

 • رنگ آمیزی دیوارها و سقف

رنگ آمیزی دیوارها و سقف یکی از مهم ترین بخش های نظافت سالانه کافی شاپ است. رنگ آمیزی منظم دیوارها و سقف می تواند به ایجاد فضایی تمیز و مرتب کمک کند و همچنین می تواند به پنهان کردن لکه ها و آسیب های روی دیوارها و سقف کمک کند.

 • تمیز کاری صفر تا صد

یک بار در سال، تمیز کاری عمیقی از کافی شاپ انجام دهید. این تمیز کاری عمیق شامل مواردی از قبیل تمیز کردن دستگاه های تهیه قهوه و غذاهای کافه، تمیز کاری دستگاه های سرویس دهی خودکار، تعویض فیلترها و تمیز کردن تجهیزات داخلی شامل یخچال و ماشین ظرفشویی است.

 • بازبینی سیستم ها

سیستم های ایمنی مانن دزدگیر اماکن و سیستم های اعلام و اطفاء حریق را بررسی و تست کنید و در صورت نیاز، آن ها را تعمیر یا تعویض کنید. به علاوه؛ باید سیستم های برقی و الکترونیکی کافه را بررسی کنید تا از سالم بودن آنها اطمینان حاصل کنید.

 • ضدعفونی کامل

یک بار در سال، کافی شاپ را به صورت کامل ضدعفونی کنید. از مواد ضدعفونی کننده مطابق با استانداردهای بهداشت استفاده کنید و تمام سطوح، دستگاه ها، تجهیزات و لوازم را به دقت پاک کنید.

یادآوری این نکته ضروری است که رعایت همیشگی نکات بهداشتی و ایجاد کردن ظاهری آراسته و تمیز برای کافه یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که در استفاده مجدد مشتریان از خدمات و محصولات و در نتیجه درآمد کافی شاپ تاثیرگذار است. پس مدیران و صاحبان این کسب و کارها باید نهایت تلاش خود را برای به وجود آوردن فرهنگ سازمانی پایبند به اصول بهداشتی نهایت تلاش خود را به کار بگیرند.

نکات مهم در مورد نظافت هفتگی و ماهانه و سالانه کافی شاپ

 • برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن تجهیزات و وسایل، از مواد شوینده و ضدعفونی کننده مناسب استفاده کنید.
 • تمام سطوح را به طور کامل تمیز کنید.
 • پس از تمیز کردن، تجهیزات و وسایل را خشک کنید.
 • برای جلوگیری از انتشار آلودگی، از دستمال های جداگانه برای تمیز کردن هر قسمت استفاده کنید.

نکات مهم در مورد نظافت هفتگی و ماهانه و سالانه کافی شاپ و کافه

تفاوت کافه و کافی شاپ از نظر قوانین و اصول بهداشت

از نظر قانونی، کافه ها به طور کلی به عنوان رستوران های کوچک تعریف می شوند که مجاز به سرو غذاهای سبک و نوشیدنی هستند. در مقابل، کافی شاپ ها به طور خاص برای سرو قهوه و نوشیدنی های مبتنی بر قهوه مجوز دارند و ممکن است محدودیت های بیشتری در مورد منوی غذایی خود داشته باشند. این تفاوت های قانونی می تواند بر الزامات بهداشتی اعمال شده به هر نوع کسب و کار تأثیر بگذارد.

به طور کلی، کافه ها و کافی شاپ ها موظف به رعایت همان استانداردهای بهداشتی اساسی هستند. این شامل مواردی مانند نگهداری مواد غذایی در دمای مناسب، تمیز کردن و ضدعفونی کردن سطوح به طور مرتب و آموزش کارکنان در مورد اصول ایمنی مواد غذایی می شود. با این حال، برخی از تفاوت های ظریف در نحوه اعمال این استانداردها وجود دارد.

تفاوت کافه و کافی شاپ از نظر قوانین و اصول بهداشت

به عنوان مثال، کافه هایی که غذاهای گرم سرو می کنند ممکن است نیاز به تجهیزات و مجوزهای اضافی داشته باشند. علاوه بر این، کافی شاپ ها ممکن است نیاز به توجه بیشتری به بهداشت قهوه سازها و سایر تجهیزات مربوط به قهوه داشته باشند.

در حالی که کافه ها و کافی شاپ ها از نظر ظاهری شبیه به هم هستند، تفاوت های ظریفی بین آنها از نظر قوانین و اصول بهداشت وجود دارد. آگاهی از این تفاوت ها برای صاحبان مشاغل و مشتریان به یکسان مهم است تا اطمینان حاصل شود که تمام الزامات ایمنی مواد غذایی رعایت می شود. برای آگاهی از سایر جنبه های متفاوت این دو مدل کسب و کار می توانید مقاله فرق کافه و کافی شاپ را مطالعه نمایید.

سخن پایانی

در این مقاله از آموزشگاه دنیز درباره رعایت اصول و قوانین بهداشت در کافی شاپ ها صحبت کردیم که یکی از مهم ترین عوامل موفقیت در این نوع کسب و کار است. با رعایت این اصول و قوانین، می توان سلامت مشتریان و کارکنان کافی شاپ ها تضمین نموده و حداکثر رضایت آن ها را جلب کرد.

سوالات متداول درباره اصول و قوانین بهداشت در کافی شاپ

بخشی از سوالات متداول هنرجویان دوره آموزش کافی شاپ آکادمی دنیز در خصوص اصول و قوانین بهداشت کافی شاپ را در ادامه برای شما آورده ایم.

 1. اصول و قوانین بهداشت کافی شاپ- ها در خصوص لباس کارمندان کدام اند؟

کارکنان کافی شاپ باید در هنگام کار از لباس های تمیز و مخصوص استفاده کنند. این لباس ها باید به طور مرتب شسته شوند و از مواد اولیه مناسب ساخته شوند. لباس های کارکنان کافی شاپ باید به گونه ای باشد که از انتقال آلودگی به مواد غذایی جلوگیری کند.

 1. اصول و قوانین بهداشت کافه ها در خصوص روش نگهداری از مواد غذایی کدام اند؟

مواد غذایی باید در دمای مناسب نگهداری شوند. مواد غذایی فاسد شدنی باید در یخچال یا فریزر نگهداری شوند. مواد غذایی غیر فاسد شدنی نیز باید در دمای مناسب نگهداری شوند تا از فساد آنها جلوگیری شود.

 1. اصول و قوانین بهداشت کافی شاپ ها در خصوص تجهیزات و وسایل کافی شاپ چه هستند؟

تجهیزات و وسایل کافی شاپ باید به طور منظم تمیز و ضدعفونی شوند. این کار برای جلوگیری از رشد و تکثیر باکتری ها و سایر عوامل بیماری زا ضروری است.

 1. اصول و قوانین بهداشت کافه ها در خصوص مواد اولیه چه هستند؟

باید از مواد اولیه تازه و با کیفیت در تهیه نوشیدنی ها و غذا ها و دسر ها استفاده شود. استفاده از مواد اولیه فاسد یا بی کیفیت می تواند باعث بروز بیماری در مشتریان و به خطر انداختن سلامتی آن ها شود.

 1. آیا اصول و قوانین بهداشت کافه ها در خصوص ظروف و وسایل مورد استفاده برای سرو نوشیدنی ها کدام اند؟

باید از ظروف و وسایل تمیز و ضدعفونی شده برای سرو نوشیدنی ها استفاده شود. این کار برای جلوگیری از انتقال آلودگی به نوشیدنی ها ضروری است.

5/5 - (6 امتیاز)

اولین دیدگاه را شما ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *