پرتافیلتر اسپرسو ساز چیست؟ معرفی اجزا و روش کار با پرتافیلتر

پرتافیلتر اسپرسو ساز چیست - معرفی اجزا و روش کار با پرتافیلتر

ممکن است هنگامی که به کافی شاپ مراجعه کرده اید و سفارش قهوه داده اید، به این موضوع برخورد کرده باشید که هنگام درست کردن اسپرسو، قهوه را در چه چیزی می ریزند. قطعه ای از اسپرسو ساز که نگهدارنده قهوه آسیاب شده است پرتافیلتر نامیده می شود. آشنایی با پرتافیلتر و نحوه کار کردن با آن بر هر فرد فعال در شغل باریستا و صاحب کافی شاپ واجب است.

در این مقاله ضمن تعریف این قطعه، با اجزای آن آشنا شده و روش کار با آن آموزش داده می شود. مطالعه این مقاله تخصصی آموزشگاه دنیز برای افراد علاقه مند به قهوه نیز مناسب است.

ما در دوره آموزش باریستا به طور تخصصی و عملیاتی شما را با انواع و اقسام دستگاه های اسپرسو ساز صنعتی که در کافی شاپ ها مورد استفاده قرار می گیرند و اجزای تشکیل دهنده این دستگاه ها مانند پرتا فیلتر و انواع آن مانند پرتافیلتر های خامه گیر و تحت فشار آشنا خواهیم کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر از سرفصل های دوره، می توانید روی لینک کلیک نمایید.

آشنایی با پرتا فیلتر اسپرسو ساز

پرتا فیلتر اسپرسو ساز یکی از قطعات دستگاه های اسپرسو ساز خانگی و صنعتی می باشد که قهوه آسیاب شده در آن ریخته می شود و سپس به دستگاه متصل می شود تا فرآیند عصاره گیری قهوه انجام شود. پرتا فیلتر تنها قطعه ای از اسپرسو ساز می باشد که قابلیت جدا شدن از دستگاه داشته و می توان آن را به صورت جدا خریداری و استفاده کرد.

دستگاه های اسپرسو ساز خانگی و کوچک معمولا از یک پرتافیلتر تشکیل شده اند. در حالی که دستگاه های بزرگ و صنعتی که می خواهند به طور همزمان چندین فنجان قهوه را درست کنند، شامل چند خروجی برای پرتا فیلتر هستند. ما در مقاله نحوه کار با اسپرسو ساز به طور کامل در مورد روش کار با این دستگاه توضیح داده ایم که می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر آن را مطالعه نمایید.

آشنایی با پرتا فیلتر اسپرسو ساز

اجزای به کار رفته در پرتا فیلتر

پرتافیلتر اسپرسو ساز از قطعات و اجزای متعددی تشکیل شده است که در کنار هم به صورت پیوسته کار می کنند. اجزای به کار رفته در پرتافیلتر عبارتند از:

 • دسته
 • سبد
 • خروجی
 • فنر داخلی
 • فشار سنج

اجزای به کار رفته در پرتا فیلتر

 • دسته پرتا فیلتر

برای این که بتوانید پرتا فیلتر را با دستان خود نگه دارید و آن را به دستگاه اسپرسو ساز وصل کنید، دسته ای روی این جز مهم تعبیه شده است. پرتافیلتر ها می توانند در شکل و جنس های مختلفی ساخته شوند. اما نکته مهم این است که هنگامی که باریستا از آن استفاده می کند، راحت باشد.

با وجود این که پرتا فیلتر ها در سه نوع پلاستیکی، چوبی و فلزی در بازار موجود هستند، اما نوع پلاستیکی آن بیشتر از همه مورد استفاده قرار می گیرد. پرتافیلتر های چوبی و فلزی وزن بیشتری داشته و استفاده از آن ها می تواند دهانه خروجی قهوه را با مشکل مواجه کند. دسته باید طوری ساخته شود که به راحتی در دستان باریستا قرار بگیرد و به آسانی بچرخد و به دستگاه وصل شود.

اجزای به کار رفته در پرتا فیلتر - دسته

 • سبد پرتا فیلتر

برای قرار دادن قهوه آسیاب شده در پرتافیلتر اسپرسو ساز باید قسمتی وجود داشته باشد که این دانه ها در آن جا قرار گرفته و با عبور آب جوش از روی آن ها، عصاره قهوه گرفته شود. این قسمت به نام سبد یا basket شناخته می شود. به طور کلی پرتافیلتر ها دارای دو نوع سبد هستند که برای درست کردن قهوه اسپرسو و دبل اسپرسو کاربرد دارند.

این دو نوع سبد به ترتیب با نام های سبد سینگل و سبد دبل معروف هستند. تفاوت آن ها در عمق نگهداری انواع دانه قهوه است. سبد های دبل به دلیل این که باید حجم بیشتر دانه های قهوه را در خود جای دهند، بزرگ تر هستند و شامل دو خروجی قهوه می باشند. این در حالی است که سبد های سینگل تنها یک خروجی قهوه دارند.

اجزای به کار رفته در پرتا فیلتر - سبد

 • خروجی پرتا فیلتر

برای این که قهوه درست شده با اسپرسو ساز از پرتافیلتر خارج شود، به قطعاتی نیاز داریم که بتواند این کار را انجام دهد. این قطعات به نام خروجی شناخته می شوند. به دلیل این که ظاهر این خروجی ها به شکل حلقه است، با نام حلقه نیز معروف هستند. اگر اسپرسو ساز شما دارای دو خروجی است، وجود این دو حلقه باعث می شود که اسپرسو کاملا یکسان از هر دو حلقه خارج شود.

اجزای به کار رفته در پرتا فیلتر - خروجی

 • فنر داخلی پرتا فیلتر

پرتافیلتر اسپرسو ساز از یک فنر داخلی تشکیل شده است که اتصال بین پرتافیلتر و دهانه اسپرسوساز را ممکن می کند. این قطعه از جنس فلز ساخته شده و بسیار حساس است. به طوری که در صورت وارد کردن فشار زیاد به آن هنگام متصل کردن پرتافیلتر ممکن است از فرم اصلی خود خارج شده و آسیب ببیند.

 • فشار سنج پرتا فیلتر

پرتافیلتر اسپرسو ساز های صنعتی و تجاری به یک فشار سنج مجهز هستند که باعث می شود فشار خروجی پمپ دستگاه را اندازه بگیرید. این قطعه به دلیل امکان بررسی فشار اهمیت ویژه ای دارد. به خصوص اگر اسپرسو ساز شما مجهز به فشار سنج نباشد.

روش استفاده از پرتا فیلتر

استفاده از پرتافیلتر بسیار ساده است و شما با دانستن چند نکته اصلی می توانید به راحتی از پرتافیلتر اسپرسو ساز خود استفاده کرده و قهوه های عالی درست کنید. در مرحله اول مقدار مناسب قهوه آسیاب شده خود را درون پرتافیلتر بریزید و آن را کامل پر کنید. توجه کنید که قهوه باید یکدست شود. بنابرای مقدار اضافی قهوه را بردارید و سطح آن را صاف کنید.

سپس با کمک تمپر دستگاه، قهوه را فشرده کنید تا به علامت روی سبد برسد. این علامت به صورت یک خط دور تا دور سبد کشیده شده است تا فرد بداند که چقدر باید قهوه را فشرده کند. می توانید این کار را با دست نیز انجام دهید. سپس در مرحله بعد، پرتافیلتر را به دستگاه متصل کرده و پس از اطمینان از قفل شدن آن، شات اسپرسو خود را آماده کرده و دستگاه را روشن کنید تا عصاره گیری قهوه آغاز شود.

روش استفاده از پرتا فیلتر اسپرسو ساز

برای این که بتوانید قلق ها و نکات مهم در استفاده از پرتافیلتر اسپرسو ساز را یاد بگیرید، لازم است در قدم اول با نحوه کار کردن با اجزای اسپرسو ساز آشنا شوید. در دوره آموزش کافی شاپ آموزشگاه دنیز شما می توانید این مهارت ها را به طور کامل و عملی یاد بگیرید و بلافاصله فعالیت خود را در بازار کار شروع کنید.

سخن پایانی

پرتا فیلتر اسپرسو ساز یکی از اجزای مهم این دستگاه های قهوه ساز می باشد که تاثیر زیادی در طعم و عطر انواع قهوه در کافی شاپ و منزل دارد. در این مقاله ضمن آشنایی با اجزای به کار رفته در آن، با نحوه کار کردن با آن آشنا شدید. اگر می خواهید قطعات دیگر اسپرسو ساز و روش کار با آن ها را یاد بگیرید، می توانید در دوره آموزشی مقدماتی تا پیشرفته باریستا در آموزشگاه دنیز ثبت نام کنید.

همچنین لازم به ذکر است، از دیگر دوره های کاربردی و محبوب آموزشگاه دنیز برای علاقه مندان کار در کافه و باریستایی، دوره آموزش کافی شاپ می باشد که اطلاعات بیشتر در خصوص آن را می توانید با کلیک نمودن روی لینک داده شده یا تماس با آموزشگاه به دست آورید.

سوالات متداول درباره پرتا فیلتر اسپرسو ساز

 1. آیا همه دستگاه های اسپرساز به پرتا فلیتر نیاز دارند؟

خیر. اسپرسو ساز های همراه مانند موکاپات پرتافیلتر ندارند. اما تمام اسپرسو ساز های صنعتی و خانگی به این قطعه نیاز دارند.

 1. پرتا فیلتر مناسب برای دستگاه اسپرساز خود را چگونه انتخاب کنیم؟

برای انتخاب پرتا فیلتر اسپرسو ساز باید به جنس و سایز آن دقت کنید. سایز آن متناسب با هد گروپ اسپرسو ساز می باشد.

 1. آیا سبد پرتا فیلتر از آن جدا می شود؟

بله. سبد پرتافیلتر مجزا می باشد و می توان آن را از پرتا فیلتر جدا کرد.

 1. استفاده از پرتافیلتر چه تاثیری روی طعم قهوه خواهد داشت؟

استفاده صحیح از پرتافیلتر به طور مستقیم روی طعم و عطر قهوه شما تاثیر می گذارد. به طوری که قهوه شما بهتر عصاره گیری شده و طعم ایده آلی خواهد داشت.

 1. آیا همه پرتا فیلتر ها فشار سنج دارند؟

خیر. بعضی از پرتافیلتر ها دارای فشار سنج هستند. هنگام انتخاب پرتافیلتر به این نکته توجه کنید تا متناسب با دستگاه خود، بهترین نمونه پرتافیلتر را خریداری کنید.

5/5 - (5 امتیاز)

اولین دیدگاه را شما ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *