نحوه قیمت گذاری منو کافه + عوامل موثر بر قیمت های منو

نحوه قیمت گذاری منو کافه و عوامل موثر بر قیمت های منو

اولین ارتباط مشتری با کافی شاپ توسط منو صورت می گیرد. با اینکه عوامل مختلفی مانند مکان، محیط، طراحی داخلی و … در جذب مشتری تاثیر گذارند اما در نهایت مشتری با مشاهده قیمت محصولات تصمیم به انتخاب یا عدم انتخاب مجموعه شما می گیرد.

بنابراین آشنایی با نحوه قیمت گذاری منو کافه و داشتن اطلاعات کافی درباره عوامل موثر بر قیمت منو می تواند به شما کمک بزرگی در موفقیت و پیشرفت کسب و کارتان کند. در این مقاله از آموزشگاه فنی حرفه ای دنیز قصد داریم بهترین استراتژی های تعیین قیمت منو کافی شاپ را ارائه دهیم تا بتوانید با استفاده از آنها محصولات و خدمات مختلف کافه خود را مشخص کرده و در بازار رقابتی جایگاه ویژه ای بدست آورید. با ما همراه باشید.

گفتنی است که این مقاله یک راهنمای جامع و کامل برای تمام کسانی است که می خواهند کافه خود را راه اندازی کنند و یا به تازگی کافی شاپ تاسیس کرده اند و در مورد چگونگی تعیینِ قیمتِ آیتم های منو به شیوه ای ماهرانه، تردید دارند و به دنبال اطلاعات تخصصی در این زمینه هستند. از جمله مواردی که در خصوص قیمت گذاری منو در این مقاله سعی می کنیم به طور کامل آموزش دهیم؛ عبارت اند از:

 • فرمول قیمت گذاری منو کافی شاپ و کافه به روش اصولی
 • فرمول به روز رسانی قیمت گذاری منو کافی شاپ و کافه به صورت سالیانه یا ماهیانه و در دوره های شش ماهه و …
 • طرز تهیه منوی کافی شاپ با قیمت های منطقی و مشتری پسند که موجب تمایز و برتری کافه شما در مقابل رقبا می شود

اهمیت قیمت گذاری منوی کافه و کافی شاپ

پیش از هر چیزی ابتدا باید با مفهوم قیمت گذاری و اهمیت آن آشنا باشید تا بتوانید در کافی شاپ خود یک منو با قیمت درست ارائه دهید. در هر کسب و کاری قیمت گذاری اصولی و استاندارد تاثیر زیادی در بقا و پیشرفت آن دارد. کافی شاپ جزو آن دسته از کسب و کار هایی است که ترکیبی از محصول و خدمت را به مشتریان عرضه می کند؛ از این رو قیمت گذاری منو کافه باید هدفمند و با دقت بسیار بالایی انجام شود.

موارد زیادی باید هنگام تعیین قیمت محصولات و خدمات کافی شاپ در نظر گرفته شوند تا موجب جذب و حفظ مشتریان گردد. همانطور که می دانید قیمت به معنای ارزش و بهایی است که مشتری در قبال دریافت یک محصول یا خدمات پرداخت می کند. بنابراین این دو فاکتور باید با یکدیگر همخوانی داشته باشند؛ یعنی آن ارزش یا قیمت متناسب با محصول یا خدمتی که ارائه می شود، بوده و افراد از پرداخت آن راضی و خشنود باشند.

این نکته را هم در نظر داشته باشید که طراحی منو کافی شاپ باید به گونه ای باشد که با قیمت های تعیین شده برای آیتم ها در هماهنگی کامل باشد. این بدان معناست که ظاهر منو با نوع کافه و قیمت های درج شده در آن باید همخوانی داشته باشند. یک کافه با طراحی داخلی لوکس و لاکچری و قیمت های بالا برای آیتم ها نباید دارای منویی با ظاهر ساده و معمولی باشد؛ بلکه طراحی و رنگ بندی منو آنلاین و کاغذی کافی شاپ باید حاکی از دقت و ظرافت و اصالت برند کافه باشد.

اهمیت قیمت گذاری منوی کافه و کافی شاپ

مفاهیم مختلفی در رابطه با موضوع قیمت گذاری وجود دارند که داشتن آگاهی و اطلاعات کافی درباره آنها می تواند به شما کمک بزرگی در راستای تعیین قیمت منو کافه خود کند. این مفاهیم عبارتند از:

 • قیمت Price

به هزینه ای که مشتریان جهت دریافت محصولات و خدمات پرداخت می کند، قیمت گفته می شود. قیمت با توجه به واحد پولی هر کشور یا منطقه تعیین می شود که برای مثال در ایران ریال یا همان تومان است.

آموزش فست فود

 • ارزش Value

مزایایی که یک مشتری نسبت به پولی که دریافت می کند؛ ارزش نام دارد. یک مشتری در کافه شما به دنبال این است که ببیند در قبال پرداخت مبلغ یا همان قیمت تعیین شده محصول یا خدمات، چه مزایایی را در کنار آن دریافت می کند. ارزش از اهمیت زیادی برخوردار بوده و باعث رضایت خاطر مشتری و در نتیجه جذب و حفظ آن می شود. برای مثال اگر محیط کافی شاپ شما آرام و دنج بوده یا از موسیقی زنده استفاده می شود، میزان ارزش بالا می رود؛ زیرا مشتری با پرداخت هزینه به جز محصول مورد نظر خدمات و مزایای دیگری را نیز دریافت می کند.

 • هزینه Cost

در مبحث قیمت گذاری منو توجه به هزینه امری ضروری محسوب می شود. زیرا بر اساس هزینه ها باید مبلغ قیمت مشخص شود. هزینه شامل هزینه های ثابت و متغیری است که برای تولید یک محصول یا خدمات صرف می شود. برای مثال در زمان قیمت گذاری باید هزینه هایی مانند هزینه راه اندازی کافه و خرید مواد اولیه، حقوق پرسنل، استهلاک تجهیزات، انرژی، اجاره مکان و … در نظر گرفته شود.

قیمت گذاری منوی کافه و کافی شاپ چگونه انجام می شود؟

حال که با اهمیت و مفاهیم قیمت گذاری منو کافی شاپ آشنا شدید، باید از استراتژی ها و تکنیک های لازم برای انجام این کار استفاده کنید. روش های مختلفی برای تعیین قیمت منو کافه وجود دارد که از مهمترین و کاربردی ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد. شما می توانید یکی از این تکنیک ها را به کاربرده یا به صورت همزمان از همه آنها استفاده کنید.

قیمت گذاری منوی کافه و کافی شاپ چگونه انجام می شود

 • قیمت گذاری منو کافه بر اساس بازار و رقبا

یکی از استراتژی های تعیین قیمت منو، بر حسب وضعیت بازار و رقبا است. یعنی شما باید شرایط مختلفی همچون اقتصادی، سیاسی و … را در نظر بگیرید و با توجه به آن محصولات و خدمات خود را قیمت گذاری کنید. همچنین اطلاع از قیمت های رقبا می تواند به شما کمک کند تا منو خود را به صورت رقابتی قیمت گذاری کرده تا بتوانید مشتریان بیشتری را جذب کنید.

 • قیمت گذاری منو کافی شاپ بر اساس هزینه ها

مرسوم ترین روش قیمت گذاری در کسب و کارهای مختلف به ویژه کافی شاپ ها، قیمت گذاری بر اساس هزینه های مختلف صرف شده است. مانند هر کسب و کاری شما می توانید برای بدست آوردن قیمت محصولات مختلفی که در کافی شاپ ارائه می دهید، ابتدا هزینه ها را محاسبه کنید و سپس قیمت را مبلغی بالاتر از هزینه ها تعیین نمایید.

در این استراتژی ابتدا باید هزینه های صرف شده برای تولید محصول مانند هزینه خرید مواد اولیه و … را در نظر گرفته و میزان سود خود را به آن اضافه کنید. اگر می خواهید حاشیه سود را نیز در نظر بگیرید باید پس از محاسبه هزینه و اضافه کردن مقدار سود، درصدی را نیز به این بهای تمام شده اضافه کنید.

 • قیمت گذاری منوی کافه و کافی شاپ بر اساس ارزش محصول

استفاده از این استراتژی همیشه کاربردی نیست و فقط در بعضی از موارد خاص کارایی لازم را دارد. در این روش، شما قیمت منو کافی شاپ خود را با توجه به ارزش محصول تعیین می کنید. یعنی قیمت گذاری با توجه به هزینه ای که یک مشتری حاضر به پرداخت آن است، انجام می شود.

قیمت گذاری منوی کافه و کافی شاپ بر اساس ارزش محصول

برای مثال می توان گفت یک محصول در منو شما بسیار ویژه و خاص است که همین امر باعث می شود مشتری آن را با هر قیمتی سفارش دهد. در این استراتژی توجهی به هزینه های صرف شده نمی شود که با اضافه کردن مقداری سود مبلغ یا قیمت نهایی مشخص گردد. ممکن است قیمت بهای تمام شده با سود بسیار بالایی در نظر گرفته شود زیرا محصولی منحصر بفرد بوده و برای مشتریان جذابیت خاصی دارد.

نمونه بارز این نوع قیمت گذاری را می توان در برخی از کافی شاپ ها که دسرها و نوشیدنی های مختلف با روکشی از طلا را ارائه می دهند، مشاهده کنید. این محصولات به خاطر وجود مقدار ناچیزی از طلا بسیار خاص و کم نظیر محسوب می شوند و از ارزش بالایی برخوردارند. در نتیجه مشتریان حاضر به پرداخت حتی هزینه بالایی هستند که ممکن است نسبت به هزینه مواد اولیه و تولید آن مبلغ هنگفتی به شمار رود.

چه عواملی بر قیمت گذاری منو کافه تاثیر می گذارند؟

فاکتورهای مختلفی در تعیین قیمت منو کافه تاثیر گذارند که باید به آنها توجه ویژه ای داشته باشید. هرچقدر اطلاعات شما درباره این عوامل بیشتر باشد راحت تر می توانید قیمت گذاری را انجام داده و در نتیجه قیمت های تعیین شده به صورت استاندارد، مناسب و در راستای جذب مشتریان خواهند بود.

چه عواملی بر قیمت گذاری منو کافه تاثیر می گذارند

 • هزینه مواد اولیه

اصلی ترین فاکتور تعیین قیمت منو کافه، هزینه مواد اولیه است. این عامل پایه و ابتدایی نقش پررنگی در قیمت گذاری محصولات کافی شاپ دارد. همانطور که گفته شد شما باید هزینه تولید یک محصول را محاسبه کرده و سپس مبلغی را به عنوان سود اضافه کنید تا قیمت تمام شده نهایی بدست آید. هزینه مواد اولیه یکی از موارد مهم در محاسبه هزینه تولید است که باید با اندازه گیری دقیق مواد مورد استفاده و مصرف شده برای تولید یک نوشیدنی یا دسر یا هر محصول دیگر بدست آید.

از این نکته مهم نباید غافل شوید که در محاسبه هزینه مواد اولیه باید واحدهای اندازه گیری به صورت دقیق رعایت شوند. یعنی مقدار هر ماده اولیه با توجه به واحد اندازه گیری آن مانند عدد، لیتر، سی سی، گرم و … مشخص گردد. ناگفته نماند که هزینه مواد اولیه خود نیز تحت تاثیر فاکتورهای دیگر همچون قیمت خرید، قیمت حمل و نقل، مقدار ضایعات، میزان بهره وری، کیفیت و … است.

آموزش صبحانه کافی شاپ

 • وضعیت رقابتی

عامل مهم دیگری که نقش اساسی در تعیین قیمت کافی شاپ دارد و یکی از استراتژی های مهم قیمت گذاری بر حسب آن انجام می شود، وضعیت رقابتی است. قطعا قیمت محصولات منو کافی شاپ های دیگر بر تعیین قیمت منو کافه شما بسیار تاثیر گذارند. شما نمی توانید در بازار رقابتی که تعداد کافی شاپ های زیادی وجود دارد، قیمتی نامتعارف ارائه دهید.

برای پیشرفت در بازار کار باید رقبای خود را بررسی کنید و قیمت محصولات خود را به نوعی تعیین کنید که مشتریان جذب کافه شما شوند. گاهی اوقات نیاز به کاهش هزینه ها نیست و می توان با ارائه محصولات خاص از رقبا پیشی گرفت.

وضعیت رقابتی عاملی موثر در قیمت گذاری منوی کافه و کافی شاپ

 • ارزش یا مزیت ها و ویژگی های خاص

هر مشتری در زمان پرداخت هزینه به این فکر می کند که در قبال این مبلغ چه چیزی دریافت می کند. برای مشتریان مهم است که محصول یا خدمتی که دریافت می کنند ارزشی برابر با قیمتی که می پردازند داشته باشد. این ارزش می تواند مالی، زمانی، فیزیکی یا ذهنی باشد.

یعنی مشتری با سفارش یک محصول در کافی شاپ شما چه چیزی نصیبش خواهد شد. قطعا اگر محصول مورد نظر کیفیتی عالی داشته باشد، به بهترین شکل سرو شود، در مکانی خاص و منحصر بفرد مصرف شود، مشتری احساس رضایت خاطر پیدا می کند.

آموزش رستری

 • هزینه سربار

از دیگر هزینه هایی که هنگام قیمت گذاری محصولات و خدمات کافی شاپ باید در نظر گرفته شود، هزینه سربار است. این نوع هزینه که بخاطر عوامل محیطی درونی و بیرونی ایجاد می شود، تاثیر زیادی در تعیین قیمت منو دارد. هزینه های سربار به دو دسته قابل کنترل و غیر قابل کنترل تقسیم می شوند.

در دسته اول شما قادر به کاهش یا افزایش این هزینه ها هستید و می توانید آنها را کنترل کنید. برای مثال هزینه انرژی ها مانند برق، گاز، آب و … با رعایت مواردی می تواند کمتر شود. اما دسته دوم شامل هزینه هایی است که شما نقشی در کنترل و افزایش و کاهش آنها ندارید مانند مقدار مالیات، مقدار رهن و اجاره مکان کافی شاپ، عوارض شهرداری و … .

 • هدف کسب و کار

هدف شما از راه اندازی کافی شاپ می تواند بر روی قیمت محصولات تاثیر زیادی داشته باشد. گاهی اقوات شما به عنوان مالک و صاحب کسب و کار کافی شاپ قصد رشد سریع در بازار کار و شناخته شدن به مشتریان در کمترین زمان را دارید. در نتیجه قیمت های محصولات را کمتر از سایر رقبا تعیین کرده تا بتوانید با سود کم و فروش بالا جذب مشتری بیشتری انجام دهید. اما در مواقعی هدف شما بلند مدت بوده و نحوه قیمت گذاری منو با توجه به این هدف صورت می گیرد.

اهداف مختلف به نوعی تعیین کننده شیوه قیمت گذاری شما خواهند بود. برای مثال یک کافی شاپ که به صورت تیک وی محصولات مختلف ارائه می دهد، به خاطر کمتر بودن هزینه ها مانند هزینه خرید تجهیزات کافی شاپ همچون میز و صندلی، ظروف مختلف و …، قیمت کمتری برای محصولات خود تعیین می کند.

هدف کسب و کار و تاثیر آن بر قیمت گذاری منوی کافه و کافی شاپ

 • شرایط اقتصادی و سیاسی

همانطور که می دانید در کشور ما تحولات مختلف اقتصادی تاثیر زیادی بر روی کیفیت زندگی دارند. نوسانات ارز، تحریم ها، تغییر قیمت دائم قیمت ها، مناسبات سیاسی و … موجب می شوند هزینه های مختلف کافی شاپ مانند خرید مواد اولیه، هزینه های سربار و … دستخوش تغییر شوند.

بنابراین شما باید این عامل را همیشه مورد توجه قرار داده و بر اساس آن قیمتی برای محصولات و خدمات کافی شاپ خود تعیین کنید که مشتریان حاضر به پرداخت آن باشند. شما باید تعیین قیمت را نحوی انجام دهید که منو تا حداقل سه ماه تغییر نکند. زیرا تغییر ناگهانی و زود به زود منو باعث از دست رفتن مشتریان می شود.

 • تخفیف

یکی دیگر از عوامل موثر در قیمت گذاری منو کافه، تخفیف است. مدیریت تخفیف یکی از اصول کافه داری مهم بوده و می تواند در جذب مشتریان نقش مهمی ایفا کند. ارائه تخفیف نباید موجب کمتر شدن قیمت نهایی از قیمت تمام شده محصول شود و در واقع شما باید از سود خود کم کرده و به مشتری تخفیف بدهید. شاید تصور کنید با تخفیف دادن مقدار سود کمتر می شود اما باید بدانید که در این صورت میزان فروش بالاتر می رود و در نتیجه سود بیشتری نیز به دست می آید.

تفاوت کافه و کافی شاپ از نظر روش قیمت گذاری منو

کافی شاپ به طور خاص بر ارائه نوشیدنی های بر پایه قهوه تمرکز دارد و در کنار آن، ممکن است کیک، شیرینی و ساندویچ های سبک نیز ارائه دهد. منوی یک کافی شاپ معمولا تنوع کمتری نسبت به کافه دارد و بر روی کیفیت و طعم قهوه تمرکز می شود. از آنجایی که مواد اولیه اصلی در کافی شاپ دانه های قهوه هستند، قیمت گذاری در این نوع کسب و کار به عوامل مختلفی از جمله کیفیت و نوع قهوه، قیمت خرید مواد اولیه، دستمزد متخصصان شغل باریستا و هزینه های سربار مانند اجاره و مالیات بستگی دارد.

در مقابل، کافه منوی متنوع تری از نوشیدنی های گرم و سرد، غذاهای سبک و دسر و کیک و شیرینی ارائه می دهد. در کافه ها علاوه بر قهوه، انواع چای، اسموتی، آبمیوه و نوشیدنی های خنک نیز سرو می شود. همچنین، غذاهای متنوعی مانند ساندویچ، پاستا، سالاد و پیش غذا در منوی کافه ها وجود دارد. به همین دلیل، قیمت گذاری در کافه ها پیچیده تر است و به عوامل بیشتری از جمله قیمت مواد اولیه هر غذا یا نوشیدنی، زمان پخت و پز، مهارت آشپز و نیز افراد مشغول در شغل قنادی و شیرینی پزی، هزینه های مربوط به تجهیزات آشپزخانه و تنوع ظروف سرو بستگی دارد.

تفاوت کافه و کافی شاپ از نظر روش قیمت گذاری منو

علاوه بر این، فضای هر مکان نیز می تواند بر قیمت گذاری تاثیر بگذارد. کافه ها معمولا فضای بزرگ تر و شیک تری نسبت به کافی شاپ ها دارند و خدمات بیشتری مانند وای فای رایگان، موسیقی زنده و برگزاری رویدادهای مختلف را ارائه می دهند. این خدمات اضافی هزینه هایی را به همراه دارند که باید در قیمت نهایی محصولات لحاظ شوند.

در نهایت، مکان و موقعیت جغرافیایی کافه یا کافی شاپ نیز عاملی تعیین کننده در قیمت گذاری است. کافه هایی که در مناطق پر رفت و آمد یا مناطق لوکس شهر واقع شده اند، به دلیل اجاره بالاتر و تقاضای بیشتر، قیمت های بالاتری را برای محصولات خود تعیین می کنند. چنانچه تمایل دارید بدانید این دو کسب و کار از جنبه های دیگری با یکدیگر تفاوت دارند؛ مقاله فرق کافه و کافی شاپ را مطالعه کنید.

سخن پایانی

اگر می خواهید کسب و کاری پر رونق داشته باشید و کافی شاپ شما همیشه مملو از مشتری باشد، باید نگاه ویژه ای به موضوع قیمت گذاری منو داشته باشید. در این مقاله بهترین روش ها و تکنیک های تعیین قیمت محصولات و همچنین فاکتورهایی که در این راه تاثیر زیاد و نقش مهمی دارند، بررسی شدند. امیدواریم با استفاده از مطالب ارائه شده بتوانید منو کافی شاپ خود را به بهترین شکل ممکن ببندید و با توجه به هدف خود به موفقیت در بازار دست پیدا کنید و میزان درآمد کافی شاپ خود را به طرز قابل توجهی افزایش دهید.

سوالات متداول نحوه قیمت گذاری منو کافه

 1. روش های قیمت گذاری منو کافی شاپ کدامند؟

از روش ها و تکنیک های مختلفی می توان برای تعیین قیمت محصولات کافه استفاده کرد که از قیمت گذاری بر حسب هزینه ها، ارزش، بازار و رقبا از مهمترین انها محسوب می شوند.

 1. هزینه سربار چیست؟

هزینه هایی که به خاطر عوامل بیرونی و درونی ایجاد می شوند هزینه سربار نام دارند. این هزینه ها به دو دسته قابل کنترل مانند هزینه برق، آب، گاز، حقوق پرسنل و …، و هزینه های غیر قابل کنترل مانند اجاره بها مکان کافه، مالیات، عوارض و … تقسیم می شوند.

 1. تعیین قیمت بر اساس هدف چیست؟

برای قیمت گذاری منو باید هدف خود را از راه اندازی کسب و کار در نظر بگیرید. اگر به دنبال در دست گرفتن بازار و پیدا کردن جایگاه مناسب در آن در زمان کمی هستید، باید سود کم را در تعیین قیمت ها در نظر بگیرید.

 1. رقبا چه تاثیری در قیمت گذاری منو دارند؟

برای تعیین قیمت های مناسب باید وضعیت بازار و رقبا را بررسی کنید. اگر قیمت محصولات شما بالاتر از رقبا باشد احتمال از دست دادن مشتریان زیاد است. گاهی اوقات نیز ممکن است قیمت بسار پایین تر نیز این تصور اشتباه را در بین مشتریان ایجاد کند که محصولات و خدمات شما از کیفیت لازم و کافی برخوردار نیستند.

 1. مهمترین فاکتورهای تاثیرگذار بر قیمت منو کافی شاپ کدامند؟

عوامل مختلفی در تعیین قیمت منو کافه تاثیر می گذارند که می توان به هزینه مواد اولیه، هزینه های سربار، شرایط اقتصادی و سیاسی، وضعیت بازار کار و رقبا، تخفیفات، هدف کسب و کار و … اشاره کرد.

5/5 - (4 امتیاز)

اولین دیدگاه را شما ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *