آموزش 0 تا 100 نحوه قیمت گذاری کیک و شیرینی خانگی و کافی شاپ

نحوه قیمت گذاری کیک و شیرینی خانگی و کافی شاپ

کیک و شیرینی های خانگی خود را با چه قیمتی بفروشیم؟ این سوالی است که اکثر هنرآموزان ما در دوره آموزش کیک پزی و یا دیگر دوره های محبوب آموزشگاه فنی و حرفه ای دنیز مانند آموزش شیرینی پزی از ما سوال می کنند. قیمت گذاری یکی از اصول مهم کسب و کارهای خانگی است. اگر می خواهید شغل قنادی را به طور حرفه ای دنبال کنید، باید طوری قیمت محصولات خود را مشخص کنید که هم سود آور باشد و هم مشتریان شما راضی باشند.

ما در دوره های مربوط به کیک و شیرینی خانگی آموزشگاه دنیز و همچنین دوره مهم و محبوب آموزش کیک کافی شاپ، مواردی ارزشمندی را در مورد نحوه قیمت گذاری کیک و شیرینی خانگی و کافی شاپ به شما خواهیم آموخت که برخی از آن ها به شرح زیر هستند:

 • تعرفه و قیمت کیک خانگی ۱۴۰۲
 • نحوه قیمت گذاری کیک خانگی برای فروش
 • چگونه کیک خانگی را بفروشیم
 • فروش کیک خانگی به کافی شاپ
 • قیمت هر کیلو کیک خانگی
 • نحوه قیمت گذاری کیک کافی شاپی
 • قیمت شیرینی خانگی ۱۴۰۲
 • قیمت کیک خانگی بدون خامه
 • نحوه فروش کیک و شیرینی خانگی
 • بازاریابی و فروش و بسته بندی و تبلیغات کیک و شیرینی خانگی
 • و …

این محتوا یک راهنمای جامع قیمت گذاری کیک و شیرینی خانگی است. ما در اینجا یک فرمول طلایی برای تعیین قیمت انواع کیک، کلوچه و شیرینی خانگی یا کافی شاپی به شما معرفی می کنیم و فاکتورهای کلیدی قیمت گذاری کیک را به شما توضیح می دهیم.

همچنین به شما کمک می کنیم تا برای زمانی که روی پختن کیک های سفارشی خود صرف می کنید، ارزش قائل شوید و محصولات خانگی خود را با رقم مناسبی قیمت گذاری کنید. تا پایان این مقاله از آموزشگاه دنیز همراه ما باشید.

فرمول قیمت گذاری کیک خانگی و کافی شاپی

فرمول زیر بهترین روش قیمت گذاری کیک و شیرینی خانگی است. در این فرمول بهای مواد اولیه، هزینه های مستقیم و غیر مستقیم و حتی مدت زمانی که صرف درست کردن کیک می گذارید نیز در نظر گرفته شده است.

قیمت کیک یا شیرینی خانگی= (ساعت تقریبی کار x نرخ یک ساعت ) + هزینه مواد اولیه + هزینه های جانبی

این فرمول برای تمام محصولاتی که در خانه درست می کنید نیز صدق می کند. در ادامه هر یک از مولفه های فرمول را به طور کامل بررسی می کنیم.

فرمول قیمت گذاری کیک خانگی و کافی شاپی

چگونه مدت زمان پختن کیک را محاسبه کنیم؟

وقت یکی از فاکتورهایی است که افراد مبتدی معمولا در زمان قیمت گذاری محصولات خود به آن توجه نمی کنند. اما زمان شما ارزشمند است و باید برای مهارتی که دارید، پول دریافت کنید.

احتمالا موقع خواندن فرمول این سوال به ذهن تان خطور کرده است که اگر پختن یک کیک بیشتر از آنچه من فکر می کنم طول بکشد، چه؟

گاهی اوقات یک مشتری ممکن است کیک یا شیرینی سفارش دهد که قبلا درست نکرده اید. در این شرایط شاید ندانید که تهیه آن چقدر طول می کشد. حتی در مواقعی مجبور می شوید دو بار آن را درست کنید تا به آن چیزی که مشتری سفارش داده است برسید.

تنها راه قیمت گذاری در چنین موقعیتی این است که بهترین تخمین ممکن را بزنید و امیدوار باشید که به مدت زمان تهیه کیک نزدیک باشد. تهیه برخی از کیک ها بیشتر از حد انتظار طول می کشد و برخی کمتر. بنابراین، محاسبه مدت زمان دقیق تهیه کیک و شیرینی خانگی کار دشواری است. شما همیشه حد وسط آن را در نظر بگیرید.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که منظور ما از مدت زمان تهیه کیک یا شیرینی ساعت هایی است که شما مشغول کار کردن هستید. بنابراین، زمان هایی که فعالیت ندارید مانند وقتی که به خمیر شیرینی استراحت داده اید یا کیک در حال خنک شدن است را نباید جزء مدت زمان تهیه محصول در نظر بگیرید.

چگونه مدت زمان پختن کیک را برای تعیین قیمت آن محاسبه کنیم؟

محاسبه نرخ هر یک ساعت

یکی از قسمت های دیگر فرمول قیمت گذاری کیک و شیرینی خانگی و کافی شاپی که تشخیص آن کمی دشوار به نظر می رسد، نرخ هر یک ساعت شما است. هر چه تجربه شما در پختن کیک و شیرینی بیشتر باشد، فهم این موضوع برای شما آسان تر خواهد بود.

افراد تازه کار معمولا همین که سفارش دارند و می توانند بابتِ کیک هایی که درست می کنند، پول بگیرند خوشحال هستند. اما حقیقت این است که اگر در یک قنادی کار می کردند، بخاطر هر ساعت حضورشان در آنجا دستمزد می گرفتند!

محاسبه نرخ هر یک ساعت در قیمت گذاری کیک و شیرینی خانگی

حتی اگر تازه کار هستید نیز باید یک حداقل دستمزد را به خودتان اختصاص دهید. نرخ هر ساعت کار خودتان را بر اساس میزان تجربه و مهارتی که دارید مشخص کنید. اگر مبتدی هستید نرخ پایینی برای خود در نظر بگیرید. به تدریج که قابلیت ها و مهارت شما بیشتر شدند، می توانید نرخ خود را افزایش دهید.

هزینه مواد تشکیل دهنده: هزینه مستقیم

بخش دوم فرمول قیمت گذاری مربوط به قیمت مواد اولیه است که باید به عنوان هزینه های مستقیم شما در نظر گرفته شود. هزینه های مستقیم شامل موادی است که برای تهیه یک کیک یا شیرینی استفاده می کنید. برای راحتی کار شما، ما این بخش را به مراحل مختلف تقسیم کرده ایم.

هزینه مواد تشکیل دهنده و تاثیر آن بر قیمت گذاری کیک و شیرینی

 • مرحله اول: یک لیست تهیه کنید

بسیاری از شما دستورالعمل انواع کیک، کلوچه یا شیرینی را دارید. مواد اولیه از کره گرفته تا پودر نارگیل، همه را لیست کنید. سپس، یک ستون قیمت در کنار آنها ایجاد کنید. به سراغ فیش های پرداختی خود بروید و ببینید برای هر کدام از این مواد چقدر پول پرداخت کرده اید. سپس یک ستون دیگر برای اندازه استاندارد هر ماده تشکیل دهنده کیک یا شیرینی در نظر بگیرید. به عنوان مثال، اکثر کیک پزها بکینگ پودر را با قاشق چایخوری و شکر را با لیوان اندازه می کنند.

 • مرحله دوم: قیمت هر یک از مواد را مشخص کنید

اکنون وقت آن است که هزینه هر واحد را محاسبه کنید. البته این فرایند کمی زمانبر است. شما باید بدانید که یک کیلو شکر تقریبا چند لیوان شکر می شود. وقتی به این مرحله رسیدید، به راحتی می توانید هزینه هر واحد از مواد را محاسبه کنید و آن را در فرمول قیمت گذاری کیک و شیرینی بگنجانید.

 • مرحله سوم: هزینه مواد پرسفارش ترین کیک و شیرینی خود را محاسبه کنید

پیشنهاد می کنیم برای کیک یا شیرینی های پرطرفدار تان یک برگه کاغذ تهیه کنید. سپس، هزینه محصول خود را با طعم های مختلف محاسبه کنید. البته انجام این کار کمی دشوار است. اما ارزشش را دارد. این روش همچنین، به شما کمک می کند تا بدانید که از فروش هر یک از این کیک یا شیرینی ها چقدر پول عایدتان می شود.

هزینه های جانبی: هزینه های غیر مستقیم

این بخش به آخرین مولفه فرمول قیمت گذاری کیک و شیرینی خانگی اختصاص دارد. هر چیزی به غیر از مواد تشکیل دهنده که برای تهیه کیک هزینه کرده اید، جزء هزینه های غیر مستقیم می باشند. به عنوان مثال، جعبه های کیک، کاغذ روغنی و حتی قالب های خاصی که برای برخی از سفارشات خود مجبور هستید بخرید، همه و همه جزء هزینه های غیر مستقیم هستند.

تاثیر هزینه های جانبی و غیر مستقیم بر قیمت گذاری کیک و شیرینی

علاوه بر این، هزینه های ثابت مانند قبوض یا خرید های بزرگ مانند فر یا میکسر، اینها نیز بخشی از هزینه های غیر مستقیم شما هستند. درست است که اکثر قنادی های خانگی اجاره مغازه نمی دهند، اما تقریبا همه آنها روی تجهیزات کیک پزی و پخت سرمایه گذاری کرده اند.

دستگاه ها و وسایل شیرینی پزی به مرور زمان مستهلک می شوند. بنابراین، باید استهلاک ابزارها را نیز در زمان تخمین قیمت کیک یا شیرینی خانگی محاسبه و به بخش هزینه های غیر مستقیم اضافه کنید.

نکات مهم در نحوه قیمت گذاری کیک و شیرینی خانگی

در ادامه این محتوا قصد داریم تا با هم یک سری نکات کاربردی برای قیمت گذاری کیک و شیرینی را مرور کنیم. رعایت کردن این نکته ها سبب می شود تا شما بتوانید بهترین و مناسب ترین تعرفه را برای کیک و شیرینی هایی که به صورت خانگی یا در کافه خود سرو می کنید؛ تعیین نمایید.

 • مشتری های خود را بشناسید

یکی از اشتباهاتی که اکثر شیرینی پزهای خانگی انجام می دهند این است که سعی می کنند با فروشگاه های شیرینی پزی رقابت کنند.

توجه داشته باشید مشتری قنادی با مشتری کیک و شیرینی خانگی فرق دارد. مشتریان شما معمولا از هفته قبل یا حتی ماه قبل با شما تماس می گیرند تا یک کیک سفارشی خاص برایشان تهیه کنید. آنها مسلما با افرادی که در دقیقه نود به قنادی می روند و یک کیک تولد آماده می خرند فرق دارند.

نکات مهم در نحوه قیمت گذاری کیک و شیرینی خانگی و کافه ای

علاوه بر این، قنادی ها از مواد ارزان تری استفاده می کنند و پخت عمده دارند. بنابراین، کیک یا شیرینی های شما نباید هم قیمت محصولات قنادی ها باشد.

قیمت کیک یا شیرینی های خانگی و کافی شاپی شما باید به اندازه ای باشد که برای برخی از مردم گران به نظر برسد. مشتریان شما جزء افرادی هستند که حاضرند برای یک کیک سفارشی و خاص هزینه کنند.

اگر مطمئن نیستید که مردم منطقه شما چقدر حاضرند برای یک کیک سفارشی یا شیرینی خانگی هزینه کنند، پیشنهاد می کنیم از همکاران خود پرس و جو کنید. این کار همچنین یک روش عالی برای شبکه سازی کسب و کارتان است.

 • زیر قیمت همکاران خود نفروشید

هیچ وقت محصولات خود را ارزان تر از همکاران خود قیمت گذاری نکنید. جامعه شیرینی پزهای خانگی یک اجتماع کوچک است که نیاز به حمایت دارد. اگر فقط به این دلیل که قیمت های شما ارزان تر است، سفارش کیک دارید، احتمال دارد که مشتریان هدف خود را جذب نکنید. تجربه ثابت کرده است افرادی که بخاطر قیمت های پایین مشتری شما شده اند، معمولا مشتریان وفاداری نخواهند بود.

 • شیرینی پزهای خانگی دیگر را رقیب خود ندانید

هیچ وقت به همکاران خود به چشم یک رقیب نگاه نکنید. هر شیرینی پز سبک و تکنیک خاص خود را دارد و در تهیه نوع خاصی از کیک یا شیرینی تبحر دارد. ممکن است کمی زمان ببرد تا این موضوع را متوجه شوید. اما هر چه بیشتر کیک و شیرینی تهیه کنید، بهتر متوجه می شوید که در دُرست کردن چه نوع محصولی تبحر دارید و تمرکز خود را بر روی آن قرار می دهید.

در عوض توصیه می کنیم با شیرینی پزهای خانگی اطراف خود تعامل داشته باشید. به عنوان مثال، ممکن است مهارت خوبی در تهیه کیک های فوندانت نداشته باشید اما به شما سفارش کیک فوندانت می دهند. در این شرایط، می توانید از همکاران که در این زمینه مهارت دارد بخواهید که سفارش را آماده کند. مطمئن باشید آنها نیز روزی لطف شما را جبران می کنند. به این ترتیب، یک رابطه خوب بین شما و همکاران تان ایجاد می شود.

داشتن رقابت سالم با همکاران از نکات مهم در قیمت گذاری کیک و شیرینی خانگی

 • هزینه ارسال را در نظر بگیرید

برای تحویل دادن کیک هزینه جدایی در نظر بگیرید. شما می توانید یک نرخ ثابت برای تحویل کیک در برخی از مناطق نزدیک به خود در نظر بگیرید و برای مناطق دورتر بر اساس مسافت قیمت گذاری کنید. اگر خودتان شخصا کیک را تحویل می دهید، هزینه بنزین، استهلاک ماشین و ارزش زمانی که برای تحویل دادن کیک صرف کردید را در نظر بگیرید.

 • هزینه بسته بندی را در قیست گذاری لحاظ کنید

این روز ها ظاهر و بسته بندی عاملی بسیار اثرگذار در میزان فروش و موفقیت یک کسب و کار فعال در صنعت غذا به شمار می آید. به همین دلیل شما باید بر اساس بودجه و نوع مشتریان خود هزینه ای معقول را برای طراحی و تهیه انواع بسته بندی های کاغذی، مقوایی، پارچه ای، پلاستیکی و … در نظر بگیرید.

به یاد داشته باشید که طبق آمارها، هر چه بسته بندی کیک و شیرینی شما در اولین فروش و عرضه کالا ها شیک تر و حرفه ای تر باشد؛ احتمال این که مشتریان دفعات بعدی نیز به شما سفارش بدهند؛ بیشتر می شود. برای اطلاع از همه روش های امروزی و جذاب بسته بندی کردن محصولات خانگی؛ مقاله معرفی بهترین بسته بندی شیرینی و کیک خانگی را مطالعه فرمایید.

سخن پایانی

در این محتوا به شما آموزش دادیم تا محصولات قنادی خود را به گونه‌ای قیمت گذاری کنید که هم برای وقت خود ارزش قائل شوید و هم سود دائمی از فروش کیک و شیرینی داشته باشید. همچنین، توضیح دادیم که چگونه نرخ کیک و شیرینی خانگی خود را بر اساس توان مشتری و کشش منطقه خود به درستی قیمت گذاری کنید.

شما می توانید در دوره آموزش شیرینی پزی و کیک پزی آموزشگاه دنیز شرکت کنید و مهارت های کیک و شیرینی پزی خود را آپدیت نمایید. همچنین، با نحوه قیمت گذاری و جدیدترین روش های جذب مشتری و درآمدزایی در فروش کیک خانگی آشنا شوید.

سوالات متداول درباره نحوه قیمت گذاری کیک و شیرینی خانگی و کافی شاپ

 1. مهم ترین مواردی که در قیمت گذاری کیک و شیرینی خانگی باید محاسبه کرد کدامند؟

مدت زمانی که برای تهیه محصول خود صرف می کنید، قیمت مواد تشکیل دهنده و  هزینه های جانبی

 1. منظور از هزینه های مستقیم در قیمت گذاری کیک یا شیرینی چیست؟

تمام موادی که برای تهیه یک کیک یا شیرینی مورد استفاده قرار می گیرند، هزینه مستقیم نامیده می شوند.

 1. هزینه های غیر مستقیم در تهیه کیک و شیرینی خانگی کدامند؟

هر چیزی به غیر از مواد تشکیل دهنده، که برای تهیه آن پول پرداخته اید جزء هزینه های غیر مستقیم می باشند مانند ورق روغنی، قالب شیرینی و …

 1. در محاسبه هزینه ارسال کیک چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

اگر شخصا سفارشات خود را تحویل می دهید، مواردی مانند هزینه بنزین، استهلاک ماشین و مدت زمانی که صرف تحویل کرده اید را باید در نظر بگیرید.

 1. نحوه محاسبه قیمت تمام شده یک کیک یا شیرینی خانگی چگونه است؟

قیمت کیک یا شیرینی خانگی= (ساعت تقریبی کار x نرخ هر یک ساعت ) + هزینه مواد اولیه + هزینه های جانبی

4.3/5 - (19 امتیاز)

اولین دیدگاه را شما ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *