بازار کار شغل باریستا در خارج + مهاجرت از طریق مدرک باریستا

بازار کار شغل باریستا در خارج و مهاجرت از طریق مدرک باریستا

باریستا در کافی شاپ های لوکس و کافه های مدرن وظیفه تهیه انواع نوشیدنی های سرد و گرم بر پایه قهوه را بر عهده دارد. این حرفه به عنوان یک شغل محبوب بین جوانان می باشد که در کشور های خارجی بازار کار به نسبت عالی دارد. به طوری که طبق آمار و ارقام، میزان مهاجرت کاری از حوزه باریستایی در سال های اخیر رشد چشمگیری داشته است. اگر شما هم متقاضی مهاجرت به خارج از طریق این شغل هستید، این مقاله از آموزشگاه دنیز اطلاعات دقیقی را در مورد درآمد آن در خارج در اختیار شما قرار می دهد.

پیش از شروع مقاله لازم است بیان کنیم؛ اگر به دنبال یادگیری باریستایی و متصدی کافی شاپ از صفر تا صد و دریافت مدرک فنی و حرفه ای بین المللی این رشته و مهاجرت به واسطه آن هستید؛ شرکت در دوره آموزش باریستا در آموزشگاه دنیز می تواند در رسیدن به این اهداف بسیار برای شما مفید واقع شود. اطلاعات بیشتر در خصوص دوره را می توانید با کلیک کردن روی لینک آن به دست آورید. در این دوره همچنین در خصوص موارد زیر مطالب مفیدی خواهید آموخت:

 • آشنایی با بازار کار باریستا
 • چگونگی دریافت مدرک بین المللی باریستا
 • بارتندر چه شغلی است و چه ویژگی هایی دارد
 • بهترین کشور برای مهاجرت باریستا کدام است
 • حقوق باریستا در سال ۱۴۰۲ در ایران و خارج از کشور چقدر است
 • چگونه می توان جاب افر باریستا دریافت کرد
 • درآمد و بازار کار شغل باریستا در آلمان
 • چگونگی مهاجرت باریستا به ایتالیا
 •  و …

وضعیت بازار کار و درآمد شغل باریستا در خارج از کشور

اولین سوالی که به ذهن علاقه مندان به مهاجرت از طریق جاب آفر در حوزه باریستایی می رسد، این است که باریستا ها در کشور های خارجی چقدر درآمد دارند و وضعیت بازار کار آن ها چگونه ارزیابی شده است؟ به طور کلی فعالان شغل باریستایی که به عنوان باریستا من شناخته می شوند، بازار کار رو به رشد و پر رونقی در تمام نقاط دنیا دارند.

چرا که میزان مصرف قهوه و تاسیس کافی شاپ ها روز به روز بیشتر می شود. اما میزان درآمد آن ها به عوامل متعددی از جمله مهارت، تجربه، منطقه، ساعت کار و حتی پاداش و انعام بستگی دارد. در ادامه به چشم انداز این شغل در کشور های آمریکا، کانادا، آلمان، استرالیا، ایتالیا و ترکیه نگاهی می اندازیم.

قبل از شروع بحث درباره کشورهای مناسب مهاجرت باریستاها؛ باید این نکته را بدانید که مسئولیت ها و وظایف متخصصان قهوه و نوشیدنی در کسب و کارهای مختلف (اما نسبتا مشابه) مانند کافه، کافی شاپ، تیک اوت، کافه تریا و … با یکدیگر متفاوت است و شما برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع می توانید مقاله فرق کافه و کافی شاپ را مطالعه نمایید.

وضعیت بازار کار و درآمد شغل باریستا در خارج کشور

 • شغل باریستا در آمریکا با درآمد سالانه 29250 دلار

به طور متوسط یک باریستا در آمریکا به طور سالانه 29250 دلار حقوق دریافت می کند. نرخ ساعتی کار به عنوان باریستا در آمریکا معادل 13 دلار می باشد. اما میزان درآمد افراد فعال در حوزه باریستا به ایالتی که در آن کار می کنند نیز بستگی دارد. ایالت های کالیفرنیا، تگزاس، فلوریدا، نیوجرسی و نیویورک به ترتیب بالا ترین میزان درآمد را بین ایالت های مختلف آمریکا دارند.

وضعیت بازار کار و درآمد شغل باریستا در کشور آمریکا

جمعیت بالای ساکن در شهر های این ایالت ها و وجود کافه ها و رستوران ها و کافی شاپ های لاکچری موجب تفاوت چشمگیر در میزان درآمد باریستا ها شده است. قهوه های مورد علاقه آمریکایی ها به خصوص جوانان، شامل لته، کاپوچینو و ماکیاتو می باشد. واضح است که اگر بتوانید توانایی های خود را در تهیه این قهوه ها برای داشتن طعمی عالی افزایش دهید و قهوه را طبق ذائقه آمریکایی ها تهیه کنید، فرصت های شغلی با درآمد های بهتر پیش روی شما خواهد بود.

آموزش فست فود

 •  شغل باریستا در کانادا با درآمد 10 پوند در ساعت

دستمزد یک باریستا در کانادا با توجه به صلاحیت ها، تجربه، مهارت، موقعیت جغرافیایی، وضعیت شغلی و ساعات کاری آن ها تعیین می گردد. با توجه به آمار رسمی منتشر شده، درآمد متوسط ماهیانه باریستا من ها در کانادا حداقل 19094 پوند می باشد. این مقدار می تواند حداکثر به 22391 پوند برسد. بنابراین شما می توانید به عنوان باریستا به طور میانگین درآمدی حدود 20859 پوند داشته باشید. طبق گزارش Indeed UK، متوسط حقوق یک باریستا 10.05 پوند در ساعت است.

کارآموزان باریستا در کانادا حقوق قابل قبولی داشته و درآمد آن ها به سن فرد و مدت زمان کارآموزی آن ها بستگی دارد. آن ها حداقل دستمزد فعلی را دریافت کرده و می توانند با گرفتن انعام از مشتریان، عایدی خود را بیشتر کنند. ساکنان کشور کانادا از نوشیدن دبل اسپرسو، فرنچ رست و لته ماکیاتو بیشتر لذت می برند و این نوشیدنی ها به عنوان نوشیدنی های محبوب کافی شاپ های کانادا محسوب می شود.

وضعیت بازار کار و درآمد شغل باریستا در کشور کانادا

با توجه به آمار و اطلاعات شغل باریستایی در کانادا، باریستا های شهر های بزرگ مانند تورنتو، ونکوور و کلگری بیشتر است. تورنتو به عنوان بزرگ ترین شهر کانادا، درصد بالایی از جمعیت این کشور را در خود جای داده است و متعاقبا تعداد کافی شاپ ها نیز بیشتر است. در نتیجه شانس شما برای پیدا کردن یک شغل خوب در این زمینه افزایش می یابد.

شهر های ونکوور و کلگری به عنوان گران ترین شهر های کانادا، حقوق بیشتری به باریستا ها تعلق می گیرد. اما توجه داشته باشید که هزینه زندگی در این دو شهر به نسبت تورنتو نیز بیشتر است. مهاجر پذیر بودن کانادا و وجود مردم از اقصی نقاط جهان، تجربه عالی را برای باریستا ها به ارمغان آورده است.

آموزش صبحانه کافی شاپ

 • شغل باریستا در آلمان با درآمد 25 هزار یورو در سال

آلمانی ها علاقه زیادی به نوشیدن قهوه در طول روز دارند. آمار جالبی از کشور آلمان وجود دارد که بیان می کند میزان مصرف روزانه ساکنین کشور آلمان به طور متوسط حدود 150 لیتر می باشد. آن ها به کیفیت قهوه خود توجه بسیاری داشته و ترجیح می دهند باریستا های حرفه ای را برای کافه خود استخدام کنند.

لازم است توضیح دهیم؛ کسانی که علاوه بر باریستایی، به مهارت های جانبی مانند بار سرد و بارتندری و همچنین ویتری مسلط باشند؛ شانس بیشتری برای استخدام شدن در کافه های کشور آلمان را دارند. برای اطلاع از تفاوت رده های شغلی متفاوتِ مرتبط با صنعت قهوه و کافی شاپ می توانید مقاله فرق باریستا و بارتندر را مطالعه نمایید.

وضعیت بازار کار شغل باریستایی با توجه به این نکات، عالی برآورد شده است. به طوری که حداقل 3500 کافه و کافی شاپ تنها در شهر برلین قرار دارد. درآمد باریستا ها در آلمان بستگی به تجربه و محل کار فرد، متفاوت است. به ‌طور متوسط یک باریستای تازه‌ کار در آلمان، سالیانه حدود 25 هزار یورو و باریستا های باتجربه ‌تر حدود 35 هزار یورو درآمد دارند. شهر های بزرگ برلین، مونیخ و فرانکفورت مقصد درصد بالایی از باریستا ها برای مهاجرت کاری می باشد.

وضعیت بازار کار و درآمد شغل باریستا در کشور آلمان

 • شغل باریستا در استرالیا با حقوق 22 دلار در ساعت

شغل باریستا در کشور استرالیا به عنوان یکی از مشاغل پر طرفدار می باشد که در کنار آن چالش های زیادی وجود دارد. مردم استرالیا عاشق قهوه هستند و معمولا روز خود را با نوشیدن یک قهوه عالی آغاز می کنند. وجود کافه های خاص با فضای داخلی عالی و جذاب، زبانزد تمام مردم دنیا است.

وضعیت بازار کار و درآمد شغل باریستا در کشور استرالیا

یک باریستای حرفه‌ ای در استرالیا باید مهارت‌ های لازم برای درست کردن انواع مختلف اسپرسو، لته، کاپوچینو و ماکیاتو را داشته باشد. هم چنین باید سرعت عمل بالایی داشته باشد تا بتواند در ساعات شلوغی کافه، نیاز مشتریان را برآورده کند. ارائه رقم دقیق برای درآمد شغل باریستا ممکن نیست و باید با توجه به سطح تجربه و مهارت آن ها در مورد درآمدشان صحبت کرد.

یک باریستای کم تجربه که حدود 1 تا 3 سال در این حوزه فعالیت می کند، به طور متوسط 45902 دلار حقوق دریافت می کند.در واقع نرخ حقوق ساعتی برای آن ها 22 دلار است. از طرف دیگر، یک باریستای حرفه ای با 8 سال تجربه به طور متوسط 46043 دلار حقوق دریافت می کند. علاوه بر این، باریستا ها به طور متوسط ​​597 دلار پاداش دریافت می کنند.

 • شغل باریستا در ایتالیا با حقوق ساعتی 9 یورو

ایتالیایی ‌ها از بزرگ ترین مصرف ‌کنندگان قهوه در جهان هستند و فرهنگ غنی نوشیدن قهوه های خاص در این کشور زبانزد عام و خاص است. به طوری که تعداد کافی شاپ ها و کافه‌ های سنتی در سراسر ایتالیا زیاد است و همچنان در حال افزایش می ‌باشد. مردم ایتالیا به كیفیت و طعم قهوه بسیار اهمیت می‌ دهند و انتظار دارند باریستا ها مهارت بالایی در درست کردن انواع قهوه داشته باشند.

به همین علت بازار کار این حرفه در ایتالیا بسیار پر رونق بوده و میانگین حقوق باریستا در ایتالیا 17.722 یورو در سال و نرخ درآمد ساعتی معادل 9 یورو تخمین زده شده است. شهر هایی مثل رم، میلان، ونیز و فلورانس بهترین فرصت شغلی را برای باریستا ها فراهم می‌ كنند.

وضعیت بازار کار و درآمد شغل باریستا در کشور ایتالیا

 • شغل باریستا در ترکیه با درآمد ساعتی 25 لیر

ترکیه به عنوان مقصد گردشگری جذاب بین قاره اسیا و اروپا قرار گرفته است. این کشور که همسایه کشور ما محسوب می شود، مقصد بسیاری از مهاجران ایرانی برای شغل باریستا می باشد. مردم سنتی ترکیه علاقه زیادی به نوشیدن چای دارند. اما با گذشت زمان فرهنگ نوشیدن قهوه در بین آن ها رواج یافته به طوری که میزان مصرف نوشیدنی های قهوه به خصوص قهوه ترک به طور چشمگیری افزایش یافته است.

وضعیت بازار کار و درآمد شغل باریستا در کشور ترکیه

این امر موجب گسترش تعداد کافه ها و کافی شاپ ها در این کشور شده است. علی الخصوص شهر های بزرگ استانبول، ازمیر و آنکارا از استخدام باریستا های حرفه ای استقبال می کنند. متوسط درآمد یک ساعت کار به عنوان باریستا من برابر با 25 لیر است که در صورت آشنایی شما با زبان انگلیسی، می توانید درآمد خود را بیشتر کنید. چرا که این کشور قطب گردشگری بوده و افراد زیادی از گوشه و کنار دنیا به این کشور سفر می کنند.

آموزش کیک کافی شاپ

مراحل مهاجرت کاری برای شغل باریستا

برای مهاجرت به عنوان یک باریستای حرفه ای به کشور های خارجی، به مدارکی نیاز دارید تا مهارت شما را چه در بخش نظری و چه در بخش عملی اثبات نماید. منظور از بخش نظری، آشنایی شما با انواع قهوه ها و روش های طرز تهیه آن ها می باشد و در بخش عملی شما باید بتوانید نوشیدنی های سرد و گرم بر پایه قهوه را به نحو احسن مطابق با ذائقه مشتری درست کنید. به علاوه لازم است مدرکی را در دست داشته باشید که دارای اعتبار بین المللی بوده و قابلیت ترجمه به زبان کشور مقصد شما را داشته باشد.

در حال حاضر مدرک فنی و حرفه ای باریستا به عنوان معتبر ترین مدرک قابل اخذ در کشور، می تواند مسیر مهاجرت شما را به کشور های زیر نظر وزارت جهانی کار تسهیل کند. برای دریافت این مدرک می توانید در موسسه ها و آموزشگاه های زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای، دوره یادگیری باریستا را گذرانده و پس از شرکت در آزمون کتبی و کسب حداقل 50 درصد نمره، خود را برای آزمون عملی باریستا که زیر نظر فنی و حرفه ای برگزار می شود، شرکت کنید.

مراحل و مدارک مورد نیاز برای مهاجرت کاری شغل باریستا

شرط قبولی در این آزمون، پاسخگویی صحیح به حداقل 70 درصد سوالات است. در نهایت شما با در دست داشتن این مدرک می توانید توانایی های خود را اثبات کرده و در مسیر مهاجرت کاری خود قدم بردارید. هم چنین داشتن مدرک زبان که نشان دهد شما به زبان کشور مقصد تسلط کافی دارید، فرآیند مهاجرت را برای شما آسان می کند. چرا که توانایی ارتباط با مشتری یکی از اصول موفقیت در حرفه باریستایی محسوب می شود. در صورت داشتن سابقه کار مرتبط با این حوزه می توانید آن ها را در رزومه خود قرار داده و شانس خود را برای دریافت موقعیت های بهتر، بالا ببرید.

مهارت رستری و تاثیر آن بر مهاجرت با مدرک باریستایی

مهارت رستری قهوه، که به فرآیند تبدیل دانه های قهوه خام به دانه های قهوه برشته شده قابل استفاده برای دم کردن اشاره دارد، نقشی اساسی در کیفیت نهایی قهوه ایفا می کند. یک باریستای ماهر که به فنون و روش های رست قهوه نیز تسلط دارد، می تواند قهوه هایی با طعم و عطر منحصر به فرد و متناسب با سلیقه مشتریان خود تهیه کند. این امر می تواند به طور قابل توجهی به تمایز آنها از سایر باریستاها و افزایش تقاضا برای خدمات آنها کمک کند.

مهارت رستری قهوه و تاثیر آن بر مهاجرت با مدرک باریستایی

داشتن مهارت رستری و توانایی استفاده از انواع دستگاه رست قهوه می تواند مزیت قابل توجهی برای باریستاهایی باشد که قصد مهاجرت به کشورهای خارجی را دارند. در بسیاری از کشورهای توسعه یافته، تقاضا برای باریستاهای ماهر و مجرب که به فنون رستری نیز تسلط دارند، وجود دارد. این باریستاها می توانند به راحتی در کافه ها، رستوران ها، هتل ها و سایر مکان هایی که قهوه سرو می کنند، شغل پیدا کنند.

علاوه بر این، داشتن مهارت رستری می تواند به باریستاها در راه اندازی کسب و کار خود، مانند کافه تخصصی یا رستوران قهوه، کمک کند. این امر می تواند به آنها آزادی و انعطاف پذیری بیشتری در کارشان بدهد و همچنین فرصت های بیشتری برای کسب درآمد ایجاد کند. برای یادگیری صفر تا صد مهارت های مورد نیاز برای برشته کردن و تفت دادن دانه های قهوه می توانید در دوره تخصصی آموزش رستری موسسه دنیز شرکت نمایید.

کشورهایی مانند استرالیا، کانادا، نیوزیلند، انگلستان و ایالات متحده آمریکا به دلیل فرهنگ قهوه قوی و تقاضای زیاد برای باریستاهای ماهر، مقاصد مناسبی برای مهاجرت باریستاهای دارای مهارت رستری هستند. البته، الزامات مهاجرت به هر کشور ممکن است متفاوت باشد. تحقیق در مورد الزامات ویزا و سایر شرایط مربوط به کشور مورد نظر قبل از شروع فرآیند مهاجرت ضروری است.

سخن پایانی

در این مقاله به وضعیت بازار کار شغل باریستایی در خارج از کشور اشاره شد و برای اطلاعات بیشتر شما به چشم انداز شغلی باریستا ها در چند کشور خارجی پرداخته شد. به همین منظور مدارکی که را که شما برای مهاجرت کاری از طریق شغل باریستا نیاز دارید را معرفی کردیم تا بتوانید پروسه مهاجرت کاری خود را راحت تر طی کنید.

اگر به تهیه قهوه های خوش طعم و فعالیت به عنوان یک باریستا چه در داخل و چه در خارج از کشور علاقه دارید، می توانید در دوره آموزش باریستا در آموزشگاه دنیز شرکت کرده و با کسب مدرک معتبر و دو زبانه فنی و حرفه ای، فعالیت خود را آغاز نمایید. از دیگر دوره های مکمل برای علاقه مندان مهاجرت از طریق شغل باریستا در این موسسه می توان به دوره آموزش کافی شاپ اشاره کرد.

سوالات متداول درباره بازار کار شغل باریستا در خارج

 1. موقعیت شغلی باریستا ها در کشور های خارجی چگونه است؟

باریستا ها به عنوان یکی از سمت های شغلی اساسی در کافی شاپ های جهان، موقعیت شغلی به نسبت عالی دارند. این موضوع در مورد کشور های خارجی نیز صدق می کند. باریستا ها به شرط داشتن مهارت و تجربه بالا از وضعیت خوبی بهره مند هستند.

 1. کدام کشور های خارجی برای مهاجرت کاری باریستا ها مناسب هستند؟

آمریکا، کانادا، آلمان، ایتالیا، استرالیا و ترکیه به عنوان بهترین کشور های خارجی برای مهاجرت کاری باریستا ها پیشنهاد می شوند.

 1. آیا می توان از طریق مدرک فنی و حرفه ای باریستا مهاجرت کرد؟

بله. در دست داشتن مدرک فنی و حرفه ای، داشتن مهارت ها و توانایی های شما در درست کردن انواع قهوه را اثبات می کند. از آنجایی که این مدرک بین المللی و مورد تایید وزارت جهانی کار می باشد، می توان آن را به زبان کشور مقصد، ترجمه کرد و بر مبنای آن مهاجرت خود را انجام دهید.

 1. داشتن مدرک زبان برای مهاجرت از شغل باریستا ضروری است؟

خیر. داشتن مدرک زبان برای مهاجرت باریستا ها الزامی نمی باشد. اما آشنایی با زبان کشور مقصد و داشتن مدرک معتبر از آن، سرعت انجام پروسه مهاجرت کاری شما را بیشتر کند چرا که باریستا ها با مشتری ها ارتباط مستقیم دارند.

 1. وضعیت بازار کار و درآمد باریستا ها را در ترکیه چگونه ارزیابی می کنید؟

ترکیه به عنوان کشور همسایه ایران، مقصد تعداد زیادی از باریستا ها می باشد. این کشور به دلیل قرار گیری در مرز قاره آسیا و اروپا، میزبان گردشگران زیادی در تمام ایام سال است و به دلیل محبوبیت قهوه ترک، باریستا ها از درآمد خوبی برخوردار هستند.

4.8/5 - (53 امتیاز)

اولین دیدگاه را شما ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *